Menu
Florida 2011

Miami Downtown & Little Havana

O Floridě se dá říci, že stačí popojet pár kilometrů, abyste se ocitli ve zcela jiném světě, než ze kterého jste vyjížděli. O Miami toto platí trojnásob. Během dvou dní jsme ochutnali život nikdy nekončící párty nočního South Beach, velkolepost mrakodrapů v downtownu Miami i latinskoamerický rytmus života v Little Havana. Tři naprosto odlišná prostředí v rámci jednoho města je docela dobrá záruka, že se tu nebudete nudit.

Downtown Miami

Po večerním tahu pestrobarevným South Beach jsme nasedli do své Impaly a rozjeli se směrem k downtownu Miami. Cesta vedla přes jeden z hlavních spojovacích mostů mezi Miami Beach a Miami. Pohled, který se nám naskytl v okamžiku, kdy se horizont před námi zhoupl pod úroveň mostu a odkryl scenérii lesu mrakodrapů, byl nezapomenutelný. Jak se vzdálenost mezi námi a srdcem Miami zkracovala, rostly mrakodrapy před námi do výšky a naše ústa v úžas. Tedy moje ústa. Ivetka jen zívala, protože ta se po zkušenosti s New Yorkem nějakým Miami rozhodit nenechala 🙂

Miami Downtown

Zaparkovali jsme přímo pod jedním z prosklených obrů na parkovišti posetém sochami významných osobností dějin jižní Ameriky. Kolem se zrovna prohnala souprava Metro Moveru, což je systém bezplatné veřejné dopravy spojující hlavní oblasti Miami. Podnikli jsme pěšky procházku k blízké budově Freedom Tower, která připomíná architekturu Sevilly. Kdysi zde sídlila redakce místních novin, dnes je tu muzeum. Hned naproti se v kontrastu se španělským odkazem vyjímá American Airlines Arena – domácí hřiště basketbalistů týmu Heats.

Při své procházce jsme zabrousili i kousek dál směrem od pobřeží a prohlédli si další mrakodrapy, pod nimiž se tu a tam objevily groteskně malé budovy, které jako by tu někdo kdysi dávno zapomněl. Nejprve jsme si mysleli, že bychom navázali rovnou výletem do kubánské části Miami Little Havana, ale po chvíli chození nám bylo jasné, že bude třeba vrátit se pro auto. Využili jsme Metro Moveru, který kromě toho, že vás spolehlivě dostane, kam potřebujete, nabídne i skvělou podívanou při cestě po vysutých kolejích.

Miami Downtown

Little Havana

Auto jsme nechali v jedné z postranních uliček. Veškerý turistický život Little Havany je soustředěn kolem ulice Calle Ocho. Původně jsme očekávali výbuch kubánské kultury, ale realita není zas tak pestrobarevná. Tedy malůvek připomínajících kubánskou historii tu pár naleznete, nicméně McDonaldy a další podobné výdobytky si sem cestu také našly. Je pravda, že anglicky se tu nedomluvíte. Uprchlíci z Kuby si zde vytvořili silné zázemí, ve kterém si vystačí.

Little Havana - Malby odkazující na kulturní spojení s Kubou

Jedno z míst, které na vás skutečně dýchne kubánským doutníkovým odérem, je Maximo Goméz Park. Zde se scházejí staříci na partii domina, klábosí o situaci na Kubě a vesele halasí skrytí ve stínu před otravným sluncem. Na zdi, která odděluje tento kousek romantické ostrovní duše od fádní reality, se vyjímá malba prezidentů jihoamerických zemí kteří se zúčastnili celoamerického summitu hlav států. Místní si turistů příliš nevšímají. Jedinou reakci jsme vyvolali, když jsem se snažil pořídit pár fotek zapálených nadšenců domina. Staří Kubánci se opravdu neradi fotí.

Další pěkné místo, které jsme v Little Havana objevili, byl malý rodinný obchůdek s pravými kubánskými doutníky. Milá obsluha nás přesvědčila, že si domů musíme pár jejich produktů přibalit.

Výlet lodí kolem sídel miliardářů

Čas v Miami utíká i přes líně se povalující paprsky žhnoucího slunce poměrně rychle. Jen tak tak jsme stihli s vyplazenými jazyky doběhnout k přistavené výletní lodi a zaujmout místo na přední palubě. Zatímco život mezi mrakodrapy v downtownu se odehrává především za okýnky projíždějících aut, přístav Bayside Marketplace je velmi živou plejádou pobíhajících turistů, vykřikujících průvodců a obsluhujících číšníků. Díky snaze stihnout naši plavbu jsme cestou nejméně jednoho od každého z nich srazili.

Domov nejbohatšího obyvatele Miami

Loď vyrazila a míjíme zvláštní směs plavidel. Pirátská bárka, na které to zjevně žije, extrémně rychlá loď s čumákem ostrým jako břitva, bahamský express i skupinka skůtrařů – ti všichni se snaží si navzájem nepřekážet na zhuštěném prostoru vodních ploch, které jsou křižované mosty a poseté ostrůvky s honosnými sídly. Cestou jsme narazili na natáčení scény z připravovaného filmu Bad Boys III. Na place právě pobíhalo pár černoušků, takže jsme stopro viděli Willa Smithe a Martina Lawrence, juhů!

Jakmile jsme se vymotali z labyrintu mostů, objevily se před námi ostrůvky, jejichž obydlí patří či patřila nejznámějším celebritám Hollywoodu, nejbohatším z nejbohatších i největším kriminálním živlům miamského podsvětí. Za dunivého rachotu písničky „I’m in Miami Bitch“ jsme projeli kolem sídla Sylvestra Stalona, Glorie Estefan, Jennifer Loper, Shakiry, Britney Spears či drogového krále Tonyho Montany. Kromě těchto multimiliardových sídel byl k vidění i panelák pro méně bohaté herce a prominenty, jako jsou Jennifer Aniston, Bruce Willis či Mathew Perry. Když se pak loď plná turistů, jejichž závist se po projížďce kolem těchto sídel vyšplhala na nebezpečnou úroveň, dostala trochu dál, nabídl se nám pohled na skyline Miami s vyčnívajícím mrakodrapem Wachovia Tower. Ještě jsme projeli kolem obřích nákladních lodí, jejichž zadnice jsou tak velké, že musí kotvit daleko od pobřeží. Nakonec jsme zamířili zpět do přístavu.

Výlet rozhodně stál za to. Vždyť jsme viděli Willa Smithe! 😀

Nejvyšší budova v Miami - Wachovia Tower

Naše tipy na výlety po Miami

Metro Mover – ideální dopravní prostředek, pokud se vydáte pěšky do bludiště mrakodrapů, abyste zjistili, že všechno je dál, než se na mapě zdálo a že nemáte sílu dojít zpět k autu. Spoje jezdí každých pár minut, vláčky jsou bez řidičů a zdarma a díky proskleným stěnám máte možnost okounět po scenériích, které Miami nabízí. Pokud máte méně štěstí, sveze se s vámi některý místní bezdomovec škemrající o doláče.

Little Havana – V průvodcích se dočtete, že Little Havana je zosobněním pestrobarevné kultury utečenců z Kuby. Ne, že by snad nebylo okolí Calle Ocho hezké, ale takové terno to zase není. Doutníky a partie domina určitě za návštěvu stojí, ale určitě se sem nevydávejte bez auta. Je to zatraceně daleko a pokud si zapomínáte brát s sebou pití a ztrácíte se v každé uličce jako my, hrozí vám, že smutně zahynete s vyplazeným jazykem v jedné z nejnudnějších částí jinak bujaře žijícího Miami.

Výletní loď – Pokud vás mrakodrapy či pseudokubánská kultura tolik neláká, doporučuje podniknout plavbu na jedné z mnoha výletních lodí, které potkáte v přístavu deset na metru čtverečním. Cena za osobu je cca 25 USD, plavba trvá asi hodinku a stihnete vidět vše, na co si v tomto ani příštím životě nevyděláte. A to se vyplatí.

No Comments

    Leave a Reply