Menu
Španělsko 2010

Marbella & neskutečná skalní Ronda

Po třech dnech strávených ve starobylé Granadě jsme se přesunuli půjčeným Citroenem o 213 kilometrů níže na jih do malebného městečka Marbella. Ta je známá svým náměstím Plaza de las Naranjas, kde si pod stromy s pomeranči můžete vychutnat sklenku sangrie za zvuku romantických hitů zdejšího kytaristy. My si ještě udělali výlet do města v oblacích, známého jako Ronda.

Marbella - večerní procházka

Marbella, město zamilovaných

Po příjezdu do Marbelly jsme se ubytovali v kempu Marbella Playa, který se pyšní velkým bazénem a krátkou vzdáleností od moře (pokud se vám nechce kempovat, tady je seznam top nejlevnějších hotelů v Marbelle). My se však už těšili na výlet do města, kam jsme se vypravili místní autobusovou linkou. Centrum města je od kempu trošku dál, ale spoje jezdí celý den. Marbella je ideální město pro romantickou procházku a večeři při svíčkách. V ulicích to žije a z každé restaurace se linou zamilované španělské tóny plné vášně i něhy. Skutečným klenotem, kterým Marbella láká k návštěvě, je náměstí Plaza de las Naranjas, které je zaplněné stromy nesoucími pomeranče. Pod nimi jsou seřazené stolky místních restaurací a opodál postává španělský kytarista, který celou scénu doprovází písněmi zamilovaných.

Marbella - snídaně šampiónů

Ani na minutu jsme s Ivetkou neváhali a posadili se k nejbližšímu stolku. Objednali jsme si pravou španělskou sangrii, která se podává ve džbánu s prapodivnou naběračkou. Uvnitř nádoby plave nejrůznější ovoce a na misku vedle jsme dostali také hromádku oliv. Pohodlně jsme se opřeli o měkkou židli, vychutnávali si sklenky lahodné sangrie a nechali se kolébat španělskými rytmy smíchanými s příbojem na nedaleké pláži. Po šplhání na Pico del Veleta a celodenní procházce Granadou nás Marbella dokonale ukonejšila a dodala potřebné síly. Druhý den ráno jsme si s Ivetkou dopřáli u bazénu bohatou snídani – 7 druhů tapas a sklenku čerstvého džusu. Nebyl však čas na válení, čekal nás další výlet do hor…

Marbella - pláž

Ronda, město v oblacích

Zhruba 60 kilometrů severně od Marbelly je v horách ukrytá Ronda – jedno z nejkouzelnějších míst Andalusie. Svůj pohodový život si zde vychutnává asi 35.000 obyvatel, z nichž mnozí mají z okna výhled do propasti, na jejímž dně se nevinně line malý potůček. Procházka městem nás nejprve zavedla k staré radnici s pomerančovníky a poté na neuvěřitelné stavitelské dílo – most Puente Nuevo přes bezednou propast Rondy, který svými pilíři dosahuje hloubky 120 metrů. K mostu se váže tragický příběh jeho stavitele, který po dokončení stavby zatoužil podepsat své dílo, a tak se vydal vytepat vlastní jméno na jeden z pilířů. Když se nahýbal, ztratil rovnováhu a skončil na dně propasti…

Ronda - město v oblacích

Ronda - městské hradby

Z mostu se naskýtá neskutečný výhled na skalní stěny propasti, na jejichž vrcholu jsou vysázené domky místních obyvatel. Ti tak každé ráno začínají pohledem do 120-ti metrové hloubky pod sebou. Ne nadarmo se Rondě přezdívá město v oblacích.

Další historickou památkou, kterou v Rondě naleznete, je býčí aréna. Ta je vůbec nejstarší ve Španělsku – postavena byla v roce 1784. Dnes už se zde pravidelné býčí zápasy nepořádají, ale my se sem nachomýtli k jiné akci, ke které tato aréna v současnosti může sloužit – své ano si zde řekl mladý španělský pár. V aréně jsou přístupné různé zákulisní prostory, takže jsme se s Ivetkou podívali například do kójí, ze kterých vypouštěli do boje rozzuřené býky.

Ronda - nejstarší býčí aréna

Jak jsme se ochomýtali kolem arény, před kterou stojí nebohý koník pro pózy na fotku, neustále se k nám linuly zajímavé tóny píštaly a harfy. Netušili jsme, zda je to jen zvuková kulisa z některé místní restaurace, ale záhada se záhy vyřešila sama. Kousek dál od arény je totiž na konci pěší stezky altán, ve kterém každý den koncertuje dvojice muzikantů. Slečna s harfou a indián s nejrůznějšími píšťalami, kytarami apod. Jejich muzika nás z místa nepustila dobrou hodinu. Stejně úchvatný byl i výhled na krajinu pod Rondou, která se ční až neskutečně vysoko.

Zpátky v Marbelle

Po krásném výletu do Rondy jsme se vydali zpět do Marbelly. Cesta samotná je fantastická projížďka klikatými silničkami. Skoro každé odpočívadlo se chlubí výhledem na scenérie, které přímo lákají k focení panoramat. Marbella nás přivítala zpátky poněkud chladnějším mořem. Na pláži jsme strávili zbytek večera a pak se uklidili do stanu.

Marbella - cesta z Rondy

Naše tipy na výlet do městečka Marbella a Ronda

Tip #1 Plaza de las Naranjas
Pokud se stavíte v Marbelle, musíte ochutnat atmosféru tohoto náměstí s pomerančovníky. I kdybyste si nechtěli dát sangrii v jedné z místních restaurací, návštěva stojí za to. Navíc se můžete všude v okolí podívat do drobných obchůdků se suvenýry.

Tip #2 Kemp Marbella Playa
Pro všechny baťůžkáře se stany je tohle vysněný ráj. Kemp je čistý, prostorný, může se pochlubit velkým bazénem a skvělou restaurací. Poblíž je autobusová zastávka, odkud se můžete svézt místní linkou do centra Marbelly.

Tip #3 Historické jádro Rondy
Ronda se nachází jen asi 60 kilometrů poněkud zběsilé jízdy horami, ale návštěva je skoro povinná. Španělská města mají vždy úžasnou atmosféru, ale Ronda je svou propastí, mostem a prastarou býčí arénou hvězda kouzelných míst. Procházka městem vede po ulici Calle de Armiñán od parkoviště před hradbami města až k altánku s muzikanty.

Tip: Doprava

Ve Španělsku jsme si půjčili spolehlivý Citroen C3 přes RentalCars za 700 Kč / den.

Zkouknout ceny aut

Tip: Pojištění za polovic

Na cestovním pojištění na výpravách šetříme díky 50% slevě na pojistku od Axy.

Získat slevu

2 Comments

 • Alexandra Miller
  14 listopadu, 2012 at 6:29 am

  Ahoj Večerníčci!! 🙂

  Velkou náhodou jsem Vás objevila na netu a při pročtení pár Vašich stránek jsem byla mile překvapená a s hřejivým pocitem jsem se rozhodla Vám napsat.

  Jsem stejný ročník, jako vy dva a pocházím z Rakovníka. V Rondě jsem trávila tři léta od roku 2009, kdy jsem tam jezdila na dvouměsíční kurz Španělštiny a poslední léto jsem měla možnost pracovat tři měsíce v jednom hotelu. Tato zkušenost byla báječná, takže španělština je mým druhým „mateřským“ jazykem.. 🙂 Navíc jsem procestovala celou nádhernou Andalusii, do které jsem se tolik zamilovala a také zavítala na pár dní do Maroka. Poslední rok jsem zde pozanal svého nynějšího manžela, který je američan. 😉 Pochází ze Severní Karolíny, takže jsem měla možnost navštívit i tu a vřele doporučuji!! 🙂

  Ještě větší náhoda byla, když jsem si pročetla vaše další cestování po Floridě, kde momentálně s manželem bydlíme (Pompano Beach, nedaleko Fort Lauderdale). Vaše úžasné fotografie a tolik bohatý slovní průvodce mi opravdu uračoval.

  Snad se Vám objevil stejný úsměv na tváři při čtení mého e-mailu stejně tak jako mě při čtení těchto stránek. Máte opravdu úžasné vypravěcí schopnosti.

  Přeju Vám mnoho štěstí a spoustu dalších procestovaných zákoutí světa. 😉

  S pozdravem jedna další cestovatelská duše..:-) Alexandra

  Reply
 • Ondra
  14 listopadu, 2012 at 8:19 am

  Ahoj!

  Děkujeme za komentář, nejen, že nám vykouzlil úsměv na tvářích, ale také podstatně vylepšil ráno 🙂 Tvoje cesta životem je podle všeho jedno velké dobrodružství 🙂 Do USA se s Ivetkou chceme ještě podívat, tak třeba to bude právě Severní Karolína 🙂

  Reply

Leave a Reply