Menu
Florida 2011

Florida – Užitečné rady a tipy na cestu

Chystáte se na Floridu? Máme pro vás sbírku rad a tipů, kterými jsme se nachytračili během naší vlastní výpravy kolem Floridy z roku 2011. Exklusivně jako bonus k cestopisu z Floridy zde uvádíme užitečné informace, které se mohou hodit každému, kdo sní o dovolené ve slunečném státě jižní USA.

Tip: Jak ušetřit

Hotely si můžete rezervovat pomocí PlnáPeněženka a dostat vždy až 4% z ceny nazpátek.

Zaregistruj se na PlnáPeněženka

Tip: Pojištění za polovic

Další bezva možností jak ušetřit je využít 50% slevu na cestovní pojištění od Axy.

Získat slevu

Před cestou na Floridu

Ještě než se člověk vydá na Floridu, je třeba zařídit pár formalit. Naštěstí jich není moc a nepředstavují žádné velké komplikace. Tedy pokud nejste zrovna terorista nebo nositelé moru…

Víza

Pro cestování do USA a tedy i na Floridu neplatí pro Českou republiku vízová povinnost, ale je nahrazena žádostí ESTA. Získat toto povolení naštěstí není nijak složité, je třeba vyplnit formulář ESTA online, kde v podstatě potvrdíte, že nejste teroristé a nemáte super šílenou chorobu, která by zchvátila svět. Pár dnů po vyplnění žádosti nám bylo vízum uděleno a hotovo… Žádost musí být schválena nejpozději 72 hodin před cestou do USA a platí pro následující dva roky.

Očkování

Pro cestu na Floridu není třeba se povinně očkovat. My sami žádné očkování nepodstoupili, ale určitě si nezapomeňte zařídit pojištění léčebných výloh a nějaký ten opalovací krém. Doporučujeme si zřídit cestovní pojištění přes AXA Assistance, protože dávají 50% slevu.

Letenky

Letenky na Floridu stojí průměrně okolo 15.000 – 22.000 Kč a doporučujeme si je zakoupit s předstihem, když jsou ceny nižší. U Pelikána je možnost získat slevu pro mládežníky, což jistě ocení mladší cestovatelé jako my.

Rozhovor s celním úředníkem

Je dobré se mentálně připravit na rozhovor s celním úředníkem před odletem. Ten probíhá obvykle na posledním letišti před USA a není naštěstí nijak záludný. Úředník si obvykle jen potřebuje ověřit, zda jste schopni se v Americe dorozumět a v případě, že nejste, že máte někoho schopnějšího s sebou. Ivetka prošla snadno – stačilo se jí usmát. Já bohužel v Londýně vyfasoval amerického Inda, který neskutečně žvatlal a nebylo mu rozumět. Připadal jsem tak trošku jako hlupák, protože ač mám angličtinu dobrou, nebyl jsem skoro schopný se s ním dorozumět. I to se ale dalo překonat s milým úsměvem. Bohužel paní přede mnou, která letěla sama a neuměla slovo anglicky, takové štěstí neměla a jiná úřednice ji odvedla kamsi pryč…

Počasí na Floridě

Florida-pocasi

Je docela jedno, kdy se na Floridu vydáte – tak jako tak se nevyhnete prudkým vedrům. My zde byli v září a teploty se standardně pohybovaly okolo 30 stupňů. Prakticky každá budova na Floridě je vybavena klimatizací, která teplotu sráží na chladivou úroveň, což může být trochu nepříjemné a tu a tam se dostaví zákeřná rýmička. Aklimatizace není zas tak hrozná, ale všudypřítomné dusno je docela náročné. Naštěstí je vždy po ruce nějaký ten oceán, kde se můžete osvěžit. Pokud se vydáte do pralesů, počítejte s otravnými komáry, kterým zdejší klima náramně svědčí, což důsledně oslavují neustálým množením. Dalším typickým vrtochem počasí na Floridě jsou náhlé bouřky, které se zjeví odnikud, zalijí vše hustým proudem vody a pak zase zmizí.

Sezóna a mimosezóna

Za sezónu se na Floridě považují zimní a jarní měsíce, kdy jsou teploty únosnější. Naopak letní měsíce jsou sice polité horkem, ale na druhou stranu je tu méně lidí, nižší ceny za ubytování a prázdnější pláže.

Hurikány a tornáda

Florida je každý rok napadána hurikány všeho druhu. Ty se obvykle tvoří v Mexickém zálivu nebo jižně od Floridy a poté vesele skotačí až na sever USA, přičemž cestou nabírají na síle. Hurikánová sezóna je nejsilnější právě v září, kdy jsme se na Floridu vydali my s Ivetkou. Během pobytu Ivetky ve škole LAL se zrovna zrodil hurikán Irene, který později trošku zpustošil New York. Je dobré sledovat vývoj počasí a hurikánů na místních televizních stanicích či na webu. No a pokud to přijde, schovejte se 🙂

Ubytování na Floridě

Kempy

Florida-Kempy

My původně plánovali strávit noci na Floridě pod stanem v kempech. Bohužel zdejší kempy dost připomínají divočinu v džungli, která je obklopená dusnem a zamořená komáry. My zvládli jen dvě noci v Bahia Honda SP. V zimě je však teplota příjemnější a komáři zmizí. Cenné informace získáte na webu státních parků. Ceny za noc jsou různé, ale většinou se pohybují v rozmezí 25-40 USD včetně poplatku za vjezd vozidla.

Motely

Florida-Penziony

Místo kempů se nám nakonec nejlépe osvědčilo ubytování v motelech, kde je možné získat slevu z brožurek, které jsou na každém odpočívadle u cest. Pokoje jsou klimatizované, poskytují příjemné pohodlí a základní vybavení. Cena za ubytování v motelech je obvykle kolem 50-60 USD za noc. Motely najdete jak přímo ve městech, tak i kus dál po cestě. Doporučit můžeme sítě motelů 8 Inn, Days Inn či Americas Best Value Inn.

Ušetřit se dá také tak, že budete motely rezervovat přes Booking.com přes portál PlnáPeněženka, která vám z ceny ubytování vrátí až 4 % zpátky.

Hotely

Florida-Hotely

Kromě kempů a motelů je samozřejmě možné ubytovat se ve vyšším komfortu hotelů ve městech. Ceny jsou vyšší, ale zato získáte komfort vybavenějších pokojů, hotelového bazénu, občerstvení v baru či terasu s výhledem na oceán. Nejlepší hotel, jehož služby jsme využili, byl určitě ze sítě La Quinta Inn. Ceny v hotelích jsou různé podle jejich úrovně a města, kde se nacházejí. Za noc tu můžete nechat 70 USD stejně jako 150 USD.

Ušetřit se dá také tak, že budete hotely rezervovat přes Booking.com přes portál PlnáPeněženka, která vám z ceny ubytování vrátí až 4 % zpátky.

Doprava na Floridě

V USA se jezdí vpravo a příliš tu nenarazíte na nějaké dopravní rarity. Nás pouze překvapila možnost jet na červenou, pokud odbočujete vpravo a zleva nic nejede. Také stojí za zmínku, že pokud dorazíte na křižovatku bez světel, má obvykle přednost prostě ten, kdo přijede jako první, nebo se první rozhoupe k činu. Občas vznikne komická situace, kdy na každé straně stojí auto a jeho řidič s úsměvem na rtech kouká, co bude. Všeobecně se dá říci, že Floriďané jsou klidní řidiči.

Půjčení auta

Florida-Autopujcovny

Půjčit si na Floridě auto není nijak složité. Autopůjčoven je tu habaděj a na každém letišti je jich hned několik. My doporučujeme zařídit si půjčení auta předem u agentury RentalCars, která nabízí srovnání cen u různých půjčoven a zároveň umožňuje získat slevu za výběr některého ze zvýhodněných balíčků – například pro mladé řidiče pod 25 let (kde se platí příplatek, což může celkovou cenu až zdvojnásobit). Problém není ani případný nedostatek vozů z rezervované kategorie – my si rezervovali vůz z nejnižší kategorie, ale protože nebyly k mání, dali nám k dispozici vůz ze střední kategorie bez jakýchkoli příplatků.

Jak se jezdí na Floridě

O jízdě na červenou při odbočování jsme se zmiňovali výše. Rychlostní limity jsou 80 mil za hodinu mimo obce a 40 mil za hodinu v obcích. Dálnice tu jsou povětšinou neplacené a pokud ano, tak je poplatek snesitelný (od 50 centů po pár dolarů). Občas můžete zaplatit za vjezd na nějaký nově postavený most. Dopravu hlídají místní policisté, ale jen zřídkakdy jsme narazili na smolaře, který by vyhrál pokutu.

Florida a její nejlepší pláže

Florida-Plaze

Florida se pyšní jedněmi z nejkrásnějších pláží v USA. Některé sice mohou být trochu zaneřáděné od naplavených rostlin či lemované mangrovy, kde se množí komáři, ale celkově jsou čisté, dlouhé, krásně písečné a bohaté na mušle. Vzhledem k tomu, že každý kousek pobřeží Floridy se chlubí nějakou tou pláží, z nichž mnohé mají i celosvětová ocenění, není jednoduché se rozhodnout, který kousek písečného ráje navštívit. Náš cestopis Florida proto nabízí přehled 10 nejlepších pláží, které jsme navštívili v tomto článku.

22 Comments

  • Zdenka
    17 srpna, 2012 at 10:09 am

    Dobry den letim pristi tyden na Floridu,letim s Nemecka z Düsseldorfu do Atlanty a tam prestupuji na letadlo na Floridu -Ford Lauderdale.Jak to prosim probiha na emigracnim,tedy na celnici musim uvadet ke komu jedu na navstevu?Dekuji

    Zdenka

    Reply
    • Karel
      4 listopadu, 2013 at 7:02 pm

      Ford je značka aut a Lauderdale je Fort neboli pevnost!

      Reply
  • Ondra
    17 srpna, 2012 at 10:18 am

    Ahoj, mě se ptali akorát na to, kam mám namířeno a proč tam jedu (dovolená / obchod). Ale četl jsem, že se občas ptají i na to, kde člověk bude ubytovaný. Asi to bude jinak u každého úředníka. Ivetce stačilo se jen příjemně usmívat a ani jí moc nezpovídali… 🙂

    Reply
  • Ivetka
    17 srpna, 2012 at 10:23 am

    Ahoj, no úplně tak lehké jsem to taky neměla…Ptali se mě, kde budu delší dobu bydlet, v jakém hotelu (chtěli přímo i adresu), jaká místa navštívím a co si vše vezu sebou… Ve vašem případě, by podle mého stačilo říct, že jedete navštívit příbuzné např. v Miami…

    Reply
  • Dzana
    6 března, 2013 at 10:07 pm

    Ahoj „večerníčci“,

    začátkem dubna se chystám na 2 týdny na Floridu a zajímalo by mne, jestli doporučíte brát si s sebou peníze v hotovosti, ev. kolik a v jakých bankovkách nejlépe?

     Jde mi především o peníze na drobné služby (káva, občerstvení, apod.), ev. poplatky za dálnice nebo menší nákupy potravin v obchodech. Platební kartu pochopitelně vlastním, ale nějakou hotovost bych si raději vzala…. dá se obecně říci „kolik na každý den“?

    Děkuji předem za prmyšlenou odpověď na (možná) nesnadnou otázku….

    Reply
  • Vašek
    9 dubna, 2013 at 10:33 am

    Ahoj Večerníčci,

    našel jsem váš cestopis z Floridy, vaše informace jsou všeobecně určitě zajímavé, rád bych se ovšem zeptal na jednu konkrétní věc – Seaworld v Orlandu – díval jsem se na jejich stránky a co jsem pochopil, tak se tam platí jednak vstupné a pak chtějí další vstupné za každou atrakci (vše tedy jaksepatří mastné). Co tedy vlastně nabízí v rámci základního vstupného a pokud se rozhodneme pro tuto návštěvu, co bychom rozhodně neměli vynechat ?

    Děkuji za odpověď.
    Hezký den přeje
    Vašek

    Reply
    • ondramachart
      10 dubna, 2013 at 6:12 pm

      Ahoj Vašku,

      my v Seaworldu platili jen vstupné, na jednotlivé atrakce se vstup platit nemusel. V podstatě jsme byli na všem, co je ve článku o Orlandu ohodnocené a vše bylo v ceně. Nevím, jestli to změnili, ale divil bych se.

      Jinak co vynechat a co ne asi záleží na každém individuálně. Někdo má radši adrenalinové dráhy, někdo zase show s delfíny / kosatkami / jinými vodními živly. Jak se nám atrakce líbily, jsme ohodnotili přímo ve článku o Orlandu, tak se tam mrkni.

      Reply
  • Richard
    22 dubna, 2013 at 2:01 pm

    Ahoj,
    chtěl bych se zeptat. V létě jedeme s přítelkyní na Floridu a slyšel jsem, že se mýtné už nedá platit CASH ale jen nějakou vinetou jaké jsou Vaše zkušenosti? Při vyzvedávání auta jste měli kreditní kartu nebo Vám stačila naše Debetní embosovaná ? Díky za odpověď.

    Reply
    • ondramachart
      28 dubna, 2013 at 3:06 pm

      Ahoj, my jsme mýtné skoro neplatili, protože jsme se placeným úsekům vyhýbali. Tam, kde to nešlo, jsme platili normálně v hotovosti. Z půjčovny ale někdy dávají kartičku, díky které by se snad ani neměly žádné poplatky platit (je to v ceně půjčovného). Jinak my měli kreditní kartu.

      Reply
  • Iveta
    26 června, 2013 at 10:20 am

    Ahojte, za chvili letime na floridu a primo ve fort lauderdale mame zarezervovane auto. nemam ale mezinarodni ridicak, pouze narodni se znakem EU. v traveljigsaw me ubezpecili, ze ho nevyzaduji, chteli ho po vas? s pozdravem iveta

    Reply
    • Ondra & Ivetka
      26 června, 2013 at 7:50 pm

      Ahoj, my ho před dvěma lety nepotřebovali 🙂

      Reply
    • Jakub
      24 ledna, 2015 at 8:51 pm

      Ahoj 🙂 mezinárodní řidičák občas vyžadují autopůjčovny, ale je to individuální, jednou to chtějí, podruhé zase ne.. ale pokud by se stalo, že by Vás zastavila policie, tak té stačí náš evropský řidičák 😉 v Utahu dokonce policii stačila naše evropská občanka 😀

      Reply
  • Radka
    11 dubna, 2014 at 5:31 pm

    Ahoj Večerníčci,

    částečně také kvůli vašemu skvělému cestopisu a fotkám z Floridy jsme se rozhodli taky zaletět za velkou louži 🙂 Takže vám chci tímto poděkovat za skvělou „práci“ a zároveň bych se vás chtěla zeptat na jednu „drobnost“. Samozřejmě si chceme půjčit auto, ale řešíme, jak zaplatit půjčovné. Některé zdroje uvádí, že je potřeba platit jen kreditní kartou vydanou na jméno řidiče, jiné to popírají. Nevěděli byste, jak je to doopravdy? Je třeba možné zaplatit také buď kreditní kartou, kterou vlastní spolujezdec nebo klasickou debetní kartou vydanou na jméno řidiče?

    Předem díky moc radu, přeju vám pohodové cestování a ať se vám podaří objet celý svět:)

    Reply
    • Ondra & Ivetka
      6 května, 2014 at 7:49 pm

      Ahoj Radko,

      moc děkujeme za pochvalu 🙂 Vratnou zálohu jsme vždy museli nechat zablokovat na kreditní kartě vydané na jméno řidiče, ale asi záleží na konkrétní autopůjčovně. Využíváme vždy portál traveljigsaw, tam je to uvedené v podmínkách. Ale samotnou platbu za půjčení auta by snad neměl být problém uhradit i normální debetkou.

      Užijte si cestu za oceán!

      Reply
  • Daniela
    18 července, 2014 at 12:48 pm

    Ahoj, jakou leteckou společností jste tam letěli, a také z kama odlétali a kde jste přestupovali, smím se zeptat? Chystám se do Palm Bay. 😉

    Reply
  • Nikola
    9 října, 2016 at 8:53 pm

    Ahoj, Jak je to s tím, kdyby jsem se jako češka chtěla přestěhovat na Floridu.
    Co všechno to tak nějak obnáší?
    A je nějaké místo na Floridě, kde se dá nejlépe vyhnout hurikánům?
    Díky
    Pište klidně na email
    niky0511@seznam.cz

    Reply
    • Ondra & Ivetka
      12 října, 2016 at 10:15 am

      Ahoj, my jsme na Floridě nikdy nepracovali ani nežili, byli jsme tam jen na pár týdnů při místní jazykové škole a na cestování. Tak v tomto ohledu asi neporadíme… 🙂

      Hurikány se obvykle pohybují kolem pobřeží a nejdou do hor (které na Floridě ale nejsou), ale je to přírodní živel, má svou hlavu, nedá se říct „běž támhle, tam hurikán nepřijde“. Asi se mu vyhneš tak, že než přijde, tak ty odjedeš (evakuace).

      Doporučuji se spojit s nějakými Čechy, co na Floridě žijí. Obvykle mají nějaké Facebookové skupiny nebo může o životě na Floridě někdo blogovat.

      Reply
  • pavel
    26 prosince, 2016 at 12:39 pm

    Letím na Miami a opravdu budu mít v Londýně potíže při odbavení,když neumím anglicky.Naposledy jsem letěl z Mexika přes Atlantu a neměl jsem žádný problém,vždy jsem to nějak rukama nohama udělal.děkuji.Pavel

    Reply
    • Ondra & Ivetka
      4 ledna, 2017 at 2:16 am

      Ahoj,

      to je otázka, před odletem do USA se obvykle dělá krátký pokec s imigračním úředníkem a když člověk nedokáže odpovědět na jeho anglické otázky, odvede ho někam – nevím kam, ani jak to pak s tím člověkem řeší. Záleží ale hrozně na tom, jestli opravdu ta kontrola proběhne a jak moc to bude řešit.

      Reply
      • Anonym
        17 října, 2018 at 2:58 pm

        odvedou vás do imigrační místnosti a můžete čekat několik hodin, než se někomu zlíbí vám vrátit pas nebo vás bude zpovídat, já čekala dvě a půl hod, odletělo mi letadlo a vlastně po mně nic nechtěli…

        Reply
        • Ondra & Ivetka
          31 října, 2018 at 2:27 am

          To asi nebude běžný zážitek, myslím že je zbytečné tímhle někoho strašit 🙂

          Reply
        • Anonym
          3 března, 2019 at 2:31 pm

          já to měla úplně stejné, měla jsem vízum a protože jsem byla v Iranu, tak mě odvedli na imigrační, nechali dusit dvě a půl hodiny, pak vrátili pas

          Reply

Leave a Reply