Modrozelený nádech podmořského světa tu a tam naruší barevné rybky všech možných velikostí a tvarů. Zpoza hedvábné sasanky vykukuje nervózní Nemo a kousek opodál potkáváme nehybně ležící svítivě modrou hvězdici. Tiše proplouváme dál a pozorujeme zelené odstíny mořského dna. A najednou ji vidíme. Je obrovská. Má nádhernou kresbu krunýře a s podivnou ladností otylé baletky opuští dno, aby se klouzavě vydala k prohřáté hladině. Ještěže máme tentokrát ploutve. I když jsou její pohyby nonšalantní, dokáže se želva vznášet modrým prostorem rychlostí, která člověka bez patřičného vybavení poněkud diskvalifikuje z nadšeného pronásledování. Plaveme s naší vznešenou společnicí dobrých 100 metrů. Pak mizí v dálce a my se s úsměvem vydáváme hledat další krásku. Vítejte na ostrůvku Balicasag, jen pár kilometrů jihozápadně od ostrova Panglao.
Cestopis Filipíny – Panglao – Z Cebu jsme dorazili do Tagbilaranu, odkud jsme se tricyclem dopravili do vesničky Alona Beach. Odtud jsme podnikali výlety lodí na Balicasag a Virgin Island, na skútrech ke kokosové a včelí farmě a tricyclem k jeskyni Hinagdanan.
Ivetčiny praktické informace pro cestovatele
Manila – Cebu: let 90 min
Cebu Airport – Přístav: 30 min taxi, cca 400 php
Přístav – Tagbilaran: 2 hodiny lodí, 350 php/os
Tagbilaran – Alona Beach: 30 min tricyclem, 350 php. Dá se jet jeepneym, který vyjíždí, až se naplní, cca 1 hod, stojí pár pesos.[/one_two_second]
[one_two_first]Ubytování:[/one_two_first][one_two_second]
Cherry’s Home Too – 10 min od pláže, 1200 PHP vč. snídaně (Agoda)
Paragayo – 7 min od pláže, 1400 PHP bez snídaně[/one_two_second]
[one_two_first]Výlety:[/one_two_first][one_two_second]
Balicasag a Virgin Island – 1400 PHP (dá se smlouvat). Vyjíždí se kolem 8:00 a vrací se kolem 14:00 (kvůli odlivu).
Hinangadan Cave – 10 PHP, doporučujeme půjčit si motorku a dojet sem v rámci prohlídky ostrova. Návštěva jeskyně je na 10 min.[/one_two_second]
[one_two_first]Naše tipy:[/one_two_first][one_two_second]
Smlouvejte, smlouvejte, smlouvejte.
Na Balicasag vyjeďte co nejdřív, než přijedou ostatní lodě.
K želvám se dá doplavat, nemusíte platit za lodičku (200 php).
Na želvy si půjčte ploutve, jinak nebudete stíhat.
Ploutve si půjčte na Panglau, na ostrůvku jsou dražší.
Na šnorchlování u korálů se vydejte na druhou stranu ostrova, pláž budete mít celou pro sebe.
[/one_two_second]
[divider type=“thick“ spacing=“40″]
Jak jsme jeli na Panglao úplně špatně
Při cestování na Filipínách je dobré dbát mimo jiné na 2 věci. Jednak chytře naplánovat trasu, abyste strávili co nejméně času přesuny, za druhé je třeba trefit skvělé počasí. Zatímco počasí neovlivníte, první bod máte zcela ve svých rukách. My jsme nicméně tak šikovní, že se nám tyto dva základní body podařilo zcela protočit. Místo přímého leteckého spojení z Manily do Tagbilaranu jsme netušíce o této možnosti letěli do Cebu, odkud nám kvůli velkým vlnám jela loď na Bohol až druhý den ráno. Ovšem co se týče počasí, to je jiný příběh. Ač se na našich stránkách snažíme držet slušného jazyka, nedá se naše štěstí v tomto případě nazvat jinak než zprdeleklika.
Když už uvíznete v přístavu, aspoň vám k tomu hraje živá muzika…
V době našeho výletu byly Filipíny obklopeny z jedné strany monzunem a z té druhé hned třemi tajfuny. Tedy situace, ve které je dobře míněná rada “Držte si klobouky” naprosto podhodnocená. Od chvíle, co jsme dorazili na ostrov Panglao, až do návratu do Manily však ani jednou jedinkrát nezapršelo. K odeslání dopisu do Vatikánu s žádostí o uznání božského zázraku už by snad stačilo jen kdyby ten jediný mráček na modré obloze měl tvar smajlíka.
Z Tagbilaranu, který sedí přesně na místě, kde je Bohol mostem spojen s ostrovem Panglao, jsme se nechali odvézt tricyklem. Za cestu do Alona Beach jsme zaplatili asi 350 pesos, což bylo zbytečně moc. Smlouvejte, smlouvejte, nebo se z toho zblázníte. Mimochodem, holkám jde smlouvání líp. Obzvláště na začátku dovolené, kdy ještě nejsou opálené, což místním imponuje nejvíc. Soudě podle většiny filipínských reklam se tu snad lidé koupají v Perwollu.
Konečně v Tagbilaranu, hurá do Alona Beach!
Jeepneym se dá po ostrově taky drandit…
Alona Beach
Alona Beach je typická malá plážová vesnička. Na jediné písečné cestě kolem pobřeží si vás z ruky do ruky podávají vykutálení naháněči s nabídkou lodních výletů, na pláži vás zase usměvavé Filipínky v zelených sestřičkovských oděvech lákají na relaxační masáž. Při procházce se na jedné straně střídají palmy a výhled na moře, na druhé zase bambusové restaurace, stánky s kokosy, drobné hotely a jedna půjčovna vodních skútrů.
Alona Beach – plážová vesnička na ostrově Panglao
Ubytování u pláže, ač velmi lákavé, může vyjít zbytečně draho. My proto při první návštěvě zvolili nenápadný hotel Cherry’s Home Too, který provozuje jakýsi seveřan. Toho jsme sice nepotkali, ale podle výzdoby recepce mu během cest učarovala mimo jiné i Praha. Hotel je pěkný, čistý, s bazénem, k pláži to je nějakých 200 metrů a po cestě se prostě musíte stavit u zmrzlinového stánku Bee Farm a vyzkoušet jednu z celé řady podivně výborných příchutí (až na durian, ten chutná stejně jako voní). Pokoj stojí okolo 1200 pesos za noc se snídaní.
Víte co mají v alona Beach fakt dobrý? Kokosy!
Na Panglao jsme se na závěr našeho výletu po Boholu ještě vrátili a vyzkoušeli při té příležitosti hotel Paragayo. Tam stál pokoj pro dva 1400 pesos. Když si budete pokoj rezervovat přes telefon nebo to necháte až na místě, je nutné recepční zmínit, že chcete cenu, kterou mají na svém webu. Jinak se na vás vytasí s až dvojnásobnou cenovkou. Hotel je moc pěkný, k pláži je to asi 150 metrů. Chybí bazén, ale tak jste u moře, že jo. O wifi není nouze v žádném z těchto hotelů.
Pláž v Alona Beach je docela hezká, ale mnohem lepší pověst má vybudovanou Damaluan Beach. V obou případech se ale stejně vyplatí zajet si na Balicasag Island, protože tam místo řas a všelijakého bordelu plavou jen želvy.
Pláž Alona Beach
Balicasag Island a jak nenaskočit podvodníkům
Výlet na Balicasag Island vřele doporučujeme, ale je třeba dát si pozor na naháněče u pláže. Po našich zkušenostech bychom už příště výlet domlouvali přímo s některým z kapitánů loděk kotvících u pláže, protože s naháněči je těžké pořízení. Pokud se přesto rozhodnete domluvit si výlet s jedním z těchto vykutálenců, máme pro vás pár cenných rad.
Balicasag Island
O ceně se s nimi dá smlouvat, ale pozor na jejich drobné podvody. Vždy se ptejte na to, zda je cena konečná nebo zda bude třeba ještě platit nějaké poplatky. Například na ostrově Balicasag se vybírá vstupné 150 pesos za osobu, což rádi zapomínají sdělit. Lákat vás budou také na to, že součástí výletu je pozorování delfínů, což je ale spíš jen vtipné využití skutečnosti, že jedete po moři, kde se teoreticky (ale spíš ne) mohou delfíni objevit. Nejedná se rozhodně o specializovaný výlet za delfíny. Také vám budou tvrdit, že si čas návratu můžete určit sami a že oni jsou ti, kdo s vámi na ostrov pojedou a kdo tam případně např. domluví slevu na šnorchlovací vybavení (na ostrově 150 pesos, vyplatí se půjčit si vybavení levněji ještě před odjezdem). Pojede s vámi někdo jiný, toto jsou jen provizní prodejci. Kapitán loďky vám nakonec vždycky sdělí, že okolo oběda je třeba vyrazit, protože nastává odliv. Dá se s ním obvykle domluvit, že se odjezd posune o 1-2 hodiny, ale budou čím dál nervóznější.
Výlet na Balicasag Island
Na ostrově pak odolejte nabídkám výletu malinkatou loďkou za želvami a korály. Želvy se potulují sotva 15 metrů od břehu, takže prostě skočte do vody a doplavte si za nimi. Korály jsou na druhé straně ostrova, kam se dá pěšky za pár minut dojít, ale moc koncentrované krásy neočekávejte. Jsou tu velké hvězdice, tu a tam narazíte na sasanku a klauny nebo menší korál. Na pláži můžete strávit hodiny sbíráním krásných mušlí. Na druhé straně ostrova (vede tam cesta prostředkem, nemusíte ostrov obcházet po pláži) jsme také narazili na pár želv a hlavně jsme si užívali naprostou vylidněnou pláž bez stánků, nabízečů a turistů.
Když přežijete všechny nástrahy naháněčů, dá se Balicasag krásně užít. Plavání se želvami je opravdu krásný zážitek, který se dá slovy jen těžko popsat. Procházka po ostrově je příjemná a vede skrz malou vísku, kde se blaženě povalují prasata, děti se prohánějí na kole, všichni se usmívají a uprostřed se k nebi ční vysoký maják. Ten je bohužel uzavřený veřejnosti, a tak se nedá vylézt na jeho špičku, která jistě nabízí parádní výhled. Pláž na druhé straně ostrova je oáza klidu.
To největší lákadlo na Balicasag Island – želvy
Podmořský svět v okolí Balicasag Island
Podmořský svět v okolí Balicasag Island
Podmořský svět v okolí Balicasag Island
Virgin Island
Cestou z Balicasag Island se můžete stavit u písečného pásu Virgin Island. Není to díky množství řas hned u břehu zrovna místo na koupání, ale pohled na rajský písečný ostrůvek je moc pěkný. My sem dorazili během odlivu, takže jsme se během půl hodinky jen proběhli na špičku bílého výběžku, která je pokrytá stovkami hvězdic. Pokud sem přijedete během přílivu, bude pravděpodobně ostrůvek trochu potopený.
Celkem celý výlet na Balicasag Island se zastávkou na Virgin Island vyšel na 1400 pesos za celou loď (tedy nikoli na osobu).
Virgin Island
Virgin Island
Na skútru kolem Panglaa
Kromě plážování je fajn si na ostrově Panglao půjčit skútr a vyrazit prozkoumat okolí. Buď si můžete zajet na některou z ukrytých pláží mimo turistická střediska, nebo jako my navštívit kokosovou a včelí farmu.
Ta kokosová byla bohužel během naší návštěvy zničená po zemětřesení v roce 2013. Ta včelí (Bohol Bee Farm) je však v provozu a je plná překvapení. Paradoxně jsme sice nestihli hlavní atrakci – komentovanou prohlídku samotné farmy, ale zato jsme strávili dost času v obchůdku s medovými a dalšími přírodními produkty. Za hřích stojí také jejich zmrzlina, kterou tu stejně jako v Alona Beach mají v desítkách příchutí. Součástí areálu je také pěkná restaurace s výhledem na moře.
Skútrování na Panglau
To nejlepší na projížďce skútrem je ale samotná cesta po ostrově. Zastavte se například u některého ze stánků s levným a neskutečně chutným ovocem. Kvůli zdejšímu mangu by se člověk mohl utlouct.
Hinangadan Cave
Další místo, které můžete na ostrově Panglao navštívit, je netopýří jeskyně Hinangadan. Ta se nachází na severovýchodní straně ostrova. Můžete si k ní zajet na skútru nebo se nechat jako my dovézt tricyclem (asi 20 minut z Alona Beach). Jeskyně je docela malá, vstupné je jen 10 pesos a připlatíte si, pokud se budete chtít vykoupat v jeskynním jezírku. To na první pohled vypadá lákavě, ale když vezmete v úvahu riziko, že vám na hlavu dopadne dárek nevábné vůně od jednoho ze stovek netopýrů zavěšených na stropě jeskyně…
Hinangdanan Cave
Vzhůru na Bohol
Po 4 dnech na ostrově Panglao jsme zamířili směrem na východ na větší z ostrovů, Bohol. O tom, co všechno se dá zažít na jednom z nejlepších ostrovů Filipín, se dozvíte v jednom z příštích článků. Na samostatný článek vyjde také výlet k Oslobu, kde jsme ještě během pobytu na ostrově Panglao šnorchlovali se žraloky obrovskými.
15 Comments
Tomáš
19 srpna, 2015 at 8:41 pmSuper, take jsme loni projeli tyto mista a mame stejne zkusenosti 🙂
Ondra & Ivetka
20 srpna, 2015 at 3:12 amAhoj Tome, díky a jestli pro nás máš ze své cesty nějaké tipy, klidně se poděl 🙂
Verča
20 srpna, 2015 at 12:04 amNádherné fotografie! Mám váš blog moc ráda a pravidelně se vracím dívat, kde zase cestujete. 🙂
Ondra & Ivetka
20 srpna, 2015 at 3:10 amDěkujeme, Verčo, udělala jsi nám radost 🙂 Brzy dopíšeme další články z výletu na Bohol.
Pájuška na cestách
20 srpna, 2015 at 8:59 amAhoj Večerníčci! Teda ty vaše výlety jsou dechberoucí! My chceme příští rok na jaře do Asie na dovču, tak jsem zvědavá, kam budou levné letenky. Filipíny by mě teda lákaly, jen je tam toho nějak hodně na vidění, to bysme za 14 dní nemohli stihnout :-))) heheeee :-))) Mějte se tam!!
kristina
4 listopadu, 2015 at 1:41 pmAhoj, můžu se zeptat jak se na tato místa dostat nejlevněji z Kuala lumpur (kombinace letadlo/loď, jen letadlo..kam letět atd.)moc děkuju!:) Jinak jste velká inspirace!:)
Ondra & Ivetka
22 listopadu, 2015 at 5:12 amAhoj, no stačí mrknout na AirAsia a Cebu Pacific airlines, pořád mají nějaké akce 🙂 Každopádně to asi bude cesta letadly KL – Manila – Cebu a pak loděma mezi ostrovy. Můžete jet třeba z jižního cípu Cebu na Siquijor a odtud pak přes Dumaguette na Bohol. Z Boholu (Tagbilaran) se pak dá letět zase zpět do Manily nebo jinam, podle plánu 🙂
Anna Veverková
15 listopadu, 2016 at 12:15 pmAhoj Večerníčci, moc děkuji za tenhle článek (a za celý web :)). Momentálně letmo plánuji delší dovolenou po Filipínách, která začíná už za 14 dní a pořád se nemůžu rozhodnout, jestli navštívit přímo Boracay nebo jet na nějaké klidnější místo (pro odpočinek). Díky vašemu článku začínám spíš uvažovat o Panglao a okolí. Stejně jsme se chtěli podívat poblíž díky Chocolate Hills :).
Ondra & Ivetka
17 listopadu, 2016 at 2:54 amAhoj Anno,
Panglao a Bohol je skvělá volba. Boracay je moc fajn a pláž asi nemá konkurenci, ale co se týče vyžití, je Bohol takový přírodní Disneyland pro baťůžkáře 🙂
Pokud jak píšeš budeš mít dovolenou delší, můžeš toho ale třeba stihnout i víc. Na Panglao a Bohol bohatě stačí týden (pokud vyloženě nechceš pár dní strávit ležením na pláži), takže další část dovolené můžeš objevit Boracay, Palawan nebo sever Luzonu (Banaue). Tedy ne všechno dohromady, ale něco z toho určitě 🙂
Kdyžtak se nám ozvi na mail, pokud máš ke své cestě nějaký dotaz.
Měj se a užij si to tady! 🙂
jarka
14 prosince, 2016 at 3:11 pmMoc si mi pomohol…Diky
Veronika Adamcikova
18 října, 2017 at 10:41 pmAhoj Vecernícci,
Muzete mi prosím poradit.Kdyz se domluvím s kapitanem na cene výletu ,kdy mu mam zaplatit? Na zacatku,nebo az na konci výletu. Mam obavy,aby nas nekde nenechal na ostrove,kdyz budeme snorchlovat a odjel pryc,kdyz mu dam domluvenou sumu predem.Dekuji za odpoved a za vas super blog !!
Veronika
Ondra & Ivetka
19 října, 2017 at 2:27 pmAhoj Verčo, platíme spíš až po výletě, ale někdy chtějí zálohu – kolikrát třeba protože nemají na benzín 😀 Všechno dopředu bych nedával, nemáš pak manévrovací prostor pro smlouvání, když se něco nepovede, nedodají, …
Adela
30 července, 2018 at 7:24 pmAhoj, moc dekuji za vase skvele clanky. Vzhledem k tomu, ze jste navstivili jak Balicasag island tak Apo island by me zajimalo, ktery z techto ostrovu co se tyce zelv i celkoveho dojmu se vam zdal lepsi? Planuji dovolenou na tento podzim a bohuzel se mi Apo island nevejde do itinerare, tak bych rada vedela, jestli opravdu stoji za to, abych preci jen misto v itinerari udelala. Predem moc dekuji. Adela
Jirka
2 září, 2018 at 8:57 amNavštívil jsem letos oba ostrovy a v listopadu se na oba vracím. Oba doporoučuji. Nejhezčí korály jsou na Apu vlevo od přístaviště, jde se podél moře a soutězkou srze skály u https://www.apoislandresort.com/gettingthere – nádherná pláž a místo. Spal jsem tam na půdičce 800 pes. Elektřina jde na ostrově pouze 3 hodiny. Balisacag korály taky hezký ale více lidí. Je tam jedno strašně drahý státní ubytování. Spal jsem u Rosi 1000pes nemá reklamu na netu. Spaní s klimoškou a větrákem, elektrika jde celý den.Oba ostrovy nemají tlakovou teplou vodu,pouze sud v koupeně.
Jirka
Ales Adéla
31 října, 2018 at 3:39 pmna Filipíny jezdíme od roku 2009 a Panglao jsme si zamilovali.
Zážitky máme velmi podobné. Smlouvání provádíme tak, že řekneme, že máme málo penez a že můžeme dát např pouze 300PHP a bud to za 350PHP vyjde a nebo hledáme dále.