Menu
Florida 2011

St. Petersburg – Nakrmte si pelikány….

St. Petersburg, nebo také St. Pete, jak jej místní familiérně nazývají, je město plné inspirace a umění. V St. Petersburgu jsme s Ivetkou nakonec strávili dvě noci a navštívili úchvatné Muzeum Salvadora Dalího, Muzeum Výtvarého Umění a pelikány poseté obří molo s výhledem na Mexický záliv. Navázali jsme tak na výlet do Sarasoty, kde jsme obdivovali floridskou faunu a flóru. Prudká vedra nás zde sice sužovala každou minutu, ale závan (nejen) španělského umění byl pro nás příjemným osvěžením při cestě okolo Floridy.

Muzeum pána s extrémním knírem

Ze Sarasoty jsme se 20. září opět vydali na cestu a tentokrát stopy naší Impaly vedly do města St. Petersburg. Nejprve jsme zamířili do muzea Salvadora Dalího, což byl pán, který rád maloval absurdní nesmysly a ještě raději pěstoval svůj absurdně vyvinutý knírek. Budova muzea je zajímavý architektonický počin. Zdobí ji futuristická skleněná vypouklina, podobně trhlá jako tvorba španělského umělce. Ve svých útrobách nabízí k prohlédnutí 96 olejových maleb, stovku dalších obrazů a kreseb, nespočet fotografií a grafik a nechybí ani některé šílené skulptury, které Dalí stihl za svůj rozmanitý život vytvořit. Ochuzeni jsme nebyli ani o množství historických informací a zajímavostí ze života tohoto uměleckého knírače.

Cestopis Florida - St. Petersburg

Muzeum je tématicky rozdělené do jednotlivých místností, které mapují životní etapy Dalího a jeho tvorby. Od olejových maleb z jeho dětství, přes výtvory ovlivněné dalšími soudobými umělci až po exhibici jeho největší slávy, ve které nemohou chybět surrealistické hodiny, roztékající se na piedestalu zanořeného v písku. Konkrétně motiv roztékajících se objektů je pro prostředí Floridy naprosto ideální metaforou. Milion stupňů celsia má na většinu obyvatel podobný dopad jako na hodiny v jeho obrazech.

St. Petersburg - Muzeum Salvadora Dalího

Ač jsme se s Ivetkou snažili postupně proniknout do tajů podivné Dalího duše, některé exponáty a obrazy nás vyváděly z míry. Myšlenky umělce se se stoupající tendencí propadaly do hloubky, ze které se jen horko těžko dařilo návštěvníkům pobrat smysl surrealistických vyobrazení. Nakonec jsme to prostě vzdali a jen se potloukali mezi podivínstvím, kroutili hlavami a občas uznaně pokyvovali hlavami, abychom vedle některých zjevně velmi vzdělaných turistů nevypadali úplně pitomě. Myslím, že většina těch vzdělanců ve skutečnosti jen zvolila stejnou taktiku. Celé muzeum se tak každý den plní zmatenými návštěvníky a v nás neustále narůstal pocit, že Salvador se kdesi shůry pobaveně šklebí na celý výjev, hladíce si přitom svůj extravagantní knírek, kterým určitě v životě ohrozil nejedno oko svých přátel.

Nakonec si ještě Ivetka stihla skandálně osvěžit nožky ve fontánce před muzeem a když se k nám řinul pán v černém obleku, byl čas vyrazit o dům dál, objevovat další kouzla města St. Petersburg…

St. Petersburg - Ivetka si myje nohy u Muzeua Salvadora Dalího

Pelikáni, kteří chodí nakupovat

Po návštěvě Dalího muzea, která se setkala s mírným nepochopením, jsme zavítali na obří molo s obchoďákem a bandou hladových pelikánů. Na netu jsme se dočetli, že by tu mělo být velké akvárium a rybkami a vůbec spousta švandy. Jedno akvárko tu bylo, akorát v něm bylo asi tolik života, jako v domově důchodců v Naples. Trochu zklamaní jsme si dali hambáče v místním fast-foodu a obešli si celé molo kolem dokola, jestli nenarazíme na nějakou tu taškařici, co nás na ně lákali. A přecejen se zadařilo. Molo je totiž více obývané pelikány, než lidmi. Na jedné straně se nachází malý sympatický obchůdek, ve kterém jsme si koupili kyblík s rybami a já se nadšeně vydal na dřevěný můstek. Jakmile partička zevlujících pelikánu zmerčila, že další turista nechal v krámku 5 dolarů za jejich oběd, přihnala se pod můstek. Pobaveně jsme sledovali nemotorné ptáky, jak natahují hladové krky a legračně přitom plácají křídly, aby udrželi rovnováhu, se kterou zjevně mají na souši problém. Postupně jsem rozdal mezi pobíhající nekňuby všechny rybky, přičemž Ivetka zastala funkci vrchní fotografky a vášnivě udílela rady, jak mám ryby házet.

St. Petersburg Pier - Pelikáni

Když ryby došly, rozutekl se zase celý gang pelikánů po molu. Jeden však neměl dost, a tak se vydal škemrat o porci navíc. V mém kyblíčků už však nic nezbylo. To ho nerozházelo. Věděl moc dobře, odkud jsem ty dobroty přinesl, tak se prostě vydal houpavým krokem typickým pro průměrného opilce z Key Westu přímo do krámku. Paní prodavačka se nenechala nečekanou návštěvou vyvést z míry a ukázala nespokojenému zákazníkovi dveře. St. Petersburg má totiž jasné pravidlo. Je jedno, zda jste boháč s jachtou nebo pelikán – když chcete rybu, vysolte 5 doláčů…

St. Petersburg Pier - Pelikáni

Další várka umění

Nic dalšího nás už na super zábavném molu v St. Petersburg nenadchlo, a tak jsme zase naskočili do auta a vyrazili směrem k Muzeu Výtvarného Umění. To bylo co do stylů a původu autorů podstatně bohatší než Dalího muzeum. Prošli jsme expozice egyptského umění, primitivních sochařských výtvorů kdovíjaké civilizace, asijské náboženské umění, všechny důležité směry reprezentované Rembrandtem, Monetem, Cézannem či Renoirem a skončili v temné uličce, kde svítily neony moderního umění či výtvory ze skla.

St. Petersburg - Museum of Fine Arts

Ivetka se opět nechala trochu unést svým rebelským duchem a v nestřežené chvíli ošmatala slavné obrazy uctívaných umělců. Prý aby mohla tvrdit, že se jí zdejší umělecká tvorba skutečně dotkla. Nakonec jsme se tu začali nudit a hráli na schovku.

Po poněkud uměleckém výletu jsme se vydali najít motel, kam bychom složili svá horkem unavená těla. Volba padla na motýlek 8 Inn. Pokoj byl zcela postačující pro naši potřebu nabrat síly na další den, a tak jsme spokojeni usnuli přikrytí posledními paprsky floridského slunce…

St. Petersburg - Museum of Fine Arts

Naše rady a tipy na výlet do St. Petersburg

Dalího muzeum – Pokud zavítáte do městečka St. Petersburg, určitě bude výprava do muzea Dalího stát za návštěvu. I když třeba nejste velcí fandové do umění, tvorba španělského surrealisty má tendenci oslovit kohokoli. Za vstup se platí 21 USD (studenti 15 USD) a k vidění je tu toho opravdu dost. A pokud by vás snad rozteklé hodiny a další mimoňské výjevy neoslovily, samotná budova svým zjevem beztak na prohlídku stojí.

Pelikáni – Nečekejte od St. Petersburg Pier nějakou úžasnou dávku legrace, jak avizují stránky tohoto přístavu. To však neznamená, že zajet se sem podívat by byla chyba. Roztomilí pelikáni jsou vděčná stvoření a jejich krmení je opravdu zábava. Za 5 USD to navíc ani není nějak finančně skandální. Povozit se tu můžete žlutým vláčkem, který zajišťuje spojení mola s pevninou.

Muzeum výtvarných umění – Jestli patříte mezi milce umění, je po Dalího muzeu toto místo jako stvořené pro vás. Exponátů v Museum of Fine Arts tu najdete skutečně mnoho a záběr muzea je obrovský. Za vstup zaplatíte 17 USD, ale lze uplatnit i studentskou slevu (pak je vstup 10 USD).

No Comments

    Leave a Reply