Menu
Florida 2011

Florida Keys aneb náhrdelník z ostrůvků

Od našeho příletu jsme byli stále obklopeni floridskou civilizací. To se však všechno změnilo výletem do naprosté divočiny, která je nedílnou součástí ostrůvkových perel navlečených na silnici Overseas Hwy, táhnoucí se po východním pobřeží USA až k hranicím Kanady. Jen co jsme opustili betonovou džungli Miami, rozprostřelo se před námi zelené království Florida Keys. Ty se skládají s desítek ostrůvků, přičemž každý z nich se snaží své návštěvníky nějak okouzlit. Nás okouzlily všechny…

John Pennekamp Coral Reef

Silnice Overseas Hwy je docela útlá a relativně rovná přímka spojující všechny ostrůvky Florida Keys. Jelikož jsem si nebyl jistý, jak to tady chodí s policejními hlídkami, zvolil jsem docela volné tempo. To dost rozčilovalo Ivetku, která se dožadovala vyšší rychlosti. Asi aby jí vlály vlasy. Marně jsem se jí snažil vysvětlit, že 50 MPH není to samé co 50 KM/H. Navíc – jel jsem úplně stejně rychle jako všech 50 trpělivých řidičů za námi 🙂

Ivetka na výletní lodi s proskleným dnem

První zastávkou byla projížďka lodí s proskleným dnem ve státním parku John Pennekamp Coral Reef na Key Largo. Nebyli jsme si příliš jistí, co od téhle srandy čekat, ale reklamní upoutávky lákaly na výlet mezi korálové útesy a úžasný pohled do podmořského světa obyvatel oceánu. Nejprve však bylo třeba překonat nějaký ten kus vodního lánu, a tak jsme se zatím s Ivetkou bavili hereckými etudami z Titanicu. Vysutý můstek na přední palubě k tomu přímo vybízel. Postupně se v roli Kate Winslet a Lea DiKapra prostřídali všichni účastníci výletu, což podstatně ubralo na počáteční radosti z originálního nápadu.

Loď s proskleným dnem - nebrat!

Konečně jsme se dostali nad ty korály. Ivetka zavelela k urychlenému přesunu do útrob lodě, abychom stačili zabrat nejlepší místa na okounění. Bohužel ostatní zaveleli mnohem dřív, a tak jsme se potupně usadili na zbylá místa. Nejprve toho moc vidět nebylo. Bosé nohy některých návštěvníků, které visely nad proskleným dnem, sice až nebezpečně připomínaly prapodivné živočichy z jiných světů, ale na nějakého monstrózního tvora jsme čekali marně. Občas se pod námi prohnaly rozsekané zbytky medúz, kterým do cesty přišel lodní šroub. Ostatní ryby s lepšími manévrovacími schopnostmi se zřejmě při pohledu na své průhledné korálové spoluobčany rozhodly této srandy nezúčastnit. Neposedná průvodkyně nás neustále připravovala na velký zážitek, ale jediné pozdvižení nastalo, když se u skla objevila velká oranžová ryba. Ukázalo se, že je plyšová a vypadla z rukou netrpělivého dítěte, které v čím dál méně radostném očekávání viselo nad skleněným dnem.

Pruda veliká. Cestou zpátky se pořadatelé pokoušeli zmírnit naše rozhořčení naučným videem o všech roztodivných tvorech, kteří tato místa údajně obývají, což jen podpořilo naši frustraci. Myslíme si, že všechna ta nádherná i ošklivá stvoření tu sice kdysi žila, ale lodní šrouby vyhlídkových lodí je rozmetaly po korálech a na nás už žádné lepší ryby nezbyly. Za 24 USD na osobu dost nevýhodná koupě.

Whale Harbor Marine

Chuť jsme si rozhodli spravit cestou v některé z přístavních hospůdek. Naši pozornost zaujala Whale Harbor Marine v Islamoradě, městečku zhruba v polovině Florida Keys. Hezká, barevná stavba ze dřeva s imitací majáku skvěle doplňovala přístavní mola, kde nechyběl ani umělý žralok visící na kladce, vybízející k šaškování před foťákem. Jednotlivé rybářské bárky kotvily u vyparáděných molíček, jejichž majitelé se ve snaze zaujmout uchylovali i k pirátským motivům. Naši pozornost také zaujal jakýsi nemocný pták, který hlasitě pípal a dožadoval se pozornosti. Naši starost o osud nebohého živočicha nakonec přebil narůstající hlad.

Whale Harbor - určitě se tu zastavte!

Pohodlně jsme se usadili v restauraci o patro výš. Ivetka celý pobyt na Floridě bojovala s tím, že její snaha o výběr exoticky znějících pokrmů často končila fiaskem v podobě krekrů s pomazánkou a dalších paskvilů. Tentokrát však zabodovala. Bahamian Queen Conch, jak zněl název jejího oběda, se ukázalo být trefou do černého a poraženy byly i mé citronem polité krevety. Jednoznačným vítězem celého odpoledne však nakonec byla partička asijských turistů, kterým k jejich velkému překvapení servírka přinesla hromádku obřích klepet a nožiček, jejichž původního majitele si snad radši nepředstavovat.

Whale Harbor Marine

Sombrero Beach

Po dobrém obědě jsme měli před finišem v kempu ještě naplánovanou jednu zastávku. O Sombrero Beach se dočtete, že je to jedna z nejhezčích pláží na Florida Keys. Je klidná, bez mangrovů a téměř liduprázdná. Důvod, proč je liduprázdná, je ten, že jen málokdo ji umí najít ve spletitých uličkách městečka Marathon. Naštěstí šestý smysl Ivetky, který snad ukradla nějakému poštovnímu holubovi, nás na tajemnou pláž přece jen dovedl. Vykoupali jsme se tak v odpoledních paprscích unaveného slunce, smočili se v opuštěné zátoce a pořídili pár juchavých fotek na pláži. Božský klid který tomuto kousku ráje panuje, nás spolu s výborným obědem přesvědčil, abychom i po nezdařeném výletu lodí nelámali nad Keys hůl. Bohužel čas v plážovém opojení utekl rychle a my se tak vydali na cestu do kempu.

Florida-Plaze-Sombrero-Beach

Bahia Honda State Park

Naše ubytování ve Fort Lauderdale byl úžasný nadstandard. Ubytování v Miami bylo poměrně skličujícím zážitkem. Ovšem od ubytování ve státním parku Bahia Honda jsme měli velká očekávání. Konečně jsme mohli rozbalit naši stanovou pevnost a dostát svým slibům, že Floridu projedeme jako poctiví kempaři. První trhliny tento plán dostal po třech vteřinách, kdy jsme u vstuní brány kempu opustili bezpečí hermeticky zavřeného auta. Každou z těch tří vteřin, které nás dělily od hmátnutí po repelentu, využily desítky komárů k tomu, aby se žíznivě nalokali naší evropské krve. Zřejmě dobrý ročník, protože otravný hmyz málem ani nereagoval na naše ultra účinné spreje. Paní v recepci nás vesele přivítala a ujistila nás, že pokud nás odsud nedostanou v následujících hodinách šílení komáři, pokusí se o to ještě armáda hadů, pavouků a pro změnu hladových mývalů.

Cestopis Florida - Bahia Honda State Park

Předal jsem informace Ivetce. Na pavouky a hady reagovala vcelku očekávaným výrazem odporu, nad varováním před zuřivým mývalem se však rozplývala. Její představa o mývalovi byla zřejmě poznamenaná některým z kreslených seriálů v dětství, a tak jí nerozhodil ani fakt, že ze všech potvor, které tam venku číhají, nás paní z recepce nejvíce varovala právě před chlupatými zloději.

Zatímco jsem se pokoušel postavit stan dřív, než padne noc a vrhne se na nás banda zlotřilých hmyzů, Ivetka se pokoušela nenápadně nastražit dobrůtky pro mývala, aby si ho mohla pohladit. Naštěstí po chvíli narazila na velkého pavouka, a tak se utekla schovat do stanu. Stan se však ukázal být ne zcela nedobytnou pevností. Z klidného rozjímání nás vytrhnul velký jedovatý štír, který se svým nazlobeně zdvihnutým bodcem nasupeně pobíhal mezi našimi věcmi. Ivetka překonala všechny rekordy co se týče startu z nuly na sto a já se pocvičil ve strategickém boji s životu nebezpečným protivníkem za pomoci pevné vazby našeho průvodce Lonely Planet. Zbytky štíra na přebalu už asi navždy zůstanou, stejně jako nepříjemně děsivá vzpomínka na tento zážitek. Pár hodin nám trvalo, než jsme pro klid duše prohledali celý stan a konečně usli – zabalení do dusna, které se ve stanu bez klimatizace stalo vedle komárů, hmyzu a dost možná v okolí číhajících nasraných mývalů dalším důvodem, proč tento kemp zůstal jediným, kde jsme využili stan…

Naše kempiště v Bahia Honda SP po vydatné přeháňce

Naše tipy na výlety po Florida Keys

Sombrero Beach – za tu námahu tohle kouzelné místo najít stojí. Rozhodně se vyplatí sem jet bez zastávky na projížďku lodí s proskleným dnem. U pláže je i hezky vybavené dětské hřiště pro ratolesti a čisté WC. Voda je čistá, pláž není zamořena mangrovy ani komáry a díky utajenému umístění tu není narváno. Pokud byste měli problém tohle místo najít, stačí se zeptat místních v Marathonu, rádi pomohou.

Whale Harbor Restaurant – nádherný útulný přístav nás okouzlil a překvapil kvalitou čerstvých mořských plodů. Po trapasu na lodi toto místo zachraňovalo pověst Keys. Doporučujeme pokrm Bahamian Queen Conch a smažené krevety s citrónem. Navštivte určitě také samotný přístav. Najdete tu vtipné pirátské a jiné cedule rybářských lodí a třeba vás i jeden z kapitánů vezme na lov.

Kempování – Pokud vás tento článek neodradil od kempování v komáry zamořené Floridě, pořádně se vybavte. U jednotlivých stanovišť jsou obvykle napájecí zdroje – připojte k nim větrák a nechte se ovívat, protože jinak se dusnem zalknete. Repelentem se nestříkejte, rovnou se v něm vykoupejte. Veškeré otvory ve stanu nechávejte uzavřené, nebo vám tam nepozorovaně vnikne černý pasažér. A nakonec – připravte se, že nakonec stejně skončíte v nějakém motelu… Jinak noc tu stojí 36 USD plus daň, za auto se platí 8 USD plus daň.

2 Comments

  • kaja husek
    21 listopadu, 2015 at 9:22 pm

    Ano i zil na Floride tri roky a muzu rict, ze hada jsem tam za celou dobu zadneho nepotkal. Co se tyce scorpionu, jsou zde, ale nejsou tak nebezpecni, jako se vseobecne mysli. Jina vec je komari a myvalove, kterych je tu opravdu spousta.
    Sombrero beach v Marathonu, Bahia Honda jsou nadherne mista. Jinak mi tu ve vyctu hodne chybi zminka o nejjiznejsim bodu severoamerickeho kontinentu, dum Ernesta Hammingweje a samozrejme slavna ulice na Key Westu Duval street.

    Reply
  • Ondra & Ivetka
    22 listopadu, 2015 at 4:55 am

    Ahoj Kájo, díky za prima postřehy. My naštěstí na hada taky nenarazili, škorpión nás ale trochu postrašil, i když pevná vazba Lonely Planet mu dala co proto 🙂

    O Key Westu, nejjižnějším bodu a domě Ernesta Hemingwaye samozřejmě na blogu taky píšeme, stačí mrknout na další článek (http://www.vecernicci.cz/cestovani-florida/key-west/).

    Měj se fajn! 🙂

    Reply

Leave a Reply