Menu
Malajsie 2016

Malajsie, den 3. – Batu Caves

První den v Kuala Lumpur jsme navštívili Bird Park, mešitu Masjid Negara, trhy v Chinatownu a noční Petronas Towers. Fotky a vyprávění naleznete v prvním článku z Kuala Lumpur. Na druhý den jsme měli naplánovanou vyhlídku z téměř nejvyššího patra téměr nejvyššího mrakodrapu na světě a výlet do Batu Caves. Stihli bychom toho za den víc, ale odpoledne jsme letěli zpět do Manily…

Cestopis Malajsie - Mapa Kuala Lumpur
Druhý den v Kuala Lumpur jsme před odletem stihli ranní výlet k Petronas Towers s vyhlídkou z téměř nejvyššího patra a poté výlet k jeskyním Batu Caves.

Pohled na Kuala Lumpur z vrcholu Petronas

Druhý den ráno jsme si přivstali, protože nás čekal opět výlet k Petronas Towers. Tentokrát jsme však měli v plánu vyšplhat se až skoro na jejich vrchol. Lístky na vyhlídku jsme si museli koupit 2 dny předem přes internet a stály nás 64 Ringgitů na osobu. Normálně stojí ke stovce, ale od března do května 2016 není přístupná vyhldíka z můstku zhruba v polovině věží, pouze horní rozhledna, takže byly zlevněné.

Jak jsou Petronas krásné a jak jsme se z nich ráno zase málem zbláznili už popisovat nebudeme, nebojte. A popisovat jak to vypadá, když na svět koukáte z výšky více než 400 metrů, je těžké. Je to hrozně vysoko a vidíte daleko a je vám z toho šoufl, ale přitom jste nadšení a nemůžete odtrhnout nos od skla. Tak si to představte. Nebo sem zajeďte, to máte lepší 🙂

Cestopis Malajsie - Kuala Lumpur - Petronas Towers
Petronas Towers v Kuala Lumpur – Už jsem až nahoře!

Cestopis Malajsie - Kuala Lumpur - Petronas Towers
Výhled z Petronas Towers

Cestopis Malajsie - Kuala Lumpur - Petronas Towers
Galerie na vrcholu Petronas Towers

Cestopis Malajsie - Kuala Lumpur - Petronas Towers
Kdyby náhodou byla mlha a z oken nebylo nic vidět…

Návštěva pozorovací galerie v 86. patře trvá 20 minut. Pak jsme během pár vteřin opět sjeli až do přízemí a vyrazili na procházku do parku. Smočili jsme si nohy v bazénu, obešli celý park, zastavili se u altánku s pitnou vodou a – najednou se na nás směje a zdraví nás povědomá dvojice, kterou dost možná taky znáte – bloggerka Pájuška na cestách se svým přítelem. Věděli jsme, že touhle dobou budou také v Malajsii, ale že se náhodně potkáme v Kuala Lumpur u pítka před Petronas Towers, to nás fakt nenapadlo 🙂 Pokecali jsme, vyfotili se a pak se naše cesty zase rozdělily – my totiž měli namířeno k nedalekému čínskému chrámu a především k jeskyním Batu Caves.

Cestopis Malajsie - Kuala Lumpur - Petronas Towers
Nádherné Petronas Towers z parku s bazény

Cestopis Malajsie - Kuala Lumpur - Pájuška na cestách
Koho jsme to u Petronas nepotkali? Pájuška na cestách!

Chrám Kun Yam Thong je jen kousek pěšky od Petronas a my měli to štěstí, že se tady zrovna konala nějaká událost, při které se v chrámu sešlo spousta lidí, zapalovali kadidla a klaněli se Budhovi. Po chvilce zírání na tisíce sošek budhy po stranách interiéru jsme se vrátili na ulici a vyrazili k metru. Cestou si ještě Ivetka koupila pochybné pití od pochybného obchodníka, který tajemné lahvičky vytahoval z kufru auta. Chutnalo to tak, jak byste čekali.

Cestopis Malajsie - Kuala Lumpur - Budhistický chrám
Chrám Kun Yam Thong

Cestopis Malajsie - Kuala Lumpur - Budhistický chrám
Chrám Kun Yam Thong

Cestopis Malajsie - Kuala Lumpur - Budhistický chrám
Ivetka nakupuje… 🙂

Batu Caves

Z centra jsme se k Batu Caves dostali za pár Ringgitů metrem a vlakem. Jeskyně se nacházejí ve vápencové skále vzdálené asi 15 kilometrů od centra Kuala Lumpur a vstupné je zdarma.

V druhé polovině 19. století tu čínští přistěhovalci začali těžit guano (to je to, co nechcete, aby vám spadlo na hlavu, když nad vámi letí hejno netopýrů – jo a taky se to rýmuje se slovem hejno). O pár let později americký přírodovědec William Hornaday objevil vstup do obrovských jeskyní, načež je indický obchodník Thamboosamy Pillai prohlásil za ideální místo k uctívání hinduistického boha Murugana.

Cestopis Malajsie - Kuala Lumpur - Batu Caves
Před Batu Caves se to jen hemží krámky se vším možným, většinou dobrotami.

Cestopis Malajsie - Kuala Lumpur - Batu Caves
Socha boha Murugana u paty schodiště k Batu Caves.

Cestopis Malajsie - Kuala Lumpur - Batu Caves
Dostat se do jeskyní Batu Caves, to není jen tak – musíte překonat hordu opiček a přes 270 schodů…

Cestopis Malajsie - Kuala Lumpur - Batu Caves
Opičáci u Batu Caves – Lidi, kde máte žrádlo!?

Dnes jsou Batu Caves údajně vůbec nejpopulárnější hindustické poutní místo mimo Indii. Těžko říct, zda je to gigantickou zlatou sochou boha Murugana, 272 schody vedoucími ke vstupu do jeskyně či samotným dechberoucím prostorem ve vápencové skále, který zdobí barevné indické sošky a dobře ukrytá svatyně. Asi to ale bude tím vším dohromady – nejprve vám spadne brada při pohledu na sochu, pak málem umřete při snaze zdolat v nepříčetném vedru schodiště (kde si zároveň musíte dávat bacha na zlodějšké makaky) a nakonec vás polije božské blaho chladného vánku, kterým je obrovská jeskyně prosycená.

Kromě hlavní jeskyně můžete navštívit i systém dalších menších jeskyň včetně průvodcované výpravy do nitra Dark Caves, kde na vás čekají podle obrázku na plakátu u vstupu obří pavouci, hadi, tisícenožky a dalšími roztomilí obyvatelé, kteří se nenacházejí nikde jinde na světě. Nevím proč, ale Ivet se tam vůbec nechtělo.

Cestopis Malajsie - Kuala Lumpur - Batu Caves
Uvnitř jeskyně Batu Caves

Cestopis Malajsie - Kuala Lumpur - Batu Caves
Výzdoba na stěnách Batu Caves

Cestopis Malajsie - Kuala Lumpur - Batu Caves
A zas ty opice…

Cestopis Malajsie - Kuala Lumpur
A po náročném dni s Petronas a Batu Caves zasloužený odpočinek u bazénu.

A kam příště?

Po Batu Caves už jsme museli zamířit zpět za kamarádem, u něhož jsme si užili poslední hodiny před odletem na střešním bazénu s výhledem na celou Kuala Lumpur včetně Petronas Towers. Pokud to doma nemáte, vřele doporučujeme 🙂 Večer nás čekal další turbulentní let zpátky do Manily. My se však s Malajsií ještě definitivně neloučíme. V dubnu sem zavítáme znova, tentokrát však na ostrov Borneo. Takže zas příště! 🙂

No Comments

    Leave a Reply