Menu
Florida 2011

Naples – Městečko nejen bohatých důchodců

Naples se stalo naším útočištěm na dvě v luxusu strávené noci. Pohodlí přístavního hotelu nám přišlo vhod, jelikož 200 kilometrová Tamiami Trail se na nás podepsala již znatelně rýsujícími se kruhy pod očima. Dva dny prožité v miliardářském městečku sice trochu ubraly plyn z šílené jízdy mezi aligátory v Everglades, ale zato jsme zde načerpali potřebnou sílu před další cestou.

Večerní Naples

Naše anabáze v Naples začala ještě večer po cestě napříč jižní Floridou po Tamiami Trail. Ubytovali jsme se v nádherném hotelu Cove Inn, jehož prostorné pokoje vybavené v námořní tématice nás okouzlily. Protože se nám však i přes náročnou cestu nechtělo ještě zalehnout, vyrazili jsme do ulic Naples, abychom trochu snížili zdejší věkový průměr. Ono se totiž tohle městečko na západním pobřeží Floridy stalo obřím domovem důchodců, kteří zde dožívají ve snaze užít si tvrdě vydřené miliardy.

Průměrného obyvatele Naples si můžete představit jako 80-ti letého majitele okázalé jachty, na kterou se má už trochu problém vyškrábat. Každé ráno se spolu se svými stejně otravně bohatými sousedy vydává do ulic na pravidelný jogging, který si zpestřuje napichováním odpadků na uklízecí tyč. V sedm večer zhasne lampičku a jde spát. A takoví jsou tu všichni a společně se starají o své milované město, které tak nikdy nepotkáte zaneřáděné. Nebo v noci pařící. Podniky se místní demografii uzpůsobili, a tak po osmé večer nenajdete otevřenou jedinou hospodu. Mladí sem jezdí jen pro kapesné od prarodičů a na večer se vydávají o něco dále od pro ně příliš vrásčitého místa.

Aktualizace: Jak podotkla čtenářka Martina, která v Naples žije, nenechte se zmást prvním dojmem. Stačí navštívit oblasti mimo centrum a získáte celý obrázek: „V North Naples (severnej lokalite) a pláže na Vanderbilt beach road su vždy plne mladých ludi a miesta ako Mercato a Waterside tiez.“

Naples

Jedno se však Naples musí nechat. Svým bohatstvím se nechlubí nějak přehnaně okázale, spíše elegantně a s vrozenou moudrostí. Večerní procházka po 5th Avenue – zdejším centru všeho dění – vás mile překvapí kouzelnou atmosférou zapadajícího slunce za střechy exklusivních hotelů, před jejichž vchodem vesele svítí palmy ověšené jako vánoční stromky. Nechali jsme se chvíli unášet snem o pohádkovém bohatství místních stařešin, dali si kafe ve Starbucks a vyrazili zpět do hotelu.

Naples - 5th Avenue

Zoo s botanickou zahradou

Druhý den jsme prožili asi nejkrásnější ráno na Floridě. Laskavé ranní slunce vyslalo pár lechtavých paprsků skrze skleněnou stěnu našeho pokoje, aby nás vylákalo k výhledu z terasy na ospalý přístav plný plachetnic a jachet, pomalu se pokyvujících v zamilovaném ploužáku na pozdrav novému dni. Měkká postel a pohodlí námořnického pokoje se sice těžko opouštělo, ale na Floridě je škoda ztrácet čas poleháváním. Nasedli jsme do auta a vydali se směrem ke zdejší Zoo, která slibovala kromě zvířecích exponátů i bohatou část botanické zahrady, kterou původně byla.

Naples Zoo

Asi nemá smysl se příliš rozepisovat o zvířátcích v Zoo, kvůli té se na Floridu vydávat nemusíte. Snad jen umělé jezírko s ostrůvky, které obývají rošťácké opičky, stojí za zmínku. Na výletních loďkách se můžete za erudovaného průvodcova komentáře dozvědět hodně o chování a životě těchto vřeštících potvor. Nechybí tu samozřejmě aligátoři, papoušci, kočkovité šelmy, zebry, slavná floridská puma, z trochu větší vzdálenosti pozorovatelní skunci a roztomilé žirafy. Nás zaujala postarší paní, která vyrazila do Zoo se svým vnoučetem. Chlapečka měla na vodítku.

Naples Zoo

Zajímavé je, že zahrada byla původně koncipovaná jako botanická. Díky tomu je veškeré prostředí mnohem příjemnější na pohled než v tradiční zoo. Naleznete tu spoustu tropických dřevin a rostlin, stromy, ze kterých visí materiál pro gumičky do vlasů, životu nebezpečné květiny a další srandy. Vstup do Zoo je 20 USD, projížďka lodí je v ceně. Je to hezká zoo, ale asi to přece jen patří do kolonky „výlety pro oddych“.

Naples Zoo

Plážové radovánky

Když už mluvíme o oddychu, jen na málo místech si ho užijete tolik jako na zdejší pláži. Obyvatelé Naples jsou už téměř svlečení z kůže, takže ji příliš nenavštěvují. Můžete se tak parádně roztahovat po celém písečném království, dovádět ve vodě a nechat milonářské staříky na pláži taky jednou závidět vám. Doporučujeme si na plážové radovánky pořídit pálky s míčkem na beach ball. Nic vás tak příjemně neunaví jako pobíhat bosýma nohama po mušlemi posypané pláži, plácat sebou do vody a přít se o to, kdo má chodit pro ten míček tak daleko. Pokud se nedohodnete, nejlepší řešení je samozřejmě souboj ve vodě 🙂

Ovšem ve vodě pozor. V Mexickém zálivu je docela normální výskyt miniaturních medúzek. Ty se v pásu pár metrů od pláže zřejmě učí žahat návštěvníky. Není to žádné velké pálení, ale pokud už se rozhodnete někde splývat, koukněte, kam leháte… Všeobecně se dá považovat pláž v Naples za jednu z těch opravdu krásných.

Florida - Naples Beach

Ochutnávka luxusního života boháčů

Na večeři jsme si zašli do podniku Olive Garden, který jsme měli odzkoušený už z Fort Lauderdale. Pokud vám chutná italská kuchyně a uvítáte změnu v dosavadním floridském jídelníčku, určitě nezaváháte, pokud zajdete na jídlo právě sem. Speciálně v Naples si budete alespoň jednou v životě připadat jako členové smetánky.

Skutečný luxus jsme si však užili u hotelového bazénku, který sice neoplývá obřími rozměry, ale zato se u něj parádně vyvaluje na floridském slunci. To ani večer nenechá vaši určitě už dost opálenou pokožku vydechnout. On by to nebyl nějak výjimečný bazén, jenže to by tu nesměl být Tiki bar, kde vám namíchají koktejly, v nichž se můžete utápět po zbytek večera… Pokud vše spojíte dohromady s výhledem na milionářské jachty, jejichž stěžně olizují paprsky tropického žhnoucího kotouče, velmi snadno upadnete ve spokojené snění…

Hotel Cove Inn v Naples

Proč do Naples?

Oproti ostatním zastávkám se Naples může zdát jako trochu zbytečná a nudná volba. Nějaké velké zábavy si tu skutečně moc neužijete, ale své kouzlo toto místo rozhodně má. Pokud máte za sebou několik set kilometrů cestování po Keys a Everglades, přijde vám klidnější den na pláži či v zoo docela vhod. Uspěchaný svět se tu s vámi na chvíli zastaví a vy tak máte šanci načerpat znovu síly.

Naše tipy na výlet do Naples

HotelPřekrásný hotel Cove Inn s námořnicky vybavenými pokoji, luxusními terasami, pohodovým bazénkem a ještě pohodovějším Tiki barem. Ceny nejsou zrovna lidové, ale co už. 100 USD za noc je asi nejvíc, co jsme za ubytování na Floridě dali. Hotel najdete kousek od centra, v ulici 900 Broad Avenue South.

Pláž – Pláž v Naples je pořádně dlouhá, bez mangrovů, čistá a ideální pro trochu válení na sluníčku. Protože není nijak zvlášť navštěvovaná místními staříky, najdete tu i kousek klidu. Auto můžete nechat na kterémkoli z okolních parkovišť či slepých uliček. U pláže jsme si chvíli odpočinuli na jedné z laviček, která nám skvěle dotvořila atmosféru tak typickou pro Naples – dle malého štítku byla věnovaná jistou paní z ulice svému zesnulému muži, který na ní rád vysedával a pozoroval Mexický záliv.

Večer v Naples – 5th Avenue je jako cíl pro večerní procházku městem skvělá volba. Nasajte vůni života v bohatství a přepychu, nechte se ohromit zdobenými hotely a luxusními restauracemi. Jen tady se život v Naples nezastaví hned jak slunce zapadne. Nicméně klubovou scénu tady stejně nečekejte…

2 Comments

 • Martina Minarik
  2 února, 2018 at 7:13 pm

  Myslim ze Naples nie je len pre starych ludi obavam sa ze okoli 5th kde sa pohybuju vacsinou turisti, a ludia z lokalit ako Moorings a Port Royal clovek ma pocit ze tu zije plno milionarov. Skoda ze ste nenavstivili casti v North Naples (severnej lokalite) plaze na Vanderbilt beach road su vzdy plne mladych ludi a miesta ako Mercato a Waterside tiez. Inak krasne fotky a zaujimave postrehy nasho mesta.

  Reply
  • Ondra & Ivetka
   5 února, 2018 at 5:26 am

   Ahoj Martino, díky moc za lokální insight! Upravili jsme titulek článku a info od tebe doplníme. Měli jsme na Naples jen chvíli, tak opravdu škoda, že jsme toho neviděli více, třeba by město na nás zapůsobilo jinak. Každopádně i když byl ten povrchní dojem trochu milionářsko-důchodcovský, Naples se nám moc líbilo! 🙂

   Reply

Leave a Reply