Menu
Cestopisy

Velký roadtrip napříč rudou Austrálií od jihu až na sever

Není moc cestovatelů, kteří by se alespoň jednou pořádně nezasnili o výpravě do Austrálie. Není divu – je to země jako žádná jiná.

Nejmenší kontinent je světem sám pro sebe – život se soustředí do ikonických velkoměst na pobřeží, zatímco většinu zbylé plochy tvoří rudá poušť ukrývající nejroztodivnější formy života, ať už tím myslíme faunu, flóru nebo člověka. Aboridžinci, hledači pokladů, kopáči, drsní řidiči tiráků, UFOlogové, hospodští v těch nejzapadlejších putikách nebo cestovatelé všeho druhu – ti všichni jsou tu rozeseti na ohromné ploše, křižujíc Austrálii všemi možnými směry. V říjnu 2016 jsme si splnili sen a přidali se mezi ně.

S plánem projet Austrálii od jihu až k severu jsme se vydali nejprve do Sydney a pak do Adelaide, abychom se po 19ti dnech a více než 6 000 kilometrech objevili v Darwinu. Tato dvě místa spojuje téměř rovná a zdánlivě nekonečná Stuart Hwy. Každý její kilometr by mohl vyprávět příběhy lidí, kteří se sem vydali zažít dobrodružství na celý život. Tohle je ten náš…

Cestopis Austrálie - Z Adelaide do Darwinu - Mapa

Videa z australského roadtripu

Australský roadtrip: 6000 km od jihu k severu

Krátký film dokumentující náš roadtrip, plný záběrů na nekonečnou Stuart Hwy, vyprahlou rudou zemi, skákající klokany a další krásy Austrálie.

Na kole po vinné stezce Barossa Valley

Video z výletu po vinné stezce v údolí vinic Barossa Valley, které jsme vytvořili pro Luise, provozovatele půjčovny kol Barossa Bike Hire.

Australský roadtrip den za dnem

Cestopis Austrálie - Sydney

Austrálie den 1: Sydney

Jeden krásný den v kouzelném Sydney – v botanické zahradě, u budovy Opery, v historické čtvrti Rocks a na slavném mostě Harbour Bridge.

Cestopis Austrálie - Ze Sydney do Barossa Valley

Austrálie den 2: Ze Sydney do Barossa Valley

Jak jsme zaspali v Sydney a málem nám uletělo letadlo, jak jsme si půjčovali bláznivé auto se stanem na střeše a vyrazili do Barossa Valley.

Cestopis Austrálie - Barossa Valley

Austrálie den 3: Barossa Valley

O ochutnání lahodných vín ve slavných vinicích Barossa Valley, výletě na kole po vinařské stezce a o veselé krávě v levandulovém poli…

Cestopis Austrálie - Flinders Ranges

Austrálie den 4: Flinders Ranges

Jak jsme si v zimě a dešti vyšlápli kopec Wargara Lookout, potkali klokany a užili nádherný západ slunce kdesi v kopcích…

Cestopis Austrálie - 750 kilometrů do Coober Pedy

Austrálie den 5: 750 km do Coober Pedy

O nejkrásnějším ránu na světě, 750ti kilometrech Stuart Hwy, předjíždění bláznivých road trainů a bílobílé solné pláni Hart Lake.

Cestopis Austrálie - Coober Pedy

Austrálie den 6: Coober Pedy

O jednom z nejpodivnějších měst na světě, kde lidé žijí v podzemí, na povrchu se kupí žluto-rudo-bílé homole a papoušci vás budí veselým křikem.

Cestopis Austrálie - Breakaways

Austrálie den 6: Breakaways

O výletě do mimozemské krajiny Breakaways, která ukrývá pověsti aboridžinců, a o Josephine, která vede záchrannou stanici klokanů.

Cestopis Austrálie - Cesta do rudého středu

Austrálie den 7: Cesta do rudého středu

O tom, jak nám došel benzín uprostřed nehostinné a liduprázdné pouště a o tom, jak jsme i tak dokázali dojet až magické hoře Uluru.

Cestopis Austrálie - Uluru

Austrálie den 8: Uluru

O drsné výpravě kolem dokola Uluru, o tom, proč jsme nevylezli na její vrchol a proč je nejkrásnější pohled na Austrálii z velblouda.

Cestopis Austrálie - Kata Tjuta

Austrálie den 9: Kata Tjuta

O osmi hlavách Kata Tjuta, o výpravě do jejich středu, o jejich posvátném významu pro Aboridžince a o všech stezkách, které tudy vedou.

Cestopis Austrálie - Kings Canyon

Austrálie den 10: Kings Canyon

O jedné z nejnáročnějších cest po rozpáleném okraji Kings Canyon a o tom, jak si tady užít pohodový západ slunce na střeše auta…

Cestopis Austrálie - Rainbow Valley

Austrálie den 11: Rainbow Valley

O nádherné skále, co hraje všemi barvami, ale přesto se o ní málo ví a cestu si sem tak najdou jen šťastlivci, kteří se o ní dozví.

Cestopis Austrálie - Alice Springs

Austrálie den 12: Alice Springs

O nechvalně proslulém městě, které bojuje s kriminalitou a o zoo nezoo, kde klokani a papoušci volně pobíhají a létají, jak se jim zachce.

Cestopis Austrálie - Devils Marbles

Austrálie den 13: Devils Marbles

O místě, které svou teplotou i zjevem zavdalo svému pekelnému názvu Devils Marbles a o tom, proč jsme odtud museli v noci vyplašeně ujet…

Cestopis Austrálie - Cesta do Mataranky

Austrálie den 14: Cesta do Mataranky

O krvavém ránu, strašidelném Tennat Creeku, opuštěné telegrafní stanici a o nejstarší a nejbláznivější hoaspůdce Daly Waters.

Cestopis Austrálie - Mataranka a Katherine

Austrálie den 15: Mataranka a Katherine

O koupání v krokodýly zamořeném horkém prameni Mataranka a o výpravě do krásné soutěsky Katherine v národním parku Nitmiluk.

Cestopis Austrálie - NP Kakadu 1. díl

Austrálie den 16: NP Kakadu 1. díl

O ranní koupeli v jezírku s vodopády Edith Falls a o poněkud nevkusné krokodýlí show na okraji národního parku Kakadu.

Cestopis Austrálie - NP Kakadu 2. díl

Austrálie den 17: NP Kakadu 2. díl

O nástěnných malbách aboridžinců na sklalách Ubirr a Nourlangie, o nekonečných výhledech z Mirrai lookout a kozelné plavbě po Yellow river.

Cestopis Austrálie - NP Kakadu 3. díl

Austrálie den 18: NP Kakadu 3. díl

O strašidelném lesním požáru a nádherném koupání na vrcholu skály, odkud se volně snáší vodopád Gunlom a o Karlštejně na severu Austrálie.

Cestopis Austrálie - Darwin

Austrálie den 19: Darwin

O Darwinu, který byl dvakrát srovnán se zemí a pokaždé znovu postaven jeho věrnými obyvateli, o umění aboridžinců, letadlech a hurikánu Tracey.

2 Comments

 • Bára
  28 června, 2021 at 1:23 pm

  Skvělé čení a nádherné fotky. Chystáme e do Austrálie, až to půjde, přemýšlíme o obytném autě. Předběžně koukáme na ceny na tomhle srovnávači: https://www.pronajmy-karavanu.cz/ . Asi s ním nemáte zkušenost?

  Reply
 • Bára
  28 června, 2021 at 1:26 pm

  Skvělé čtení a nádherné fotky. Chystáme se do Austrálie až to půjde a chtěli bychom zkusit obytné auto. Předbežně koukáme na ceny na tomhle srovnávači: https://www.pronajmy-karavanu.cz/. Asi s ním nemáte zkušenost? Zdravím. Bára.

  Reply

Leave a Reply