Vždy, když se vrátíme s Ivetkou z našich výletů, těšíme se, až ukážeme naše fotky přátelům a rodině. Nejsme žádní profíci, ale po pár letech pobíhání s foťákem na nejrůznějších místech jsme se naučili pár triků jak fotit, aby snímky vyvolávaly v přátelích stejný údiv a nadšení, jaký jsme měli při jejich pořizování. Naštěstí to ve skutečnosti není zas tak složité a nepotřebujete k tomu ani foťák za desetitisíce. Mnohem důležitější než čím fotíte je jak fotíte a co fotíte…
1. Podívejte se na svět z jiného úhlu
Pokud se podíváte na většinu svých fotek z dovolené, pravděpodobně zjistíte, že jsou všechny foceny ze stejného úhlu – vestoje, v přirozené výšce očí – tak, jak se člověk na svět dívá celý život. Trochu nuda, ne? Až příště budete fotit nějakou budovu, krajinu či cokoli jiného, co si zaslouží být zvěčněno, podívejte se na to z jiného úhlu. Klekněte si, lehněte si, projděte se kolem a zastavte se, až vás nový pohled na věc skutečně zaujme. Pokud máte tu možnost, vyfoťte si objekt několikrát a zjistíte, že snímky z netradičních úhlů a pozic jsou mnohem zajímavější.
Tento přistávací manévr Anhingy na pláži Sanibel Island vytváří mnohem silnější dojem díky pořízení snímku z nižší pozice. Místo abych fotil vestoje jsem si klekl a čekal na vhodnou chvíli, kdy se pták dostane na mou úroveň. Máte tak pocit, že přistáváte spolu s nádhernou Anhingou.
2. Vyhněte se umisťování objektů na střed
Z nějakého důvodu má většina z nás tendenci umisťovat objekty, které fotíme, přímo na střed. To je jedna ze základních chyb, kterou lze ale velice snadno napravit. Ať už budete příště fotit portrét své drahé polovičky před nějakou úžasnou památkou nebo památku samotnou, prostě umístěte objekt na stranu. Jediný případ, kdy má smysl fotit věci na střed, je když chcete zdůraznit symetrii objektu. Typickým příkladem je Taj Mahal v Indii, který je svou symetrií proslulý. V ostatních případech se to nevyplatí. Jakmile to párkrát vyzkoušíte, pravidlo si zamilujete a příště už to uděláte přirozeně.
Díky umístění Ivetky a mě na pravou stranu získala fotka nový rozměr a dynamiku. Kdybychom nás umístili na střed, fotka by nemohla vyprávět svůj malý příběh o dálce, do které s Ivetkou hledíme.
3. Nebuďte sochy, bavte se
Dalším zlozvykem při pořizování fotek na dovolené je syndrom solného sloupu. Jakmile turista dorazí k nějaké památce, okamžitě nahrne své společníky před foťák a všichni se snaží vykouzlit co nejpřirozenější úsměv, ačkoli každý z nich tuší, že se mu výsledek nebude zamlouvat. Vezměte to takhle – pro podobné fotky obvykle chodíte, když potřebujete novou pasovku. Na dovolené si ale chce každý především užívat a ne se stavět do pozoru jako voják. Proč tedy místo přehlídky hradních stráží nefotíme to, jak si užíváme? Foťte momentky, foťte jich hodně a určitě si pak jejich prohlížení více užijete. A když už tedy chcete udělat portrét s památkou na pozadí, bavte se i u toho – pózujte jako modelky, ukažte ve tváři své emoce, které ve vás prostředí vzbuzuje a nenuťte se do křečovitého úsměvu. A vůbec, nevšímejte si fotografa, prostě vychutnávejte okamžik.
Na procházce po španělské Córdobě jsme se trochu zatoulali. Využil jsem okamžiku, kdy Ivetka studovala mapu, aby nás vyvedla z labyrintu uliček, a vyfotil okamžik v atmosféře, která mu odpovídala. Co na tom, že není Ivetce vidět do tváře – snímek dokáže mluvit sám za sebe, když je spontánní.
4. Využijte hry světla a stínů
Ač se to nemusí zdát, slunce je při focení mocný spojenec. Jen musíte vědět, jak na něj. Pozice slunce na obloze určuje hru stínů, která se rozehrává před vašima očima. Pokud fotíte v pravé poledne, moc jich nezachytíte. A proč byste je měli chtít zachytit? Stíny dodávají fotografiím úžasnou hloubku, vykreslují tvary a zintenzivňují barvy. Vůbec nejlepší čas, kdy vyběhnout s foťákem je 30 – 60 minut po východu slunce a stejnou dobu před jeho západem. Fotky pořízené v tomto čase nejsou tak ploché a stíny dodávají všemu kolem na důrazu a dojmu. Zkuste si příště přivstat a zachyťte střechy domů pod vaším balkónem ozářené prvními paprsky slunce. Jakmile uvidíte výsledek, dostanete chuť vyběhnout do ulic a vyfotit vše, na čem ulpí kousek stínu.
Pohoří Embalse de Cordobilla by určitě nebylo tak úchvatné, kdybych jej vyfotil v pravé poledne. Zapadající slunce vneslo mezi stromy hru stínů, která všemu dává až mytický závoj tajemnosti.
5. Oživte fotky lidskou tváří
Není nic zajímavějšího než lidská tvář. Je plná emocí, ukrývá životní zkušenosti a odráží kulturní rozdíly, kvůli kterým nakonec vlastně cestujeme. Přijeli jsme na dovolenou utéct od všedních dní a tváří, které už známe. Chceme se podívat, jak žijí lidé v jiných koutech světa a byla by proto škoda to na fotkách nezachytit. Největším problémem je obvykle pocit studu. Je trapné někoho fotit jako při prohlídce v zoo. Kdo ale říká, že tomu tak musí být? Usmějte se na domorodce, prohoďte s nimi pár slov, ať vidí, že o ně máte skutečný zájem a pak je poproste, zda se s vámi na památku vyfotí. Určitě budou rádi, že si z dovolené chcete přivézt vzpomínku na jejich maličkost.
Cestovatelé pan a paní Večerkovi se na svých cestách vždy rádi seznamují s místními, poslouchají jejich příběhy a obohacují své zážitky o poznání úžasných lidí z celého světa. A kromě vzpomínek si domů vozí i jejich srdečné úsměvy. Foto: Oldřich Večerek
6. Do fotky se nemusí vejít všechno
Jedním z problémů nudných fotek z dovolené je naše snaha nacpat do hledáčku fotoaparátu vše, co máme před sebou. Když vidíme skupinku pelikánů na kamenech, ustupujeme, dokud je tam nemáme všechny. Když fotíme osobu před nějakou budovou či kdekoli jinde, úpěnlivě se snažíme dostat na fotku celé tělo. Mnohem lepší je ale soustředit se na detail. Vyfoťte si klidně scénu celou, abyste později mohli mít obrázek celku, ale zábavnější a zajímavější fotky vzniknou, když se vzdáte snahy dostat na fotku vše a místo toho se zaměříte na detail. Specifické je to u focení lidí – není dobré z fotky vynechat jen půl nohy, to zase ne – vyfotit však osobu od hrudi nahoru je v pořádku, zvlášť když zvolíte zajímavý úhel. Místo ustupování naopak přistupte blíže. Alespoň bude na fotce znát obličej…
Tahle opička na Gibraltaru si zvědavě prohlížela skupinku turistů a čekala, zda zahlédne v jejich rukou nějakou dobrotu. Výraz v její tváři by budil mnohem menší dojem, kdybych místo detailu obličeje vyfotil celou opičku na kamenné římse.
7. Buďte kreativní, hrajte si
Vše, co vás na dovolené obklopuje, je jedno velké hřiště. Hrajte si! Fotíte věž? Zkuste naaranžovat svou drahou polovičku tak, aby to vypadalo, že věž drží za špičku. Ozvláštněte fotky zapadajícího slunce – nechte jej na fotce choulit se do vašich rukou, stačí je jen správně umístit. Využijte odrazů v loužích či vodních plochách, pohrajte si s vodní fontánou – na fotce vám může tryskat z pusy, když budete chtít. Takové fotky jsou přece mnohem zábavnější a zajímavější, než tuctové pózovačky před každou budovou, která za vámi vyrostla. Způsobů, jak fotit kreativně je nekonečně mnoho. Fantazii se meze nekladou a inspirovat se můžete všude na netu, kde se podobných srand válí tisíce.
Tahle fotka Ivetky na tribuně zaplněné býčí arény v Seville není na první pohled ničím zas tak zajímavá. Když se ale podíváte na odraz v Ivetčiných brýlích, objevíte obraz druhé poloviny arény včetně mě, jak ji fotím.
8. Jak fotit panoramata
Velmi oblíbená se poslední dobou stávají panoramata. Díky speciálním softwarům i vestavěným programům uvnitř foťáku může dnes pořizovat panoramatické fotky prakticky každý a bez námahy. Využijte této možnosti a přivezte si z dovolené třeba dva metry dlouhou fotku celého pohoří se zapadajícím sluncem, která se bude skvěle vyjímat na zdi jako obraz. Pokud máte tuto možnost přímo ve foťáku, koukněte do manuálu. Lepší a kvalitnější je ale udělat si panorama vlastnoručně. Stačí vyfotit sadu snímků, které na sebe musí navazovat. Neměňte také během focení nastavení expozice, aby byly všechny snímky ve stejném režimu. Důležitá je také poloha horizontu, která by měla být stále stejná. Pomoci si můžete například stativem. Doma si pak můžete spojit fotky ve Photoshopu či v jiném programu. K dostání jsou i bezplatné prográmky určené přímo k vytváření panoramatických fotek.
Sevilla je příliš krásné město na to, aby bylo focené po kouskách. Při výstupu na starou věž Torre del Oro se nám nabídl pohled na tuto úžasnou scenérii, a tak jsem se pustil do zběsilého cvakání. Doma už jen stačilo snímky spojit a ta dá – panoráma je na světě.
9. Zbavte se rozmazaných fotek
Tragédií každého alba z dovolené jsou rozmazané fotky. Pro alba, která už vznikla, lze snad jen poradit vyhodit všechny rozmazané snímky, protože jsou bezcenné. Důležitější je se však připravit na příští cestu tak, abyste si domů odvezli jen ostré fotky, které budou mít správný říz. No a jak fotit, aby byl výsledek pěkně ostrý? Pomůcek je hned několik. Jednak si pořiďte stativ – není tak drahý, dokáže být i skladný a lehký a navíc vám umožní fotit se bez nutnosti prosit kolemjdoucí. Dalším způsobem je zvýšit ISO, tedy citlivost. To se hodí zvláště v místech, kde není možné fotit s bleskem (kostely apod.) – ale pozor, čím vyšší ISO nastavíte, tím se na fotce zvýší šum, zrnění. Pokud si při focení trochu víc věříte, vykašlete se také na automat. Je lepší si s nastavením expozice pohrát a zamezit tak rozmazání například zrychlením závěrky objektivu.
Způsobů, jak si poradit s rozmazanými fotkami je několik. Na příkladu vidíte, jaký mělo vliv nastavení citlivosti ISO, když jsme byli na návštěvě kostela v Granadě. Díky zvýšenému ISO je fotka plná světla a detailů bez rozmazání.
10. Jak se poprat s mrkáním
A nakonec malý trik na závěr. Pokud cestujete ve větších skupinkách, určitě nevynecháte jedinou příležitost vyfotit se hromadně s nadšeným zvoláním „Sýr!“. Pokud máte hodně velké štěstí, bude na fotce spát jen jeden z přátel či rodiny. Chcete-li se vyhnout sirkám v očích či nekonečným opakováním pokusů, máme pro vás jeden šikovný trik. Až se skupinka shromáždí před foťákem, poproste všechny, aby zavřeli oči a otevřeli je až zvoláte smluvený signál. Pak jednu až dvě vteřiny počkejte a teprve poté zmáčknete spoušť. V ten okamžik už budou mít určitě všichni oči dokořán a vy nebudete muset následujících deset minut vše donekonečna opakovat…
Ivetka je takový malý expert přes spaní při focení…
A to je vše? Teď budu fotit jako profík?
No jasně! My sami s Ivetkou nejsme profíci a v podstatě se dá říct, že tomu rozumíme jako koza petrželi. Ale naše fotky vždy přátele a rodinu baví a to je nejdůležitější. Poslání fotek je jednoduché – mají vám připomenout krásné chvíle, které jste na dovolené prožili. A pokud se díky těmto amatérským radám, kterými se sami snažíme řídit, vaše příští fotky k tomuto poslání přiblíží, tak je to jen dobře.
5 Comments
Helena
6 února, 2013 at 9:01 pmBezvadný článek, ty rady se mi zdají perfektní, musím to co nejdříve vyzkoušet 🙂
ondramachart
8 února, 2013 at 5:46 pmDěkujeme 🙂 Hlavně nám nezapomeňte pak dát vědět, jestli se rady v praxi osvědčily 🙂
Župová Zdenka
16 února, 2013 at 1:15 pmPozorně a s chutí jsem si pročetla všechny vaše rady na focení, je tam hodně inspirativního, děkuji a těším se na další. Už mě nebaví fotit tak, aby se doma hromadily fotky šedivé, neostré a bez vtipu. Pokoučím se fotit „jinak“ a váš článek mi mac přišel vhod.
I vám přeji hodně pěkných obrázků! Zdena
Ondra & Ivetka
23 června, 2013 at 4:38 pmDěkujeme! 🙂
Filip Obr
1 července, 2013 at 7:18 pmPerfektní článek, díky! Nejlepší je fotka s mapou 🙂 Napsal jsem ebook o tom jak fotit na dovolené, můžete si jej stáhnout na http://tipyjakfotit.cz/jak-fotit-na-dovolene/ Přeji mnohu úspěchů večerníčci!