Menu
Cestopisy

Pět let života, dobrodružství a cestování na Filipínách

Co se vám vybaví, když se řekne Filipíny? Usměvaví a milí lidé, nekonečně dlouhé bílé pláže, lahodné čerstvé kokosy, spánek ve stínu palem, exotická asijská kuchyně a úžasné mořské plody na tisíc způsobů. Neuvěřitelné výhledy na rýžové terasy, nenáročné treky s pohledem na slunce vycházejícím nad obzorem oceánu, stovky a tisíce neobydlených ostrůvků, tichá plavba na kanoi hlubokým pralesem či dechberoucí let na ziplině nad vodopády a skalními stěnami. Jízda na střeše barevného jeepney, dobrodružný canyoning se skoky z 13ti metrů do průzračných jezírek, masáže na pláži při uspávajícím šumění mořských vln či romantické probuzení v bambusových chatičkách…

Takové jsou Filipíny. Naplánovat cestu tak, abyste poznali všechny tváře této jedinečné země, může být díky tomu, že se Filipíny rozprostírají na více než 7 000 ostrovech, pěkný oříšek. Naštěstí jste právě tady, na blogu dvou do Filipín zamilovaných lidí, kteří tu žijí už druhým rokem a mají pro vás kapsy plné inspirace… 🙂

Filipíny – Naše cestovatelská videa

Dva týdny na Filipínách

Co se dá stihnout, když na Filipíny máte jen 2 týdny? Tak třeba sjet po zadku holou skálu, plavat se žraloky, projet se na kanoi pralesem, proletět se jako pták nad údolím, navštívit nártouny…

Coron, Palawan

Island hopping v okolí Coronu na severu Palawanu odkryje to nejkrásnější z podmořského světa, kouzelných lagun, potopených válečných lodí, zákoutí mezi skalisky i bílých pláží drobounkých ostrůvků.

Island hopping v El Nidu

Dokonalé pláže na opuštěných ostrůvcích, tajemné laguny s průzračnou hladinou, která odkrývá korálové útesy, jeskyně či jedna z nejlepších pláží Filipín v Nacpan Beach – to je island hopping v okolí El Nida.

Šnorchlování u Apo Island

Ostrůvek Apo island se nachází pár kilometrů jižně od ostrova Negros v souostroví Visayas. Jezdí se sem hlavně kvůli úžasnému šnorchlování se želvami, které se tu ladně prohánějí mezi korálovými útesy.

Filipíny – Mapa článků

Filipíny – Cestopisy z top míst

Cestopis Filipíny - Apo Island

Apo Island – Top šnorchlování se želvami

Ostrůvek Apo island nabízí jednoznačně nejlepší šnorchlování se želvami na Filipínách a jako bonus k tomu dostanete i nádherné korálové útesy. Přečtěte si celý článek.

Cestopis Filipíny - El Nido

El Nido – Kouzelné laguny

Island hoppingová túra A patří v El Nidu mezi ty nejoblíbenější, protože vás zavede do kouzelných a lagun ukrytých mezi křivolakými skalami. Přečtěte si celý článek.

Cestopis Filipíny - Nacpan Beach

El Nido – Nejlepší pláže

Island hoppingová túra C je oblíbená díky návštěvě nejkrásnějších pláží na ostrůvcích v okolí El Nida. Ale ta vůbec nejkrásnější leží ještě o kus dál. Přečtěte si celý článek.

Cestopis Filipíny - El Nido

El Nido – Jeskyně

Island hoppingová túra B stojí za vyzkoušení, pokud máte v El Nidu více času a už jste projeli túry A a C. Béčko vás zavede na hezké pláže a tajemné jeskyně. Přečtěte si celý článek.

Cestopis Filipíny - Banaue

Banaue – Rýžové terasy

Rýžové terasy v Banaue jsou právem uvedeny na seznamu UNESCO. Pohled na údolí zaplavené zelenými políčky je opravdu úchvatný a láká k procházce mezi vesničany. Přečtěte si celý článek.

Cestopis Filipíny - Chocolate Hills

Bohol – Chocolate Hills a ziplining

Vnitrozemí Boholu ukrývá celou řadu zábavných aktivit. Přes den si užijte adrenalinovou jízdu v adventure parku Danao a pak se zasněte při západu slunce nad Chocolate hills. Přečtěte si celý článek.

Cestopis Filipíny - Bohol

Bohol – Na skútrech za nártouny

Objevovat Bohol je nejlepší na skútru. Vydat se můžete za malými vykulenými nártouny, ale také k vodopádům či mezi vísky v hornatém vnitrozemí. Přečtěte si celý článek.

Cestopis Filipíny - Oslob

Oslob – Za žraloky obrovskými

Vesnička Oslob na ostrově Cebu je známá díky možnosti šnorchlovat s úchvatnými žraloky obrovskými, kteří nekoušou a jsou tu vždy díky pravidelnému krmení. Přečtěte si celý článek.

Cestopis Filipíny - Panglao

Panglao a Balicasag Island

Alona Beach na ostrově Panglao patří mezi vyhlášené plážové destinace. Na výlet se odtud můžete vydat například za želvami u ostrůvku Balicasag Island. Přečtěte si celý článek.

Cestopis Filipíny - Mt Manabu

Trek na Mt. Manabu

Hora Mt. Manabu má sice jen 760 metrů nad mořem, ale díky parnému počasí, vlhkosti pralesa a místy strmému stoupání si trek užijí i náročnější dobrodruzi. Přečtěte si celý článek.

Cestopis Filipíny - Coron

Coron – Laguny a zálivy

Na Coron se jezdí kvůli island hoppingu a ten by kromě pláží nebyl úplný, kdybyste nenavštívili také neskutečně krásné laguny, např. Kayangan Lake. Přečtěte si celý článek.

Cestopis Filipíny - Coron

Coron – Island hopping

Banana Island či Malcapuya Island jsou jedny z mnoha nádherných malých ostrůvků s bílou písečnou pláží, na které se dostanete lodí z Coron Town. Přečtěte si celý článek.

Cestopis Filipíny - Mt. Pinatubo

Trek na vulkán Pinatubo

Jeden z nejlepších treků na Filipínách je výšlap na vulkán Pinatubo, který ještě nedávno chrlil nad Manilou oblaka dýmu a proudy žhavé lávy. Přečtěte si celý článek.

Cestopis Filipíny - St. Fernando

Surfování v San Fernandu

Pláž u vesničky San Fernando La Union je ideální pro ty, co se surfováním teprve začínají. Vlny jsou relativně malé a zkušení lektoři vás to naučí raz dva. Přečtěte si celý článek.

Cestopis Filipíny - Mt. Taal

Taal – Trek na sopku v sopce

Vesnička Tagaytay leží na okraji kráteru prastaré sopky a shlíží na jezero, v jehož středu se ční další sopka, zvaná Taal. Vydat se na ni můžete pěšky nebo na koni. Přečtěte si celý článek.

Cestopis Filipíny - Mindoro

Mindoro – Když se slaví fiesta

Mindoro je ostrov poblíž Manily, a tak se pro nás stal oblíbenou víkendovou destinací. Je tu mnoho aktivit, včetně korálových zahrad či zipliningu! Přečtěte si celý článek.

Cestopis Filipíny - Mindoro

Mindoro – Dobdrodružné aktivity

Mindoro je ostrov poblíž Manily, a tak se pro nás stal oblíbenou víkendovou destinací. Je tu mnoho aktivit, včetně korálových zahrad či zipliningu! Přečtěte si celý článek.

Cestopis Filipíny - Mindoro

Mindoro – Na kajaku a na skútrech

Mindoro je ostrov poblíž Manily, a tak se pro nás stal oblíbenou víkendovou destinací. Je tu mnoho aktivit, včetně korálových zahrad či zipliningu! Přečtěte si celý článek.

Filipíny – Články o životě v Asii

Cestopis Filipíny - Manila

Život na Filipínách – Naše první dny (1. díl)

Vyprávění o tom, jaké byly naše první dny po velkém stěhování z Českých Budějovic do filipínské Manily. Přečtěte si celý článek.

Cestopis Filipíny - Manila

Život na Filipínách – Naše první dny (2. díl)

Naše autentické první dojmy z nového bydlení, nejbližšího slumového sousedství a dopravy v Manile. Přečtěte si celý článek.

Cestopis Filipíny - Historky

Historky ze života na Filipínách – První týdny

Zábavné historky z našich prvních týdnů na Filipínách – jak jsme prožili první den či jak jsme si povídali s prostitutkou. Přečtěte si celý článek.

Cestopis Filipíny - Historky

Historky ze života na Filipínách – Práce

Zábavné historky z práce na Filipínách – jak jsme se připravovali na zemětřesení či jak se Filipínci rádi kočkují. Přečtěte si celý článek.

Život na Filipínách - Historky

Historky ze života na Filipínách – Manila

Zábavné historky z práce na Filipínách – jak se žije a tráví volný čas v občas bláznivé Manile. Přečtěte si celý článek.

Historky ze života na Filipínách - Na cestách

Historky ze života na Filipínách – Na cestách

Zábavné historky z cestování na Filipínách – jak se vypořádat s bláznivou asijskou dopravou. Přečtěte si celý článek.

78 Comments

 • Milena
  11 prosince, 2016 at 4:07 pm

  Dobrý den, chystáme se na Filipky v půlce února 2017. Převážně Bohol a Cebu. Moc prosím o informaci, zda je nutná moskytiéra a pokud ano, jakou hustotu ok byste doporučili..V nabídce jsou od 45 až do 180 ok na cm2. Aby se pod tím pak dalo vůbec dýchat 🙂 Ale zase třeba písečné mušky tím řidším materiálem prolítnou asi..nevím co koupit..
  Moc děkuji za Váš čas a přeji krásné dny 🙂 Milča

  Reply
  • Ondra & Ivetka
   12 prosince, 2016 at 1:48 am

   Ahoj Milčo,

   my tu za ty necelé 2 roky moskytiéru kupovat nemuseli. Kde jsou komáři (např. na Boholu v chatičkách u řeky Loboc), tam moskytiéry jsou. Kde nejsou, tam to obvykle není třeba. Záleží taky na tom, kde chcete spát – jaký máte standard. Pokud chcete spát třeba na pláži bez ubytování, tak si kupte tu nejhustší a zabalte se do ní jako vánoční dárek 😀 Pokud budete v hotelích, neřešil bych to a radši bych místo v kufru využil pro repelenty – přes den vám moskytiéra nepomůže.

   Večerníčci

   Reply
 • Andrea
  27 prosince, 2016 at 9:39 am

  Ahoj – zdravim vas 🙂 mate uzasny blog! Letime na Filipíny na zacatku kvetna… oblast visayas. Mate zkusenosti s pocasim minuly rok? Budeme mit 13 dni cisteho casu.
  Radi bychom jestli by jste nam doporucili nejakou mistni cestovni kancelar pres kterou muzeme udelat nejake vylety. Nasli jsme pres go2 vylet u Cebu na Bohol-celodenni. Jsou nejake podobne vylety i na Cebu? Je tam toho spousta k videni ale sami si to asi nebudeme umet zorganizovat tak at toho vidime co nejvice. Urcite chceme oslob,nejake vodopady,bile plaze, a na severu Malapascua! Manzel by chtel videt i El-Nido… ale nevime jak to co nejlepe casove rozvrhnout… na letisti v Manile chceme byt radeji driv… mohli by jste nam pomoc? Popripade dat na sebe kontakt? Dekujeme moc … pojede nas 5
  Andrea

  Reply
 • Michaela
  3 ledna, 2017 at 9:20 pm

  Dobry den, muzu se prosim zeptat, kolik cca stoji pronajem auta? Dekuji moc

  Reply
 • Zuzka
  12 ledna, 2017 at 12:23 pm

  Ahoj, chtěli bychom vyrazit na výlet do JV Asie. 3 týdny strývené v Thajsku na různých místech od Chiang Mai až po Ko Lantu nás to namlsaly a chtěli bychom si užít další podobné dobrodružství. Jsme dva páry a právě teď váháme mezi Malajsií a Filipínama. Podle mě Filipíny jsou TOP. Nejzásadnějším protiargumentem je politická situace a vysoké ceny za přelety / plavby mezi ostrovy. Máme vyhrazeny 3 týdny hned na začátku března. Za jakékoliv info ohledně politické situace a cen za přejezdy popřípadě srovnání těchto dvou zemí a doporučení předem díky…

  Reply
  • Ondra & Ivetka
   12 ledna, 2017 at 1:30 pm

   Ahoj Zuzko,

   pokud ty 3 týdny nemáte v plánu strávit dealováním drog někde ve slumu v Manile, tak nemáte důvod politickou situaci řešit. To co se děje je sice hrozný, ale týká se to úplně jiného světa, se kterým turista (ani my, když tu žijeme) nikdy nesetká, byť to média podávají všelijak, aby lidé klikali.

   Přelety nemusí být drahé, když se letenky koupí s dostatečným předstihem, ale když jedete už v březnu, tak už to tak valné nebude. Pokud sem vyrazíte, kupujte hned teď, už to jen poroste.

   Plavby mezi ostrovy jsou levné.

   Reply
 • Renata
  19 ledna, 2017 at 11:45 am

  Ahoj,
  chceme s kamarádkou letět v dubnu na Boracay, mohli by jste nám prosím poradit jak se dostat z mezinárodního letiště v Manille na Boracay? Jestli víte o nějaké rychlé lodi? Dívaly jsme se na místní lety a tam je váhové omezení zavazadla na 10kg, což není moc. Proto jsme uvažovaly spíše o lodi.
  Moc dík předem Renata

  Reply
  • Ondra & Ivetka
   19 ledna, 2017 at 11:49 am

   Ahoj, letadlem… 🙂
   Lodí je to fakt nereálný, nehledě na to, že z Manily tam nejspíš ani nic nejezdí (a pokud jo, jelo by to tak 3 dny).
   Kila u zavazadel se dají přikoupit..

   Reply
 • baška
  2 února, 2017 at 9:21 am

  Ahoj, tiez sa pripajam k pochvale a mam otazku ohladom ockovania. Riesili ste tu Japonsku encefalitidu? Je to podla Vas potrebne? Dakujem. Uzasne zazitky aj nadalej prajem! Basa

  Reply
  • Ondra & Ivetka
   2 února, 2017 at 9:25 am

   Ahoj, neřešili, dá se to chytit jen na prasečí farmě. Takže když se budete rochnit jen na pláži, nic vám nehrozí 🙂

   Reply
 • Veronika P.
  7 února, 2017 at 5:42 pm

  Dobrý den, plánujeme jet nočním busem z Manily do Banaue, bus terminál Sampaloc, společnost Ohayami. Kolik je prosím přibližná cena taxi z letiště NAIA, 3. terminál (náš přílet ca v 10 dopoledne) na Sampaloc? Jak dlouho může cesta trvat? Děkuji.

  Reply
  • Ondra & Ivetka
   9 února, 2017 at 2:05 am

   Ahoj,

   je to cca 13km, ale dá se jet po Skyway – otázka je, zda to tudy taxík vezme, je to placený úsek. Každopádně to bude cokoli mezi 40ti minutami až 2 hodinami. V deset dopoledne by to mohlo být lepší, ale záleží jaký to je den v týdnu, zda mají Filipínci ten den výplaty (pak jezdí utrácet)…

   Taxík pak vyjde zhruba na 300-500 pesos.

   ALE! Pokud vezmete taxík přímo z letiště, tak vás budou chtít natáhnout a řeknou si klidně o 2000 pesos. Takoví prostě letištní taxíci jsou, berou nevědomé turisty na hůl. Takže máte 3 možnosti:

   – Stáhnout si aplikaci Uber a přes letištní wifi si objednat odvoz. Má to fixní cenu a jsou to moderní auta s GPS a fajn řidiči.
   – Vyjet po schodech nahoru na odletový terminál a vyjít ven, kde jsou taxíci, co přivážejí lidi – to jsou normální taxíky z města, takže ne ty vyvrhelové letištní. Sice si taky řenou o pár pesos navíc (třeba o stovku), ale to je pořád ok.
   – Jít pěšky kus cesty dál od letiště a snažit se odchytit normální taxík. Ale to je nepohodlné, volil bych osobně první variantu. S normálním taxíkem riskujete, že nebude umět anglicky, nevyzná se ve městě a na konci vám bude ještě haprovat s cenou.

   Reply
   • Veronika P.
    9 února, 2017 at 6:10 pm

    Ahoj, moc díky za radu, zkusíme tedy Uber. Přilétáme příští úterý. Doporučujete si zamluvit lístky na noční bus nějak dopředu? Poslední noc před odletem zpět do ČR budeme ještě přespávat v Manile, nemáte tip na nějaké cenově dostupné ubytko blízko u letiště + popř. nějaké památky/zajímavosti (asi jich moc nebude:/), které stojí za to vidět a nejsou moc daleko (odlétáme v 9 večer). Moc děkuji za odpověď!

    Reply
    • Ondra & Ivetka
     14 února, 2017 at 2:07 am

     Ahoj, tak to jste napsali už trošku pozdě, my byli teď pryč, zrovna v Banaue. Každopádně lístky je lepší kupovat předem no.. Tak snad to stihnete.

     Hotely u letiště nemáme nijak otipované, jak v nich nespíme.. Ale můžete se zajít podívat na Intramuros, Rizal Park, je tu Ocean Park, potom promenáda kolem Mall of Asia + tam jezdí loďky na půl hoďky až hodinku kolem Manila Bay.

     Reply
 • Zuzana
  16 února, 2017 at 7:09 pm

  Ahoj!
  Předem vzdávám velký hold a obdiv za krásné cestopisy, které jsou přínosné jak fotkou tak videem i popisy, díky moc za to ! chci se zeptat na možná trochu šílenou otázku (protože určitě nejsme zastánci toho být všude a zároveň nikde aneb jak vidět za 5 dnů půl světa, ale máme takový nápad) – co byste řekli na spojení Filipíny a Japonsko v poměru 2 týdny ku 1 týdnu? 🙂 zhruba.. tzn. přílet na filipiny, pobyt a pak přelet do japonska, odkud pak domů..
  Loni jsme jeli HongKong – Bali – Lombok na vlastní pěst a byli jsme nadšení (jezdili jsme hlavně mimo turistické oblasti a …žili). Přesouvali jsme se na delší trasy taxiky, protože byly levné a pak na skutru po okolí, nicméně jde to tak dělat i na Filipínách? A doporučovali byste spíš zůstat jen na filipínách a procestovat to tam? bez Japonska? :))

  Děkuju moc za jakoukoli odpověď, přijde-li a přeju spousta cestovatelských pozitivních zážitků nadále*

  Reply
  • Ondra & Ivetka
   17 února, 2017 at 2:00 am

   Ahoj Zuzko,

   děkujeme 🙂

   Filipíny jsou od zbytku Asie hodně jiné, takže co fungovalo na Bali a Lomboku, to tu nečekejte. Taxíky vás po ostrovech vozit nebudou 🙂 Ale autobusy nebo jeepney jsou levné taky, jen občas budete sedět na někom dalším 🙂

   Ideální jsou na Filipíny 3 týdny, ale i za ty 2 se dá stihnout třeba hezky projet Cebu, Siquijor, Panglao a Bohol (jedno z videí ukazuje průřez 2 týdny právě téhle trasy). Akorát už nezbude čas třeba na Palawan nebo Banaue, což jsou taky nádherná místa. Tak záleží, co chcete prožít a vidět.

   Jeden týden na Japonsko je celkem málo, ale nebyli jsme tam, tak nedokážeme říct. Kamarádka katkacestuje.cz tam ale byla, tak můžeš mrknout na její cestopisy nebo jí napsat. Určitě dokáže poradit, co nevynechat, jak se dopravovat atd, aby i ten týden stál za to.

   Užívejte 🙂

   Reply
 • Renča
  22 února, 2017 at 12:29 pm

  Ahoj Večerníci :),

  máte moc hezký blog, právě jsem ho tu objevila a už ho čtu jak divá a čerpám informace a namlsávám se před cestou Vašimi videi a krásnými fotkami. Letíme letos konec dubna-začátek května na 18 dní(bez cesty) na Filipíny s příletem na Cebu.
  Zatím máme tento hrubý plán : Bantayan(pláže), Moalboal(šnorchlování,canyoneering), Oslob(žraloci), Bohol (nártlouni, čokoládové hory, Loboc) . Můžete nám doporučit kolik času kde strávit a kde začít, aby byla cesta efektivní? Je nutné zařizovat ubytování dopředu, nebo se bez problémů sežene ubytování všude? (Rozpočet na ubytování počítáme 2 os./noc cca 1000,-Kč) Děkuji předem za jakoukoliv radu, na vlastní pěst máme za sebou zatím pouze Thajsko, ale bylo to úžasný tak pokračujeme dál v dobrodružství a Filipíny jsou pro nás jasnou volbou :)Děkuji moc za jakoukoliv radu a poznatky. Renča

  Reply
 • mirka prazanova
  27 února, 2017 at 8:23 am

  ahoj Vecernicci
  16.3. odletame z Prahy smer Manila a tak me napadlo jestli by jste nechteli neco privest. Planuje tedy hned ten samy den odletet na Palawan, ale predpokladam, ze se letiste da opustit a znovu se tam vratit. Tak kdyby neco bylo potreba z Cech, neni problem…. A jeste jedna prosba, budeme na Filipinach cca 3 tydny, dali by jste v bodech, co se da videt v klidu, bez stresu, tak, aby si clovek uzil, videl, poznal, ale i odpocinul? Je mi jasne, ze je to hodne o preletch nebo plavbami lodi, nedokazu posoudit jestli se da zvladnout Palawan atreba okoli Cebu. diky za info mirka

  Reply
  • Ondra & Ivetka
   6 března, 2017 at 1:51 am

   Ahoj Mirko,

   to jsi moc hodná, děkujeme za nabídku 🙂 Teď tu byli přátelé a rodina, tak máme zásob dost, tak není třeba, akorát byste se stresovali v dopravě 🙂

   Za 3 týdny se dá zvládnout toho hodně, ale jak říkáš, ty přesuny jsou celkem náročné. Můžete dát třeba:
   – Panglao & Bohol (pláž v Alona Beach, Balicasag Island se želvami, Chocolate Hills a nártouni na Boholu na skútrech)
   – Cebu (Kawasan Falls s canyoningem, žraloci obrovští v Oslobu)
   – Palawan (El Nidos island hoppingy, Nacpan Beach)

   Na Cebu z Manily letecky, pak busy, jeepney a tricycly. Z Cebu na Panglao/Bohol trajektem nebo letecky. Na Palawan jedině letecky, obvykle se létá do Puerto Princesy a pak se jede 5-6 hodin vanem do El Nida. Dá se letět i přímo do El Nida, ale je to dražší.

   Případně se dá třeba místo Cebu jet taky do Banaue na severu Luzonu, jede se tam teda 8-9 hodin nočním busem, ale je to skvělý výlet. Rýřové terasy v horách s tradičními vesničkami, zapsané v UNESCO.

   Reply
 • JIRKA
  28 března, 2017 at 11:07 am

  Zdravím Večerníci :)!

  delší dobu plánujeme navštívit Filipíny. Je to takový náš sen :). Bohužel náš původní plán odcestovat v březnu, kdy je suché období nevyšel. Konečně se podařilo všem cestovatelům zajistit si v práci dovolené ve stejný termín, háček je v tom, že je to červen, kdy už by mělo být na Filipínách mokré období. Snažíme se si udělat závěr, jestli v tuto dobu cesta za to opravdu stojí podle nejrůznějších článků. Máme smíšené pocity a tak bych se rád zeptal na Váš názor, jestli se s tím raději smířit a naplánovat vhodněji nebo si i v tuto dobu Filipíny užijeme. S tím, že tam bude více srážek počítáme.

  děkuji za odpovědi a přeji krásný den!

  Jirka U.

  Reply
 • Renáta
  4 dubna, 2017 at 12:01 pm

  Milá Ivetko a Ondro,
  chtěla jsem Vás i já požádat o jednu radu. Rozhodli jsme se letos pro dovolenou na Filipínách. Vzhledem k tomu, že nemůžeme cestovat ani na jaře ani v létě, vychází nám dovolená na říjen nebo listopad. Vím, že to asi nebude nejvhodnější období, prosím o Váš tip, který měsíc tedy zvolit.(oblast Cebu a Bohol). Děkuji Vám mnohokrát. Renča

  Reply
  • Ondra & Ivetka
   6 dubna, 2017 at 1:40 am

   Ahoj Renčo, listopad bude lepší, to už by mělo být počasí bez nějakých velkých dramat.

   Reply
 • Petra Urbánková
  8 října, 2017 at 6:59 pm

  Ahoj, pročetla jsem celý cestopis o Filipínách a už se nemohu dočkat naší dovolené. Na Filipíny letíme od 9.12.-1.1. a snažím se dát dohromady itinerář. Mohli byste mi prosím poradit, jak nejlépe cestu zkombinovat a jak dlouho na místech zůstat? Vybrala jsem si tato místa:
  Cebu
  Siquijor
  Bohol
  Boracay
  Coron
  Sagada + Banaue
  Mt. Pinatubo
  Taal Vulcano
  Sopka Mayon
  Děkuji Petra

  Reply
  • Ondra & Ivetka
   18 října, 2017 at 2:09 pm

   Ahoj Petro, za 3 týdny určitě nezvládneš navštívit všechna tahle místa. Musíš počítat s ne úplně snadnou dopravu, většinou to budou nějaké přelety, přejezdy lodí, pak další na ostrově tricyklem, busem atd. Ideálně tedy zvolit kombinaci míst, která jsou alespoň při sobě.

   Na 3 týdny se dá zvládnout třeba:
   a) Cebu, Siquijor, Bohol + na 2 noci Banaue bez Sagady
   b) Pinatubo, Taal, Sagada, Banaue + Coron

   Kombinací je hodně, ale prostě to vždy bude sotva polovina míst. Na všechny bys potřebovala 6-8 týdnů, aby sis je užila.

   Reply
 • Markéta Forejtová
  15 října, 2017 at 8:16 pm

  Ahoj lidičky. Moc díky za super tipy a rady, četla jsem váš blog jedním dechem :-). Chtěla bych prosím poradit, odpověď nemůžu nikde najít.
  Chceme si půjčit skútry v Puerto Princesa a cestovat na nich na sever, do El Nida. Pak pokračovat lodí. Má otázka je na to, zda lze skútry vrátit v El Nidu, nebo se musíme vrátit do Puerta Princesa. Zda tam jsou propojené půjčovny.
  Předem moc děkuji za odpověď. Moc mi pomůžete s plánovaním cesty a hlavně letenek.

  Reply
  • Ondra & Ivetka
   18 října, 2017 at 2:12 pm

   Ahoj Markéto, moc si to maluješ 🙂 Tady není propojené vůbec nic, natož pak půjčovny skútrů. Ty si představ jako garáž někdě na periferii vesnice, kde stojí chlapík ve špinavém triku s úsměvem od ucha k uchu, nejsou to nějaké národní značky půjčoven, co ti zajistí podobný komfort. Takže vrácení na stejném místě. Taky je otázka, jak si představuješ tu cestu z PPS do El Nida na skútru – je to totiž 6 hodin autem, když jedeš jako magor. Na skútru to bude výlet jednak nebezpečný a jednak pěkně náročný. Nevím, jestli to stojí za to..

   Reply
 • Roman
  10 listopadu, 2017 at 12:52 pm

  Dobrý den,
  na Filipíny se chystáme v březnu 2018 a měl bych dva dotazy:
  1. Přiletíme v neděli k večeru do Manily, poradíte mi, kde je nejlepší vyměnit peníze v centru Manily, bývají otevřené směnárny v neděli okolo 19 hod. a na kterých ulicích je jejich největší koncentrace, případně kde přesně, v které čtvrti Manily?
  2. Po loňských zkušenostech z Malajsie, kde nám ukradli část peněz ze zamčeného hotelového pokoje v době , kdy jsme byli na výletě se chci zeptat, zda je možné nechávat na Filipínách na jednotlivých ubytováních, ať už v horských vesnicích (Sapada, Banaue atd.) nebo i na ostrovech veškeré cennosti – peníze a doklady v sejfu na recepci daného ubytování v době, kdy jsme na celodenních výletech nebo se koupeme na plážích… Jde to takto dělat na Filipínách, je to běžné, mají na ubytováních na recepci sejfy pro hosty nebo jak byste doporučili postupovat ? Děkuji za odpovědi.

  Reply
  • Ondra & Ivetka
   16 listopadu, 2017 at 3:59 am

   Ahoj Romane,

   peníze si vyměň hned na letišti, kurzy tam mívají stejné jako ve městě, nijak zvlášť neušetříš ani se není třeba bát, že by to nebylo bezpečné/férové.

   S tou krádeží jste tedy měli pěknou smůlu. Sejfy bývají někdy přímo na pokoji, ale je to hotel od hotelu. Nám se tedy zatím naštěstí za ty necelé 3 roky na Filipínách nic takového nestalo, takže jsme to zatím moc neřešili. Občas si věci do sejfu dáme, ale většinou je máme prostě v bagáži ukryté.

   Reply
   • Roman
    15 prosince, 2017 at 7:26 pm

    Děkuji za odpověď. Snad jen doplním, že ta krádež v uzamčeném pokoji se odehrála tak, že jsme peníze měli taky schované v batohu a  jelikož to bylo skoro na začátku našeho 4 týdenního putování, tak jsme měli celkem tlustý svazek bankovek ringitů převázaný gumičkou, jelikož do peněženky by se to ani nevešlo. Po návratu z výletu jsem svazek bankovek v pokoji nepřepočítal a to byla ta chyba, ten zloděj to prostě udělal chytře, jelikož z toho svazku bankovek si vzal jen asi třetinu, takže běžným pohledem jsem nepoznal, že nám něco chybí… Prostě přišli jsme na to až další den po přesunu na ostrovy Perhentian, sice jsme to pak dodatečně nahlásili na policii a nechali sepsat i protokol, ale peníze už jsme neviděli… Od té doby jsme v Malajsii na každém dalším ubytování dávali peníze a doklady na recepci do sejfu. Takže je to poučení i pro další čtenáře… Vracet se zpátky do toho města na místo činu se nám samozřejmě už nechtělo, stálo by nás to dva dny (cesta tam a zpět) z našich cestovních plánů a s velmi nejistým výsledkem, že by nám dodatečně někdo něco vrátil…

    Reply
 • Eva
  17 prosince, 2017 at 3:31 pm

  Dobrý den, máte úžasný blog😊. Myslíte,že by se s Vámi dalo spojit jinak nez tady? Chceme leťet unor/březen a vy byste nám mohli poradit😊. Byla bych moc ráda. Děkuji

  Reply
 • Simona
  17 ledna, 2018 at 8:01 am

  Ahoj večerníčci, máte super blog, na kterém jsem nasbírala spoustu informací k Filipínám, na které se letos chystáme na přelomu února a března. Čekají nás tam tři týdny. Chtěla bych se Vás zeptat, jestli nemáte nějaký tip na méně turistické oblasti? Chceme hlavně přírodu, šnorchlováni a taky si pár dní odpočinout na hezké pláži. Zatím přemýšlíme o Cebu, Boholu, Camiguinu a Siargau. Nevím zda některé z míst vynechat a raději přeletět ještě na Palawan? Tam, kde to bud možné bychom si rádi půjčili na pár dnů motorku a oblast projeli sami..

  Kdyby jste pro nás měli nějaký tip ohledně naší cesty, budeme rádi.

  Předem moc děkuji za odpověď.

  Hezky den,

  Simona

  Reply
  • Ondra & Ivetka
   23 ledna, 2018 at 1:49 pm

   Ahoj Simčo,

   méně turistická místa jsou třeba:

   • Bohol. Ubytujte se v Nuts Huts poblíž Lobocu a vyjíždějte na skútrech za nártouny, chocolate hills…
   • Camiguin i Siargao jsou taky méně navštěvovaná. Jen může být časově náročné pak jezdit/létat sem tam.
   • Na Palawanu je méně turistický třeba Sabang nad Puerto Princesou, kde je kromě populární undergroud river taky systém jeskyní Hunderd caves, kam už tolik lidí nejezdí a přitom je to parádní, protože se jeskyněmi prolézá místo projíždí na lodi.
   • Banaue, to jsou rýžové terasy na sever od Manily. Můžeme dát tip na průvodce, který by vás vzal na místa a stezky bez lidí s úchvatnými výhledy 🙂
   • Siquijor. Ostrůvek, kam moc lidí nejezdí a přitom tam jsou krásné vodopády, šnorchlování, ježdění na skútru v kopcích…
   • Coron. Je to podobné island hoppingu v El Nidu, ale je tam méně lidí, protože ostrov je hůře dostupný. Je to severní část Palawanu.
   • Apo island. Ubytujete se na Negrosu v Kookoos Nest, kde jsou jen 4 chatky. Na Apo se jede lodičkou za želvami a korály, krásné šnorchlování.

   Míst je dost, těžší je to poskládat. Ideální je si ty 3 týdny rozdělit geograficky tak, abyste nemuseli mockrát přelétávat, přejíždět dodávkami, trajekty apod. Třeba dát Banaue, pak Cebu + Siquijor + Bohol, případně ještě pak Palawan. To se za 3 týdny zvládnout dá. Variant je více, ale každopádně si dobře projděte třeba weby Cebu Pacific a Air Asia, abyste vedeli, jak to kam za kolik a jak dlouho létá.

   Reply
 • Petra
  24 ledna, 2018 at 12:25 pm

  Dobrý den,
  máte opravdu hezké stránky. Ráda bych se Vás zeptala, plánujeme Filipíny, zatím výhledově, bohužel nemůžeme letos na jaře a po informacích zde nejsem rozhodnutá, zda za každou cenu letos se tam vydat ale až na podzim, nebo raději vyčkat na příští rok. Děkuji. PS Tasmánie je určitě úžasná, škoda jen, že je to opravdu daleko.. Hezký den Petra.

  Reply
  • Ondra & Ivetka
   24 ledna, 2018 at 2:29 pm

   Ahoj Petro, podzim je období dešťů. Sice se sem taky dá jet, ale pravděpodobnost, že přijde tajfun a bude pár dní v kuse pršet, pak samozřejmě nějaká je…

   Reply
 • Roman
  15 února, 2018 at 10:35 pm

  Dobrý den,
  můžete mi prosím poradit, jak koupit nebo nějak rezervovat předem permity na podzemní řeku na Palawanu v Sabangu? Jde o to, že na Palawan přiletíme z Cebu 21.03.2018 k večeru a na tu řeku máme naplánován hned následující den 22.03.2018, pak už nás čeká na tři dny El Nido, pak Nacpan beach, pak Port Barton a ostrov Capnica… zkrátka máme na tři týdny na Filipínách našlapaný program od Sagady, Banaue, Boholu až po Palawan. Je mi jasné, že si mohu předem přes internet koupit s filipínskou cestovkou kompletní zájezd i s dopravou a obědem na podzemní řeku, ale my bychom nejraději jen ty permity, navíc od podzemní řeky se chceme projít zpátky do Sabangu stezkou džunglí a pak pokračovat hned do El Nida odpoledne 22.03.2018, takže platit zájezd z Puerto Princessa bereme jako krajní možnost a podle informací z internetu bývají samotné permity vyprodané klidně i na týden dopředu. Zkoušel jsem se i obrátit na naše ubytování v Sabangu, kde budeme jednu noc spát, jestli by nám ty permity nezařídili, ale moc ochotní nejsou, na první email ještě mlhavě odpověděli, ale na další už ne… Máte nějaký nápad nebo radu, jak tedy rezervovat ty permity? Děkuji za odpověď. Roman

  Reply
  • Ondra & Ivetka
   19 února, 2018 at 12:56 pm

   Ahoj Romane,

   permit nelze zařídit online ani předem. Musí se to zařídit buď osobně v Puerto Princesa („Puerto Princesa Underground River Booking office“) nebo případně na místě přes hotel, který vše zařídí za vás (ale asi to pak samozřejmě vyjde o něco dráž).

   Hotely na Filipínách nic předem vyjednat neumějí, je to tam o vyplnění papírů a to člověk musí na místě.

   Před pár týdny jsme tam byli a kamarádi přijeli bez permitů, jen si to večer předem domluvili v hotelu a nebyl problém. Ale to byl leden, v březnu to může být samozřejmě našlapanější.

   Existuje ještě jedna možnost – zeptat se Romana Mudrocha (www.zivotnafilipinach.cz), zda by byl ochotný vám pomoct. Žije v Puerto Princese.

   Reply
 • Katka
  8 března, 2018 at 6:00 am

  Ahojte Vecernici:)
  Letime na Filipiny na mesic:) priletame do Manily, chceme nejaky cas stravit na Luzonu a pak preletet na Palawan a potom na Cebu a z Cebu na Bohol (pokud to jde lodi). Kazdopadne radi by jsme vas v Manile potkali a pokecali s krajanama:) jsme nadsenci a radi nachazime mista, kde neni moc turistu, ale samozrejme turisticka mista nesmime vynechat:)
  Mate moc krasny stranky, fotky a videa. Palec hore a pokracujte tak pekne dal:)

  Reply
  • Ondra & Ivetka
   11 března, 2018 at 2:18 am

   Ahoj Katko, potkáme se rádi, ale kdy přilétáte? 🙂

   Reply
 • Honza
  10 března, 2018 at 2:56 pm

  Dobrý den,
  díky za krásné stránky. Chtěli bychom navštívit na 3 týdny Filipíny, bohužel jediný možný termín je červenec. Skoro všude píší, že v červenec není vhodná doba pro návštěvu Filipín kvůli počasí. Rád bych se zeptal, je to opravdu tak, nebo i v červenci stojí za to přijet? A pokud ano, které destinace jsou v tomto období nejvhodnější pro návštěvu?
  Loni jsme navštívili „nedalekou“ Jávu také v červenci a počasí nám přálo.
  Mějte se hezky a ještě jednou děkuji za krásnou inspiraci na Vašem webu.

  Reply
  • Ondra & Ivetka
   11 března, 2018 at 2:18 am

   Ahoj Honzo, červenec by měl být ještě ok, i když lepší je začátek měsíce – čímž víc se blíží srpen, tím se zvyšuje riziko příchodu tajfunu nebo monzunu.

   Reply
 • Jozka
  26 května, 2018 at 2:22 pm

  Ahoj,projizdel jsem Vas web a musim smeknout. Filipíny jsem před 3 lety s dětmi navstivili ( Bohol + Cebu ),ale protože jsme měli na to jen 2 tydny, tak uz jsme nechteli hrotit Palawan.Nyni jsme se rozhodli, ze bychom ho radi absolvovali.Mame však jasny termin dovolene,tedy konec rijna a začátek listopadu (opet max. 2 tydny ).Co si myslite ohledne počasí na Palawanu a co by jste doporucovali za tu dobu na Palawanu nepropasnout.
  Dekuji Jozka

  Reply
  • Ondra & Ivetka
   10 června, 2018 at 10:33 am

   Ahoj, říjen – listopad je docela risk, protože to je vrchol období dešťů. Ale můžete mít štěstí a mít hezky, jen asi každý den na hodinku dvě sprchne určitě. No a co nevynechat – my milujeme pláž a jeskyně v Sabangu a pak samozřejmě island hopping v El Nidu. Případně alternativně Coron, což je sever Palawanu, kde jsou taky laguny a hoppingy, akorát je tam méně lidí.

   Reply
 • Monika
  24 července, 2018 at 9:12 am

  Dobrý den,

  máte moc zajímavé stránky, na kterých se člověk dozví spousty zajímavých a praktických věcí.

  Ráda bych se zeptala, že jedeme od 29.12.2018 do 13.1.2019 právě na Filipíny a prvních 5 dní budeme na Boholu a ostrově Pangalo ( řeka Loboc, nartouni, čokoládové kopce, ziplin, Alona beach ). Poté se přesuneme na 3 dny na ostrov Sequijor a posledních 7 dní chceme strávit na ostrově Cebu, kde chceme určitě navštívit Oslob – žraloky a dále Kawasan falls.

  Chtěla bych se zeptat, jestli nám můžete prosím doporučit co se tyče Cebu další zajímavá místa a krásné bíle pláže, co stojí za to navštívit? Případně okolní ostrůvky, kde třeba strávit jednu/dvě noci? Určitě se chceme vyhnout Cebu city a raději čas strávit v přírodě a na plážích.

  Děkujeme za případné rady.

  Monika

  Reply
 • Josef Dvořák
  28 října, 2018 at 4:55 pm

  Pepa
  Ahoj cestovatelé 🙂 ! …moc Vám fandím a jen tiše v dodrém! závidím. Mám dotaz: Chystám se tam na měsíc za Vámi a doba pobytu mi vychází na 31 dní. Včera jsem zaplatil letenky. Chtěl jsem se jen zeptat,jek moc přísní jsou na emigračním v Manile na letišti? Nevejdu se do těch bezplatných (bezvízových)dní tak jestli to mám řešit-ten jeden den už radši tady v Čechách, nebo se to dá zvládnout a okecat tam :-))))?a co to asi stojí. Nebo to tam ,neřeší a jeden den prochází? Předem díky a třeba se potkáme….Rád bych se tam s Vámi potkal ,třeba někde u pivka na kus řeči. Jste super. Držte se a ahoj!!!!!!!!!!!!! P.

  Reply
  • Ondra & Ivetka
   31 října, 2018 at 2:24 am

   Ahoj Pepo, děkujeme! 🙂

   Zastaví tě už na letišti v Praze, obvykle se ptají, na kdy máte letenku zpět. Když to je mimo těch asi 30 dní, tak by tě teoreticky nemuseli pustit vůbec do letadla. Netuším, jestli se to s nimi dá nějak ukecat.

   Já to vždycky dělám tak, že si třeba přes Student Agency nebo CestujLevne.com den před odletem rezervuji letenku někam pryč z Filipín v rámci 2-3 týdnů, ale jako formu úhrady zvolím bankovní převod. Rezervace se tak na 2-3 dny udělá, na letišti ukážu povrzení včeně booking kódu a nechají mě nastoupit do letadla. Letecká společnost pak rezervaci zruší, protože nepřijde včas platba.

   Nicméně ten 1 den navíc tě i tak vyjde na nějaké peníze. Na Filipíny se sice dostaneš, ale zpátky by tě na letišti nepustili a uletělo by ti nejspíš letadlo. Budeš totiž muset před uplynutím té lhůty 30 dní zajít na imigrační a vyplniž žádost o prodloužení turistických víz. Minimum je 1 měsíc a stojí to okolo 1000 Kč. Vyřízení trvá někdy hodinku, někdy tři. Imigračních úřadů je v Manile několik, existují snad i v provinčních městech jako je Cebu apod. Netuším, jestli se to dá vyřešit i na letišti, já to tam nikdy neřešil. Ale možné to je. Nicméně bych to asi neriskoval 🙂

   Fajn imigrační úřad je v BGC v budově SM Aura v osmém patře. Nechodí tam moc lidí, takže to někdy vyřídí i za půl hodinky.

   Reply
 • Katka
  30 října, 2018 at 9:27 am

  Ahoj,

  chtěla bych se zeptat jakou leteckou společností cestujete po Filipínách? Z důvodu bezpečnosti, jestli je to např s AirAsia v pohodě.
  Děkuji, K.

  Reply
  • Ondra & Ivetka
   31 října, 2018 at 2:16 am

   Ahoj Katko, létáme tu s Cebu Pacific a Air Asia (nic jiného tu v podstatě ani nelétá, jen Philippine Airlines, ale ty mají vždy dražší lety, nejsou nízkonákladovka). AirAsia je jedna z nejlepších low-costových aerolinek světa, takže se není čeho bát. Cebu Pacific mívá občas nějaký zpoždění, ale je to Asie, tady je všechno opožděný 🙂

   Reply
 • Pepa
  11 listopadu, 2018 at 7:48 am

  Ahoj 🙂
  …předem díky za radu ohledně víza. Už to řeším tady v Čechách,mám dost času tak to vyřeším ještě doma.Ještě jsem se chtěl zeptat.Do Manily přilétám 7.2.19. Budete někde ve městě,že bychom dali třeba někde pivko a pokecali?Letím tam s bráchou,první noc možná 2, zůstanem v Manile a pak bychom rádi do Banaue, pak zpět do Manily,přelet na Palawan ten možná projet celý (mám rád zapomenuté kouty bez lidí) a pak další přelet na žraloky do Oslobu nebo Donsolu.- tedy jestli to nějak půjde. Ale žádnej stres,kde bude hezky zůstanem déle,kde bude lidí jak much, rychle pryč :-)) No a pak po pevnině zpět do Manily. Snad je to tak nějak reálný.Jen ještě nevím,jak ten první přelet?-jestli se na Palawan dá letět pouze z Manily,nebo když budem v Banaue, tak už třeba z San Fernanda? A jestli řešit tu letenku už teď,nebo až po příletu na Filipíny.Ty další přelety nějak neřeším….ono to nějak dopadne.
  To jsem se najednou nějak rozepsal :-)!? Když budete mít pro mne nějakou radu,tak napište budu rád. No a pokud bychom se potom třeba potkali,bude to SUPER. Zatím se mějte moc hezky. Díky a ahoj P.

  Reply
  • Ondra & Ivetka
   12 listopadu, 2018 at 6:38 am

   Ahoj Pepo,

   no to je až za 4 měsíce, tak těžko říct, jestli zrovna toho dne někde budeme nebo ne 🙂 Je to čtvrtek, tak pokud nebudeme vyloženě někde na dovolené, měli bychom být v Manile v práci. Končíme obvykle kolem šesté až sedmé, takže pak klidně na pivo zajdeme.

   Plán zní reálně a dobře 🙂 Jen počítejte s tím, že na místech jako je El Nido nebo Oslob se vám ta představa o zapomenutých zákoutích bez lidí drsně rozplyne 😀

   Jestli něco létá ze San Fernanda na Palawan, to pochybuji, budete nejspíš muset do Manily. Letenky řešte co nejdřív. Bývají akce, ale jak se lety blíží, akce už pak nejsou a naopak letenka pak vyjde i 5x dráž. Nechávat nakupování letenek na „až tady“ určitě nedoporučujeme.

   Reply
 • Pepa
  12 listopadu, 2018 at 7:00 am

  Ahoj
  ….s turisty v El Nidu a Oslobu,ale i jinde samozřejmě počítáme :-),to jinak nejde,ale třeba to klapne bez lidí alespoň na jihu Palawanu. A s těma letenkama….myslíš to už třeba řešit teď,nebo do konce roku?…nebo třeba v lednu. Nikdy jsem takhle dopředu letenky na dovolené neřešil. Vím že třeba v Mosambiku nebo Tanzanii stačilo letenku zaplatit den předem a ráno jsem letěl … a sám s posádkou a 20-ti volnými místy :-)) Připadal jsem si jak kapitalista.Jinak moc díky za tak rychlou odpověď! Zatím moc díky,já se třeba ještě s něčím ozvu,jestli nevadí…. No nic,jdu makat…ale je tady pěkně hnusně…už ať je únor!!!!Zdarec P.

  Reply
  • Ondra & Ivetka
   12 listopadu, 2018 at 10:09 am

   Ty jo a to plánujete jih Palawanu jako opravdový jih? Nebo tím myslíš střed (Puerto Princesa…)? Protože na jih se moc nedoporučuje jezdit, tam ti kluci ušatí s koránem celkem úřadují a občas se objeví blbý zprávy. Je fajn být z neturistických míst unešený, ale ne doslova 🙂

   Letenky bych sledoval, na Cebu Pacific a Air Asia je každou chvíli nějaká akce. Ale zpravidla třeba dva týdny před odletem už bývá pozdě a ty ceny jsou klidně trojnásobně vyšší.

   Reply
 • Pepa
  12 listopadu, 2018 at 7:33 pm

  Zdarec!
  ….no tak teď teda nevím? Teď jste mne dostali. Já byl totiž před dvěma lety na Borneu v Sabahu-najsevernějším ostrově Bornea -Banggi a chtěl jsem na Palawan. Místní mi říkali,že je jih Palawanu ůplně v pohodě,že můžem klidně druhý den vyplout. Ale protože jsem krosnu nechal v Guest Housu v Kudatu,což je od Palawanu docela daleko,tak jsem od toho upustil. No…..a tak jsem myslel,že bych to dal teď…no tak uvidím?-uvidíme? Ač už jsem toho procestoval docela dost,poprvé vyrážím se svým starším bráchou,který na takovéhle dovče ještě nebyl.Tak zas tak moc riskovat asi nehodláme. Z 90ti% jsem vždy cestoval sám,tak-že teď tak trochu cítím odpovědnost za nás oba. No uvidíme,asi to budem řešit až na místě.Ale každopádně moc díky za upozornění… Beru na vědomí :-))
  A ještě se tedy zeptám: Toho 7.2. přiletíme do Manily. Možná zůstanem v Manile do 9.2.-pokud se sejdem s Váma :-),jinak asi vypadnem hned druhý den. Rádi bychom do Banaue,možná s nějakou dvoudenní zastávkou někde u vody. Když budu počítat že někde v Banaue zůstanem 3noci,u vody 2noci něco na přejezdy tak, ten odlet z Manily na Palawan mám plánovat na kdy? Viděl bych to tak na 16-17.2. Jsi pro? Aby to bylo tak nějak v klídku a bez stresu.
  Moc díky za rady VEČERNíČCI…..Jste super. Rád Vás poznám. Mějte se hezky a zatím Páčko P.

  Reply
  • Ondra & Ivetka
   13 listopadu, 2018 at 2:21 am

   Ahoj Pepo! 🙂

   No před 2 lety zrovna mezi Sabahem a Palawanem asi byl klid (také jsme tam byli), ale už rok poté, když jsme se tam chtěli vypravit znovu a navštívit ostrůvky mezi Sabahem a Palawanem nás i přímo v hotelech odrazovali, ať tam nejezdíme, protože v oblasti jsou piráti z jižního Palawanu. Když už i hotel odmítne hosty kvůli bezpečnosti, něco na tom bude 🙂

   Pokud chcete být někde bez lidí, jsou i jiné části Filipín, které jsou přitom bezpečné. Třeba Siquijor je relativně prázdný, zvlášť když se člověk vydá do vnitrozemí. Stejně tak vnitrozemí Boholu se dá prodrandit bez lidí a to i u pobřeží (stačí se vyhnout Panglau). Můžete se vydat na Negros, kde jsou krásné treky a zároveň místa jako Kookoo’s nest kde je pláž bez lidí. Nebo vycestovat na sever Cebu a dostat se na ostrov Malapascua, který je tak blbě dosažitelný, že tam moc turistů není.

   Do Banaue vám pak dáme tip na průvodce. Je to náš kamarád Filipínec, který tam vyrůstal a vezme vás na treky, kam se turisté nevydávají. Ukáže vám stezky svýho dětství s krásbnými výhledy nebo svoji rovnou vesničku. Zároveň je na rozdíl od jiných místních průvodců opravdu průvodce – poví vám k čemu se používá jaká rostlina, o místních zvycích atd.

   Jinak nevím, jak plánujete do Banaue jet, jestli si půjčit auto nebo busem. Pokud chcete nějakou zastávku u vody, počítejte s tím, že místní dopravou tu může být docela složité a na dlouho. Obvykle se spíš jede nočním busem z Manily rovnou do Banaue. Tam je to na 3 dny, to stačí.

   10 dní na Manilu + Banaue je strašně moc. Kdy plánujete odlet zpět do Čech? Abyste si stihli taky užít něco mimo ten Luzon…

   Reply
 • Pepa
  13 listopadu, 2018 at 6:52 am

  Ahoj
  ….domu odlétáme 10.3.,tak že je to asi těch 31 dnů na Filipínách. Mněl jsem to vymyšlený,že těch zhruba 8-10 dnů na severu Luzonu(tam asi nočním busem a zpět???nějak?třeba stopem jestli to na Filipínách jde),možná s Taal kráterem,pak tedy přeletět na asi 10 dnů na Palawan(ten prošmejdit-třeba i autem) a pak přelet,nebo nějakým trajektem na žraloky….nebo prostě někam,odkud bychom pak už v pohodě cestovali směr Manila(zase někde se zastávkama).
  Za toho Vašeho kámoše v Banaue budu moc rád…

  Reply
  • Ondra & Ivetka
   13 listopadu, 2018 at 11:08 am

   Stopem na Filipínách je nerealistický 😀 Tyhle věci tady vůbec nefungují.

   8-10 dnů na Luzon je strašně moc, podle mě škoda času. Stejně tak 10 dnů na Palawan je hodně, to by stálo za to víc prošmejdit Visayas (Cebu, Negros, Siquijor, Bohol, Apo).

   Reply
 • Pepa
  14 listopadu, 2018 at 6:58 am

  Ahoj Večerníčci…
  Ok,tak to ještě přehodnotíme a vyrazíme i jinam. Jen se chci zeptat ještě na to zakoupení těch prvních letenek(přelet Manila-Puerto Princesa). Mám to bloknout už třeba teď? Na Cebu Pacific by to bylo teď za nějakých 2300 PHP/os. což mi přijde v poho. Jinak moc díky za rady.Já hodně cestuji právě stopem-právě v Africe-východní je to bomba.Víceméně až na pár vyjímek,jsem ji projel stopem skoro celou.Sem-tam jsem někdy něco málo zaplatil…..ale jen vyjímečně. Asie je v tomhle jiná. Zatím ahoj P. Jdu makat :-(((

  Reply
  • Ondra & Ivetka
   15 listopadu, 2018 at 4:28 am

   Ahoj, ta cena za letenky je super, levnější už moc nebývá.

   Asie je specifická, ale Filipíny jsou ještě o kus jinde v tomhle. Třeba na Cebu jsme sice stopem jeli, ale jen asi 2 kilometry z vodopádů na hlavní silnici, kdy nás nabrala skupinka mladých Filipínců, co tam taky cestovali. Ale vydat se přes půlku Luzonu už na autostop není, nikdo to tu tak nedělá, takže místní na to vůbec nejsou ready. Ze srandy to samozřejmě zkusit můžeš, sami bychom byli zvědaví 😀 Ale plánoval bych i variantu B pro jistotu… 🙂

   Reply
 • henka
  19 listopadu, 2018 at 1:42 pm

  ahojte chceme ist na filipiny 12.januara do 3.februara,ale počula som ,že v tom čase je tam moc šikmáčov.Je to pravda ,mam sa toho obavat.

  Reply
  • Ondra & Ivetka
   10 ledna, 2019 at 11:19 am

   Ahoj, to je naopak nejlepší doba na to tu být 🙂

   Reply
 • Pepa
  21 listopadu, 2018 at 7:30 am

  Ahoj Večerníčci 🙂
  Jen se chci optat na drobnost. Po příletu do Manily plánuji cestu hned druhý den do Banaue a to nočním busem. Jen nevím,pokud přiletíme jeden den caa v 19hod večer,jestli je reálné druhý den odjíždět do Banaue? Jestli se dá bus dopoledne nějak bloknout a k večeru jet?…nebo jak to je…nebo na 2 noci v Manile a pak už v poho jet? A ještě jedna věc. Jestli jet se společností FLORIDA BUS na Earnshaw St,nebo s  OHAYAMI BUS na rohu ulic Fajardo St a Lacson Ave. Jen pro připomenutí-je to na začátku února.
  Jinak jsem celý plán cesty překopal a jediné co je zatím jisté,je ten začátek v Banaue a zatéměř za další měsíc ,přelet z Palawanu zpět do Manily :-). To mezi tím nechám na osudu :-)))…kam nás to zavane. Moc rád bych se někde potkal i s Váma,pokud to klapne,ale to si ještě dáme vědět. Tak se zatím mějte moc hezky a užívejte toho,co tady v Čechách nemáme a NIKDY mít nebudem!!! Zdarec P.

  a díky!!

  Reply
  • Ondra & Ivetka
   23 ledna, 2019 at 2:18 am

   Ahoj Pepo, mám pocit, že Florida Bus a Ohayami se nějak sloučili a kromě nich jezdí ještě Coda Lines. Tady se můžeš podívat na lístky: https://phbusbooking.12go.asia/en/bus/manila/banaue?date=2019-02-07

   Ohayami má vlastní web, na kterém se taky dají lístky koupit online: http://ohayamitrans.com/book-now/

   Pokud přiletíte v 7 večer, tak je nereálné stihnout nějaký bus. Ty jezdí z terminálu v Cubau a během večerní dopravní špičky byste se tam z letiště dostávali klidně 4 hodiny. Poslední autobusy jezdí myslím v 10 večer. Takže bude lepší tu jednu noc v Manile přespat (určitě ne 2 noci, to je mrhání časem) a jet druhý den. Spíš než dopoledne bych vyrazil večer, abyste těch 9 hodin strávili v buse přes noc a netratili den. Můžete ten jeden den v Manile nějak využít a kouknout třeba na Intramuros nebo do China Townu.

   Užijte si Filipíny 🙂

   Reply
 • Petra a Ota
  14 prosince, 2018 at 10:12 am

  Ahoj Večerníčci, máte skvělý blog, moc nám to pomáhá v rozhodování a informování se, takže obrovské díky 👍
  Letíme od 20.2. do 20.3. a máme s manželem rádi pivko, tak když budete mít chuť se vidět a pokecat, rádi vás poznáme osobně ☺️ Petra a Ota z Litoměřic

  Reply
  • Ondra & Ivetka
   10 ledna, 2019 at 11:21 am

   Ahoj, no tak super, tou dobou neplánujeme žádnou velkou cestu, tak nám napište na mail nebo na FB a domluvíme se 🙂

   Reply
 • Lucie
  22 ledna, 2019 at 1:10 pm

  Ahoj,
  chtěla jsem poprosit o radu a doporučení. Co vidět zhruba od 2.3.přílet-Manila do 18.3.odlet-Cebu ? Nevíme, jak si naplánovat cestu, abychom těch 14dní netrávili jen přejížděním, ale zároveň si užili tu krásu Filipín – moře, krásné pláže, vodopády, nějaký vulkán, návštěva žraloků obrovských, a tak.
  Děkuji za doporučení.
  Lucie

  Reply
  • Ondra & Ivetka
   22 ledna, 2019 at 2:15 pm

   Ahoj Lucko, na 2 týdny obvykle doporučujeme kombinaci Cebu (žraloci, vodopády, případně canyoning) a Bohol (chocolate hills, pláže v Aloně, želvy na Balicasag Islandu, nártouni, pralesní hotel Nuts Huts v Lobocu, skútry). Je to s minimem přejezdů a přitom si užijete super zážitky a místa.

   Tady jsou naše tipy na ubytování: http://www.vecernicci.cz/zivot-na-filipinach/nejlepsi-ubytovani-na-filipinach/

   A tady jsou tipy pro Bohol: http://www.vecernicci.cz/zivot-na-filipinach/filipiny-bohol-i/

   Většinu míst také můžete zkouknout na našem videu: https://vimeo.com/144367913

   Možná by se vám tam vešel i Siquijor, který je ve videu.

   Reply
   • Anonym
    8 února, 2019 at 8:12 am

    Ahoj Večerníčci, děkuji za doporučení, tohle jsme měli v plánu, ale chtěli jsme letět hned po příjezdu na 5-6dní na Palawan, potom z Palawanu do Cebu a Bohol. K těm žralokům doporučujete jet do Oslob nebo se to dá i někde jinde? Dle fotek to vypadá v Oslob jako dobrá masovka pro lidi.. Děkuji a hezký den 🙂

    Reply
    • Ondra & Ivetka
     11 února, 2019 at 3:51 am

     Oslob je bohužel jediné místo. Dají se vidět také u Donsolu, ale tam nemáte jistotu, že je uvidíte (nekrmí je, jen je pronásledují, když je zahlédnou v okolí). V Donsolu je to o něco více uvědomělé (až na to nahánění), ale může se stát, že je uvidíte jen na okamžik a z dálky. Navíc je to trochu z ruky.

     Reply
 • Pepa
  22 ledna, 2019 at 4:55 pm

  Ahoj dobrodruzi 🙂
  Prosím ,pokud budete mít chvilku čas a náladu,odpovězte mi na dotaz ze dne 21.11.18. Je to možná drobnost,kterou máte v malíčku a mě by to ušetřilo nějakej ten nervík :-)). Jde o cestu z Manily do Banaue.Odlétám za 14 dni!!! KONEČNĚ. Předem díky Pepa

  Reply
  • Ondra & Ivetka
   23 ledna, 2019 at 2:19 am

   Ahoj Pepo, promiň, těch dotazů je tu tolik, že už to občas nestíháme. Odpověď jsme přidali k tomu dotazu.

   Reply
 • Pepa
  31 ledna, 2019 at 7:19 pm

  Ahoj Večerníčci 🙂
  Prosím-chtěl jsem Vás poprosit o kontakt,na toho Vašeho kamaráda v Banaue(průvodce po neturistických ale krásných místech v Banaue a okolí 🙂 ).Budeme tam ve dnech od 9.2.19…..nevím,ale asi tak 3-4 max 5dní? Třeba ten kontakt využijem,třeba ne. Ale mít ho můžem,a budu za něj rád. Tak předem moc děkuji. Jinak v Manile budeme 8.2.,ubytováni v ZEN Rooms Governor Forbes Inn Hotelu,který jsem na jednu noc bloknul. To,kdyby jste měli čas,chuť a náladu na to pivko!!! 🙂 poslal bych Vám tel. číslo?,abychom se domluvili…. a zvu Vás!…a pak večer odjíždíme do Banaue.
  Tak dejte třeba ještě vědět. Ahoj Pepa…a ještě jednou díky

  Reply
 • Julie
  27 května, 2019 at 11:08 pm

  Ahoj,, chceme letět tři ženský na Filipíny v říjnu a prosím o radu ohledně počasí,, a taky bezpečnosti. Je to naše první dlouhá cesta a na vlastni pěst. Moc děkuji Julie

  Reply
  • Ondra & Ivetka
   8 října, 2019 at 2:27 pm

   Ahoj Julie, to je trochu obecny dotaz, vzdyt ani nevime, kam konkretne se chcete vydat… Treba na Siargau je destna sezona naopak nez zbytek Filipin. Bezpecnost neres, urcite se nechystate na jih Palawanu nebo Mindanaa, takze neni treba se niceho obavat 🙂

   Reply
 • Jenda
  26 září, 2019 at 1:01 pm

  Zdravím, Večerníčci!!! 🙂

  Nevím, jestli je tenhle blog ještě funkční, ale je tu spousta vyčerpávajících informací, což je super!
  Letíme 4 lidi od 15.1.-8.2…..Pochopiotelně do Manily, kde chceme strávit jednu noc a rychle pryč 😀
  Snažím se dát dohromady rozumný itinerář, v hlavě mám takových míst, že už z toho mám trochu guláš. Asi takhle: chceme navštívit místa, jako rýžové terasy, Palawan, Bohol, Cebu… je mi jasné, že se nevyhneme turistům, ale přeci jen si nechci připadat jako na Václaváku 😀 ze čtení vím, že sever Palawanu je méně profláknutý, ale tím moje vědomosti končí…s rozumným předstihem budeme rezerovat letenky kvůli přeletům. Teď ale…. máme trochu nahnáno z cestování dál. Z letiště do hotelu, na výlety a podobně. Stačí se zeptat a místní nám poradí co a jak? Autobus nám prý na mávnutí zastaví všude, ale jak se v odhlehlejších místech zorientovat? Google? Asi není vše napsáno na zastávkách jako v ČR 😀 ubytování budeme řešit přes airbnb, nebo booking, ale z přejezdů jsem trošku nervózní 😀 díky a mějte se fajn 🙂

  Reply
  • Ondra & Ivetka
   8 října, 2019 at 2:17 pm

   Ahoj Jendo, s temi prejezdy se nestresuj, vzdycky neco nekam jede 🙂 mistni ne vzdy umi poradit, ale ridici jeepney, tricyklu nebo nekdo v icku (to je na kazdem letisti) poradit umi. Maps.me je fajn appka na orientaci, ale Google Maps je taky idealni. Jizdni rady tu neexistuji, takze s tim se taky nestresuj. Proste planujte vsechno s rezervami 🙂

   Reply
 • Andrea
  5 prosince, 2019 at 10:20 pm

  Ahoj vecernicci,
  moc prosim o radu.Ted v prosinci se chystame s pritelem na Filipiny na dva tydny. Priletame do Manily, s timze bych rada hned vypadla na Palawan nebo Cebu. Co byste urcite doporucili navstivit? Daji se stihnout navstivit oba ostrovy nebo spis doporucujete soustredit se na jeden z techto ostrovu?

  Moc dekuju za odpoved.

  Reply

Leave a Reply