Menu
Filipíny 2015-2020

10 otázek pro Večerníčky na cestách

Poslední týdny mezi travel blogery frčí hra na zodpovězení deseti otázek týkajících se cestovatelského života. I my jsme byli před pár dny zapojeni do této výzvy. Nominovala nás česká blogerka Katka žijící v Bristolu, která nás neustále zásobuje úžasnými příběhy z jejích cest, inspirativními videi a vůbec mrkněte i na její Facebook stránku 🙂 Než se vrhneme do odpovědí na její zvídavé otázky, uvedeme ještě pravidla této hry:

– Nominovaní odpoví na 10 otázek
– Nominovaní zmíní blogera / blogerku, který ji do hry nominovala
– Nominovaní vytvoří 10 nových otázek a nominuje 10 dalších blogerů / blogerek

Otázky pro nás:

Tyto otázky pro nás připravila Katka Cestuje. Tady jsou i naše odpovědi…

1. Vzpomenete si na pocity, které jste měli před svou první cestou? Jaké byly?

Poprvé jsme společně byli ve Španělsku, už je to 5 let, ale vzpomínáme si, že jsme se hlavně těšili na to, že konečně budeme mít výpravu jen ve své režii a vyzkoušíme si baťůžkářství. Půjčili jsme si auto, projeli celou Andalusii, stanovali v kempech, jedli instantní polívky a užívali si své první společné velké dobrodružství. Jednou bychom se tam rádi znovu vydali 🙂

2. Jak byste charakterizovali svůj způsob cestování? Jak cestujete?

Asi nás charakterizuje to, že se snažíme ušetřit peníze na všem, na čem nám nezáleží (pohodlná doprava, čisté hotely) a peníze raději vložíme do zážitků a dobrodružství, i kdyby to mělo být o něco dražší. Snažíme se cestovat tam, kde se nám bude tajit dech, kde se budeme moci překonat a posunout vlastní laťku. Každý první ziplining, první rafting na divoké řece, první canyoning či přestěhování se do cizí země v nás vždycky vyvolá hlad po dalším poprvé.

3. Jakou plánujete nejbližší cestu?

Za pár dní se chystáme oslavit Vánoce v El Nidu na Palawanu, Nový rok přivítáme v Hong Kongu, letenky už máme koupené taky do Malajsie, Bornea a Macau. V Asii je pro cestovatele strašně moc lákadel a být jim dlouhodobě nablízku nás holt nenechá sedět v klidu 🙂

4. Do kterého místa z těch, co jste už navštívili, byste se rádi podívali znovu? Proč?

Určitě do Mexika, jen do jiné části, protože jsme měli čas prozkoumat jen poloostrov Yucatán. No a Ivetka by si nejradši pořídila prázdninový domek na Floridě. To abychom dali na náš blog více reklam a začali pořádně vydělávat 🙂

5. Na jakém nejzajímavějším místě jste spali?

V Belize jsme spali pod stanem na droboučkém písečném ostrůvku pod nebem plným hvězd, kam jsme se dopravili katamaránem. Ve stejné zemi jsme také neplánovaně museli přespat v Belize City, kde se každý den stane několik vražd a každý se mu tak obloukem vyhýbá. Před pár dny jsme zase spali v tradičním obydlí kmene Ifugao s neuvěřitelným výhledem na rýžové terasy v Banaue.

6. Máte nějaký cestovatelský vzor, příp. oblíbeného travel bloggera, který je vaší inspirací?

Už pár let nás strašně baví sledovat Dana Přibáně a jeho trabantí výpravy. Jeho entuziasmus, zážitky, fotky a vtipné příběhy v nás probudily myšlenku uspořádat vlastní bláznivý výlet, třeba na kole napříč Kubou nebo podobný počin. Chodíme také na projekce Leoše Šimánka, jehož životní cesta je naprosto úchvatná a jeho příběhy prostě žereme.

7. Jak to vypadá u vás doma? Podle kterých věcí návštěva okamžitě pozná, že je v cestovatelském bytě?

Že je náš byt cestovatelský se pozná podle toho, že je v Manile 🙂 V Budějovicích jsme měli vystavené hodně věcí z cest, ale kvůli stěhování jsme museli vše odložit do skladu. Až se jednou vrátíme, doplníme naše poklady o nové přírůstky z Filipín a velkou mapu se špendlíky 🙂

8. Která národnost vám během cest nejvíc učarovala? Co máte na těchto lidech tak rádi?

Na Floridě nám přišli velmi příjemní a ochotní Američané. Rádi si s námi povídali, byli přátelští a se vším hned pomohli. V Indonésii, hlavně na ostrově Lombok, zase bylo krásné, jak se na nás všichni smáli, mávali a měli upřímnou a nefalšovanou radost, že je někdo přijel navštívit.

9.Zažili jste někdy na cestách moment, kdy jste měli chuť se na vše vykašlat a jet domů? Kdy to bylo a jak jste to překonali?

Zatím jsme takový moment neměli. Nejblíž jsme k němu asi měli, když Ondru na začátku výpravy po Indonésii pokousala opice a my netušili, jak moc dobrý nápad je zůstat a nechat případné doočkování až na návrat domů.

10. Jakou destinaci byste poradili začínajícím cestovatelům?

Z vlastní zkušenosti můžeme doporučit asi jen Španělsko a Floridu, resp. USA. Španělsko je blízko a člověk nemusí tolik řešit kulturní rozdíly, vše funguje tak nějak stejně, jako u nás v ČR. Akorát ta španělština je výzva – anglicky tam lidé moc neumí. V USA se zase naopak snadno domluvíte, každý vám rád pomůže, zázemí je v těch turisticky zajímavých destinacích dobře zajištěné a hlavně je to země, kde si každý najde to své.

Naše otázky pro námi nominované cestovatele

1. Jaký nejnebezpečnější zážitek sis zatím z cestování odnesla?
2. Máš nějaké nezapomenutelné zážitky se zvířaty, které jsi na cestách potkala?
3. Na jakém nejzajímavějším místě jsi spala?
4. Co nejpodivnějšího a kde jsi snědla?
5. Už ses někdy na cestách ztratila? Kde? A jak ses našla?
6. Jaká 3 vysněná místa bys chtěla navštívit?
7. A kam se plánuješ vydat příště?
8. Kdybys mohla žít jiný život, kde by to bylo a co bys tam dělala?
9. Mít stroj času, do jakého období a na jaké místo by ses vydala?
10. Do které země by vás nedostali ani heverem?

A na otázky bychom chtěli odpovědi od těchto blogerek:

Kat on the road
Pájuška na cestách
Jaňula in Manila

No Comments

    Leave a Reply