Menu
Kostarika 2013

Kostarika, den 1. – Jak jsme se vydali do Kostariky

Bylo pondělí 29. dubna 2013 a čas zvolna ukrajoval z poklidného dopoledne, které se na první pohled nezdálo ničím výjimečné. Kdesi v hloubi jihočeské pánve se však v duších dvou mladých cestovatelů rozproudila nová vlna vzrušení. Do mailové schránky právě dorazila zpráva, která měla zásadně ovlivnit jejich další putování po světě. Za 202 dní je společnost Delta Airlines přenese do ráje střední Ameriky. Kostarika, kotě!

Ivetčiny praktické informace pro cestovatele
Půjčení auta: Daihatsu Bego na 9 dní za 8.535 Kč přes RentalCars
Trasa: Z letiště Alajuela do hotelu Los Volcanes
Ujetá vzdálenost: 4 kilometry
Doba jízdy: 15 minut
Hotel: 1 noc v Los Volcanes, Budget room za 46 USD vč. snídaně

Jak jsme všechno naplánovali

Druhý den jsme odeslali na účet Pelikána 28 224 Kč za obě letenky dohromady. Pokud se vám cena zdá podezřele malá, měli byste se občas kouknout na letenky v akci, které se na stránkách Pelikána objevují a mizí rychleji než byste řekli turbulence.

Následujících 6 měsíců a 19 dní jsme nelenili a objednali si průvodce Lonely Planet, abychom Kostariku podrobili řádné analýze. Byli jsme však tak nedočkaví, že první verze itineráře byla hotová dříve, než průvodce stihl dorazit do naší schránky. Ještě dlouho jsme ho pak ladili během opalování se u bazénu či místo učení se na státnice. Nakonec jsme do plánu zakomponovali návštěvu národního parku kolem sopky Arenal, deštný prales Monteverde, surfařské království Tamarindo na západním pobřeží, ostrov Tortuga poblíž vesničky Mentezuma, národní park Manuel Antonio, karibskou perlu Puerto Viejo, ostrovy Bocas del Toro v Panamě a nejvyšší činnou sopku Kostariky Irazú.

Tušili jsme, že skutečnost se nakonec od plánu bude lišit, ale o tom, do jakých míst nás cesty zavedly, povíme až později 🙂

Kostarika-mapa
Kostarika leží v srdci střední Ameriky – mezi chudou Nikaraguou a Panamou.

Tip: Ubytování

Ubytování řešíme přes Agodu nebo Booking.com. Využíváme cashback, srazí cenu o 4%.

Zkouknout ceny hotelů

Tip: Pojištění za polovic

Na cestovním pojištění na výpravách šetříme díky 50% slevě na pojistku od Axy.

Získat slevu

Jak jsme málem neodletěli

Když přišel sobotní večer 16. listopadu, ukládali jsme se ke spánku celí napjatí, zda jsme na nic nezapomněli. Auto bylo zarezervované u společnosti Europcar na 9 z 15-ti dní naší výpravy (cena 8.000 Kč, zbytek jsme plánovali cestovat místní dopravou). První hotel Los Volcanes po příletu do Alajuely poblíž hlavního města San Jose byl domluvený a zaplacený. Batohy spakované, GPS do mobilu stažená. Tak snad máme všechno. Nebo ne?

Po 4 hodinách noční cesty z Příbrami jsme dorazili s ospalkami v očích na Mnichovské letiště. Poslední loučení s Ivetčinými rodiči. Náhle se před námi objeví dáma v letištní uniformě a ptá se nás, kam letíme a zda jsme si batohy balili sami. A co víza ESTA pro vstup na území USA, máte? To byste nevěřili, jak rychle člověka dokáže taková otázka probrat. Zvlášť, když mu platnost víz z poslední návštěvy USA vypršela. A je to fakt nutný? ptá se Ivetka. Odpověď jsme odtušili podle pozdviženého obočí německé paní kontrolorky.

Zatímco Ivetka zůstala ledově klidná jako Steven Seagal při zneškodňování atomové bomby v mateřské školce, můj práh pohody byl už dávno překročen. Kdyby nestála o dva metry dál Ivetčina mamka s taťkou, nesla by se zřejmě letištní halou ozvěna mého konstatování, že jsme v prdeli. Malá jiskřička naděje nám však nakonec přecijen zůstala – stačí v mnichovském bludišti najít místnost s počítači, připojením k internetu a tiskárnou, rychle vyplnit online žádost, zaplatit poplatek, vytisknout potvrzení a upalovat zpátky k odbavovacím přepážkám. Úkol tak zapeklitý, že když jsme úprkem vyrazili, ohlížel jsem se, jestli nás náhodou nenatáčí štáb pořadu Pevnost Boyard. Potřebnou místnost jsme našli. Rychle jsme narvali do tlamy počítače poslední eurové drobáky, abychom se připojili k internetu.

Hladina adrenalinu vyskočila ještě o metr výš, když začalo odpočítávání dvou minut. Při hledání čísla pasu jsem si málem zlomil ruku a vytrhl stránku s čipem, ale nakonec se mi podařilo víza zaplatit a vytisknout včas. Zato Ivetka si dávala načas, zřejmě si nebyla jistá, zda do USA nepřeváží zemědělské plodiny či smrtelnou nemoc. Zhruba tři vteřiny před vypršením limitu si ještě upravila účes a pak ležérně poslala víza do tiskárny. Otočila se na mě, usmála a kdyby si v ten moment ještě třeba zívla, pravděpodobně bych ke křečím v levém oku dostal ještě obrnu a pásový opar.

Během zpáteční cesty do odletové haly jsme překonali rekord Ussaina Bolta, ale na jeho typické vítězné gesto už nám nezbýval čas, a tak jsme ještě vyzkoušeli poměrně mladou disciplínu hod krosnou do dálky na pás a utíkali jsme k předletové kontrole. Tam se zase trochu zdržela Ivetka, protože v ní přístroje plné senzorů na odhalování podezřelých zločinců viděly možnou hrozbu.

Skutečně jsme si však mohli oddychnout teprve až na palubě letadla. Tedy já si mohl oddychnout. Pro Ivetku naopak začala ta stresující část cesty. Při každém nahnutí letadla či turbulenci Ivetka děsila ostatní pasažéry zoufalým pohledem plným beznaděje a katastrofické vize. Po 11-ti hodinách jsme bezpečně přistáli v Atlantě. Já se však náhle ocitl v nebezpečí, protože můj močový měchýř odpočítával vteřiny před skutečnou katastrofou. Pěstmi jsem si udělal cestu k toaletám a situaci zachránil na poslední chvíli. Zdálo se, že tenhle výlet bude mnohem dobrodružnější, než jsme si původně mysleli.

Jak jsme nakonec dorazili

Po dalších 3 hodinách letu jsme konečně přistáli v Kostarice na letišti v Alajuele, předměstí hlavního města San Jose. Kvůli zpoždění jsme už nestíhali včas vyzvednout naše auto z půjčovny, která navíc měla zavírat během následujících 5 minut. Zatímco jsem zmateně pobíhal po letišti a ptal se každého kolemjdoucího co mám dělat, Ivetka si užívala, že má pevnou půdu pod nohama. Ukázalo se, že na letišti vůbec žádná autopůjčovna Europcar není, ale že nás tam hodí jejich taxík. Dostali jsme parádní bílé Daihatsu Bego – malého špunta, který si s kostarickým terénem poradí díky náhonu na všechny čtyři a vysokému podvozku. Zatímco jsme čekali na vyřízení papírů, četli jsme si, jak překonávat řeky a že se to tak nějak nedoporučuje. To jsme ještě nevěděli, že jich přebrodíme skoro dvě desítky. Mimochodem, pokud si chcete v Kostarice půjčit auto, vřele doporučujeme udělat si rezervaci přes portál RentalCars. Jde to levně, s různými slevami a hlavně spolehlivě.

Cesta z autopůjčovny k hotelu Los Volcanes nepatřila mezi nejsnazší, moc nám nepomohli ani místní, kteří anglicky příliš neumí. Cesta navíc ani příliš neokouzlovala, protože všechny ulice vypadaly stejně – neosvětlené, liduprázdné, obehnané často ostnatým drátem ve snaze zmírnit kriminalitu ve městě. Do cíle jsme však pozdě večer přecejen dorazili. Unavení a vyčerpaní jsme padli na postel a usnuli s vírou, že další dny budou sice také adrenalinové, ale v tom lepším slova smyslu…

Kostarika-ostnate-draty
Ostnaté dráty zdobí téměř každou zeď v Alajuele.

32 Comments

  • Jakub
    21 června, 2015 at 8:24 am

    Ahoj Večernícci, v září se chystáme s přítelkyní do Kostariky, už máme zarezervované auto – chtěl jsem se zeptat, jestli po Vás v půjčovně chtěli zaplatit nějaké speciální kostarické pojištění? V průvodci píšou, že jinak auto nepůjčí a je to docela drahé. Tak by mě zajímala Vaše zkušenost…. Díky předem za odpověď. Máte suprový stránky!!!!

    Reply
    • Ondra & Ivetka
      21 června, 2015 at 8:56 am

      Ahoj Jakube, my si auto rezervovali přes rentalcars.com a jak na webu, tak potom v autopůjčovně po nás nikdo žádné zvláštní kostarické pojištění nechtěl.

      Sami jsme si ale objednali k základnímu havarijnímu pojištění ještě nepovinné rozšíření (odpovědnost za škody, proti krádeži, proti poškození třetí stranou). Děláme to tak vždycky, protože chceme mít jistotu, že jsme krytí pro všechny případy.

      Je to ale, jak říkám, nepovinné.

      Jediné co se obvykle musí ještě nad půjčovné platit, je vratná záloha, kterou si většinou půjčovna zablokuje na kreditní kartě a po vrácení auta ji zase odblokuje.

      Tak šťastnou cestu, užijte si Kostariku! 🙂

      Reply
      • Honza
        12 září, 2017 at 4:47 pm

        Ahoj
        Rozumím tomu dobře, že k zaplacení vratné zálohy je nutné být vlastníkem KRADITNÍ karty? To by byl celkem problém, kreditku nemám a ani mít nechci 🙂
        Díky za odpověď.
        H

        Reply
        • Ondra & Ivetka
          18 října, 2017 at 2:03 pm

          Už jsem slyšel, že někdo si dokázal půjčit auto i bez kreditky, ale konkrétně u toho rentalcars jsme ji vždycky mít museli.

          Reply
  • Adéla
    14 července, 2015 at 8:38 am

    Ahoj Ondro a Ivetko, chtěla jsem se zeptat, jestli jste měli do Kostariky nějaké očkování, popř. jaké?

    Mockrát díky za info a mějte se, Adéla 🙂

    Reply
  • Iveta
    20 července, 2015 at 3:37 am

    Ahoj Adelo, jelikoz jsme rok pred tim byli v Indonesii, tak jsme meli zakladni cestovatelske ockovani – zloutenka A, brisni tifus a vzteklina. Urcite doporucuji nechat se naockovat proti zloutence a vztekline. Vzdy je ale lepsi jit pred cestou na ockovaci kliniku a tam ti primo poradi, jake ockovani je potreba podle posledniho vyskytu nemoci v dane oblasti.

    Reply
  • Markéta Hrušová
    31 prosince, 2015 at 1:14 pm

    Ahoj lidičky,

    uvažujeme o cestě na Kostariku. Psali jste, že jste měli zaplacené auto na 9 dní z 15, ale z cestopisu mi přijde, že jste měli auto až do konce. Myslíte, že je lepší tato varianta cestování nebo je tam nějaká oblast, kde by to šlo i místní dopravou bez problémů? Měli jste obyčejné auto nebo 4×4? Pokud jste měli obyčejné, bylo dostačující? Budeme cestovat se 4 letou dcerou. Jsme zvyklí na cestování po Asii, kde auto není takovou nutností, popřípadě si půjčujeme motorku, kde sedíme všichni tři. Jak byste porovnali Filipíny s Kostarikou? Filipíny miluji, byli jsme tam už 4x. Když se dívám na pláže na Kostarice, tak mi to přijde, že je to na Filipínách hezčí, ale zase jsou na Kostarice jiná lákadla. Přijde Vám, že je na Kostarice více turistů než např. na Filipínách? Z fotek mi to přijde, že je lidí na Kostarice docela dost. Zároveň je Kostarika docela finančně nákladná destinace. Chtěla jsem zkusit něco nového, ale bojím se, abych nebyla zklamaná. Nevíte, jak dlouho trvá výstup na sopku Arenal a jak je to náročné. Zda by to bylo s dítětem vůbec schůdné? Jeli bychom tam přelom března a dubna.

    Díky za rady a přeji ještě mnoho hezkých zážitků na cestách.

    Reply
    • Ondra & Ivetka
      4 ledna, 2016 at 3:34 am

      Ahoj Markéto, jak jsme v cestopisu psali, půjčení auta jsme si nakonec prodloužili až do konce dovolené. Asi by to místní dopravou taky šlo, ale my jsme chtěli být nezávislí. Nicméně jsme se nějaký čas neustále potkávali s 2 staršími turisty, kteří cestovali autobusem. Už ale nevím, jestli byli baťůžkáři nebo to měli domluvené pře nějakou agenturu.

      Auto jsme měli trošku víc terénní, ale čtyřkolku jsme nepotřebovali. Spíš se hodí ten vyšší podvozek.

      Porovnávat Kostariku a Filipíny moc nejde, jsou to prostě jiné země 🙂 Určitě je ale Kostarika v některých ohledech dražší, to už tak na západě bývá. Pláže má Kostarika nádherné, i když samozřejmě opuštěné ostrůvky okolo El Nida na Filipínách jsou nepřekonatelné 🙂 Na druhou stranu Kostarika má úžasné pralesy, je taková hodně dobrodružná – samotná jízda do některých míst byl pro nás zážitek.

      Na profláknutých místech je turistů vždycky víc, ale my jsme se tam necítili nijak zvlášť obklopeni davy. Třeba u Arenalu moc lidí nebylo, to spíš pak u pobřeží. Zíleží ale na sezóně, nevíme, jak to tam bude v březnu či dubnu, doporučuju kouknout do Lonely Planet či podobného průvodce, kde jsou tyhle informace ověřené.

      Na Arenal jsme nešli (tedy na vrchol), šli jsme jen na výlet po národním parku, který má stezky pod sopkou. Asi to bude náročné, ale nešli jsme to, tak nemůžeme říct.

      Užijte si Kostariku! 🙂

      Reply
  • David L
    6 srpna, 2017 at 8:09 pm

    Dobrý den,

    děkujeme za praktické informace z Kostariky. Za necelé dva týdny tam odlétáme. Chtěl bych se zeptat, jak je to tam s místní SIM kartou. Dá se koupit na letišti a hlavně zda funguje bezproblémově pro naše české mobily?
    A jak je to tam s pokrytím dat – internetu v mobilu? Chceme si ubytování zařizovat až na místě, tak aby s tím nebyl problém (booking, aj).

    David L

    Reply
    • Ondra & Ivetka
      27 srpna, 2017 at 10:16 am

      Ahoj Davide, SIMku jsme v Kostarice neřešili, tak bohužel neumíme poradit z vlastní zkušenosti.

      Reply
  • Verca
    9 listopadu, 2017 at 12:35 am

    Ahoj, chtela bych se zeptat, jakou zalohu na kreditce vyzadovala spolecnost blokovat po dobu pujceni auta. Nekde jsem cetla, ze chteji 1500 USD…

    Reply
    • Ondra & Ivetka
      16 listopadu, 2017 at 3:52 am

      Ahoj Verčo, to má každá půjčovna jinak. Obvykle to bývá celkem dost, v rozmezí 800-2000 USD. Kolik to bylo v Kostarice už bohužel asi nedohledáme.

      Reply
  • Dr.Alexander Fitz ,Dr.h.c
    3 prosince, 2017 at 5:40 pm

    Nevím proč všichni hodláte cestovat po Kostarice autem.V Kostarice pobybam od roku 2009, ale nikdy jsem si auto nepůjčoval.Z letiště Santa Maria se dostanete za par Colones do středu města San j ose. Alachuela neni součast letiště ale město asi devět kilometri od letiště Santa Maria.
    Po letu Alachuele V tam odpočinete v levném hotelu.Přímo do San Jose tam každou chvílí jezdí autobus za velmi nizké jizdne.
    V San jose je více autobusových terminalu ,které vas dovezou všude po kostarice. Z terminálu Mercedes se dostanete na poloostrov Nycoya kde jsou letoviska Tamarindo ,Samara a Nosdara.
    Z jiného terminálu se dostanetedo města Monteverde.To same na vulkán Arenál .Nedoporučuji autem jet do Monteverde.Silnice jsou kamenné a musite mít zkušennosti ,aby jste nesjeli ze silnice do velké propasti.
    Doporučuji také autobusem do Purta Vijeja.Je tam velmi pěkna příroda.
    Z San Jose se dostanete autobusem společmosti Tikabus do Panamy,Nycaragui,Guatemaly ,Belize ,Salvadoru ,Hondurasu za par Colones. Silnice v Kostarice jsou prašné. Tak v autěse nadychate prachu.není tady dobré dopravní značení.
    Nakonec rada chceš li rozumně jezdit po Kostaice jezdi Autonbusem.naco sim kartu?? V Kostarice nemá t mobile operatora. Když se vam něco přihodi tak v San Jose nema Česko ambasadu. Byla přeložena na Kubu.Do národních parku moc nejezdím mám rad volnou přírodu.
    Při cestě autem vas mohou okract bandité z Nycaragui nebo z Kolumbie.Dejte na mé rady.Krade se všude.
    Očkování jsem nikdy neabsolvoval.

    Reply
    • Ondra & Ivetka
      6 prosince, 2017 at 12:45 pm

      Ahoj Sašo, s tebou bude asi sranda, viď… 🙂

      Jasně, proč ne, jezdit autobusem vyjde levněji a kolikrát to asi bude větší zážitek. Projeli jsme takhle Belize a kousek Guatemaly, takže cestování místní dopravou rádi taky doporučíme. V článku o něm nepíšeme, protože jsme zvolili jiný způsob dopravy.

      Proč jsme si půjčili auto, to mělo ryze pragmatické důvody – chtěli jsme být páni svého času a lákal nás i řidičský zážitek – ony ty prašné cesty a bloudění v pralese mají taky svůj půvab.

      Že je tu tolik dotazů na půjčení auta asi bude hlavně proto, že prostě v článku o půjčení auta píšeme. Kdybychom tam psali, že jsme jezdili na trakaři, budou se tu všichni ptát na to, kde seženou trakař. Tak něvěš hlavu, určitě tam lidé taky jezdí autobusama.

      Na co sim kartu? Asi jsi nepochopil dotaz, nikdo se tu neptá na české operátory, ale na místní simku. Tu si lidé chtějí koupit, aby mohli využívat místní síť. Ne že by ti chtěli volat, ale rádi by se třeba podívali na internet, kdy jede autobus.

      Česko má v San José konzulát. Možná bys měl někdy z té volné přírody zajet do města, abys tady pak čtenáře nemystifikoval 🙂

      Co se týče tvé poznámky o banditech – nás naštěstí žádný Jassie James nepřepadl, ale je to Střední Amerika, takže ano, kriminalita tu je, ať je to sebemírumilovnější země.

      Díky moc za postřehy a měj se krásně, Pura vida! 🙂

      Reply
  • Alexander Fitz
    3 prosince, 2017 at 5:47 pm

    Davide ,termín který jsi si vybral je velmi neštastny.Kdo to ro poradi .Je zde období deštů-to ti proprší cela dovolená. Idealni je listopad až květen,.Toje tady pravé léto.

    Reply
  • Andrea Kodedová
    4 prosince, 2017 at 1:40 pm

    Dobrý den, prosím o tip, rady…. Můj syn se v lednu chystá na 3 měsíce na Kostariku. Shaním nějakou knihu, která by mu byla pomocníkem. Můžete prosím poradit? Děkuji, Kodedová Andrea

    Reply
    • Ondra & Ivetka
      6 prosince, 2017 at 12:46 pm

      Ahoj Andreo, kup mu Lonely Planet. My je máme nejradši a nikdy nás nezklamaly. Sice málo obrázků, ale zato spousta skvělých a praktických tipů na výlety, ubytování atd.

      Reply
  • Pavel Benes
    25 prosince, 2017 at 10:39 am

    Dobry den,

    jakou navigaci pouzivat v Kostarice? Mam klasickou navigaci do auta, ktera je ale pouze pro Evropu. Jak jste to resili Vy?

    Dekuji,

    Pavel

    Reply
    • Ondra & Ivetka
      25 prosince, 2017 at 6:40 pm

      Ahoj Pavle, my používáme navigaci Maps.me, je zadarmo a spolehlivá, stačí sei předem stáhnout mapu oblasti a pak už to jede offline.

      Reply
  • Pavel Beneš
    1 ledna, 2018 at 11:36 am

    Děkuji za odpověď. Ještě bych se zeptal jak je to s pojištěním auta – prý musí být kostarické pojištění od Instituto Nacional de Seguros, kde ho seženeme?

    Moc děkuji!

    Pavel

    Reply
    • Ondra & Ivetka
      7 ledna, 2018 at 12:48 pm

      To netuším, my jsme měli pojištění už v ceně od autopůjčovny.

      Reply
  • Michal
    3 ledna, 2018 at 6:10 pm

    Dobrý den,
    jedeme na Kostariku v dubnu na 3 týdny a plánujeme toho poznat co nejvíce. Chystáme se na oceánskou i karibskou část a nechceme vynechat ani vnitrozemí. Máme sebou 3 děti 4,9 a 12 let. Není to pro děti moc náročně? Co doporučíte pro děti a čemu se určitě vyhnout? Budeme mít půjčené vozidlo na celou dobu. Děkuji moc

    Reply
    • Ondra & Ivetka
      7 ledna, 2018 at 1:04 pm

      Ahoj Michale, my nemáme děti, takže těžko radit, tahle zkušenost nám chybí… 🙂 Navíc asi každé dítě bude mít svou hranici, co je náročné a co ne, jinde. Veskrz ale ty návštěvy národních parků byly pohodové. Asi na ziplining by čtyřleté dítě nepustili, rafty asi taky budou jen pro starší.. Ale to je na vaše posouzení, do čeho se s dětmi chcete pustit. Příroda, zvířata, scenérie a procházky i třeba na sopku Irazú budou pro děti úžasné.

      Reply
    • Martin
      31 května, 2019 at 11:43 am

      Ahoj Michale. Můžete dát info,jak dopadla cesta po Kostarice. Chceme jet také s dětma 9 a 12 let, tak by chom byli rádi za nějaké rady. Dekuju Martin

      Reply
  • Tomáš
    7 ledna, 2018 at 1:18 pm

    Ahoj Ondro a Ivetko,

    zajímalo by mě, jestli existuje nějaký web ve stylu booking.com přes který bychom mohli vyhledat levné ubytování v Kostarice.

    A ještě jeden dotaz – budu mít zapůjčené auto. Je cesta přes poloostrov Nicoya bezpečná? Z Vašeho psaní mi to moc nepřišlo – cesty bez mostů přes řeků, kde je velký výskyt krokodýlů atd.

    Děkuji,

    Tomáš

    Reply
    • Ondra & Ivetka
      8 ledna, 2018 at 12:39 pm

      Ahoj Tome,

      my nejraději používáme portály agoda.com, hostelworld, airbnb a couchsurfing (to je už alternativní způsob ubytování). Ta cesta přes Nicoya byla specifická, my si to nějak střihli zkratkou, zabloudili, a tak jsme skončili broděním a kdesi v pralese. Možná kdybychom jeli po té nejhlavnější žluté silnici, co na mapě je, tak by to bylo ok.

      Reply
      • Tomáš
        9 ledna, 2018 at 12:04 am

        Moc děkuji za reakci.

        Dá se přenocovat v Kostarice v autě? Budeme mít velký SUV.

        Díky.

        Reply
        • Ondra & Ivetka
          13 ledna, 2018 at 7:09 am

          Ahoj, ty jo, to netušíme, my měli menší auto, tak jsme to ani nezjišťovali…

          Reply
        • Anonym
          21 listopadu, 2018 at 12:55 pm

          My jsme si letos půjčovali auto přes Europcars i Rentalcars a nikdo po nás kreditní kartu nechtěl. Byli rádi, že jsme jim to zaplatili. Zapomněli jsem totiž si navýšit denní limit. Spát se v Kostarice venku dá, ale nesmí se zajet na oplocený nebo soukromý pozemek. Je to docela problém, ale místo se dá najít. Dobré a levné jsou také autokempy.

          Reply
  • Viera
    18 srpna, 2018 at 8:47 pm

    Ahoj chystáme se v listopadu do Kostariky a da se do hor jet bez průvodce, nebo je lepší si najat místní cestovku ktera nás bezpečnější provede.

    Reply
    • Anonym
      21 listopadu, 2018 at 1:16 pm

      S cestovkou určitě ne. Všechno se dá vidět i bez cestovky, ale dost cest do hor je soukromých, tudíž zavřených. A do úplně vysokých hor snad jedině pěšky, ale to co uvidíte ve 2000 metrech je i v těch 3000 metrech – myslím prales. Nejlépe se spí ve 2tis. a vstávat před východem slunce. Je slyšet houkání opičích samců ze všech stran. Srpen, září dobré, ale říjen už bylo hodně mlh a málo slunce. Pokud toho chcete vidět co nejvíc a máte čas, jezděte po sypaných cestách. Ale záleží, kdo co chce vidět a jaký je dobrodruh. Zkuste si vyjet na volkan Barva až nahoru, tam se to prověří.

      Reply
  • Anna
    19 prosince, 2023 at 7:14 pm

    Dobrý den. Chtěla bych se zeptat na váš názor na cestu do Kostariky začátkem července. Průvodkyně nám doporučila, že je to dobrý termín i když už je období dešťů, jaký máte prosím na to názor, případně zkušenost? Děkuji za odpověď. Dlouhá

    Reply

Leave a Reply