Nejkrásnější jsou prý při západu slunce. Děti v nich vidí čokoládové kopečky, ženy zase dechberoucí romantickou scenérii. Jejich muži s nimi vesměs nahlas souhlasí, ale všichni dojednoho v nich vidí jistou část ženského těla. To je ale divný úvodník, říkáte si? No, asi jsme vám měli ze všeho nejdřív říct, že řeč je o Chocolate Hills, jednom z nejproslulejších lákadel ostrova Bohol, za kterým i zrovna v tuto chvíli míří stovky turistů z celého světa. A jestli už nemáte taky sbaleno, měli byste to co nejdřív napravit. Ostrov Bohol za těch 10 tisíc utrmácených kilometrů rozhodně stojí. Bože, vždyť tu mají tisíce perfektně tvarovaných prsou!
Z Nuts Huts u Lobocu jsme se první den přesunuli do hotelu Banlasan Lodge poblíž Carmen. Odpoledne jsme stihli výlet do Danao Adventure Park a na večerní vyhlídku v Chocolate Hills. Druhý den jsme mezi kopce vyrazili znovu, tentokrát na motokárách. Odpoledne jsme přejeli na Panglao.
Vzhůru do hlubokého vnitrozemí
Dopoledne jsme zamáčkli slzu a rozloučili se s naším útočištěm v Nuts Huts. Láska k tomuto pralesem políbeného místu člověka nepřejde dokonce ani poté, co s tunovou bagáží na zádech vyfuní všech 150 nebo kolik schodů vedoucích k novému dobrodružství.
Naskočili jsme do autobusu a pracně se nasoukali do prostoru mezi sedačkami navrženého zřejmě výhradně pro osoby s amputovanými dolními končetinami a odkodrcali jsme hlouběji do vnitrozemí ostrova. Cesta ubíhá rychle, když se vám za oknem vesele střídají obrázky rýžových políček, rozesmátých lidí a skromných obydlí s napruzenými kohouty. Tedy až na jeden okamžik, kdy je vystřídal pohled na plameny a kouřem schváceného domku, u kterého se sešla celá vesnice, aby pomohla nebohým obyvatelům.
To ta cesta utíká, když je za oknem tolik nádhery 🙂
Zhruba v půli cesty k Chocolate Hills, poblíž vesničky Bilar, jsme vystoupili. V plánu bylo počkat tady na nového parťáka a zastávku využít k prohlídce motýlí zahrady. Pokud tady taky někdy budete na někoho čekat, zaskočte tam, posadí vám motýla na nos a taky se můžete nechat pokadit obří housenkou. Ale jinak klidně nezastavujte a jeďte dál, zas taková hitparáda to není, pokud to snad z popisu nebylo jasné 🙂 Vstupné je asi 50 pesos.
Když už naše průzkumnická skvadra byla kompletní a my měli dost motýlů pro zbytek výletu, opět jsme se složili jako stolky z Ikey do žlutého autobusu a vypravili se dál skoro až k vesničce Carmen. Pár kilometrů před ní je nenápadný hotel Banlasan Lodge, kde jsme si den předem telefonicky zajistili ubytování na 1 noc. Hotel je pěkný, má i bazén a ucházející kuchyni, ale pokud se chcete něco dozvědět, neptejte se prosím vás v recepci. Tam neví, ani co je za rok. Ptali jsme se na všechno, co se dá v okolí dělat a podnikat, ale dozvěděli jsme se pouze to, že se tady dá prožít celý život a nemít vůbec tušení, co se nachází v nejbližším okolí.
Naštěstí jsme nakonec narazili v hotelu na chlapíka, který má auto, takže už svět za branou hotelu viděl a rád se ujal role průvodce. Nejprve jsme ho jen požádali o svezení na vyhlídku v srdci Chocolate Hills a do Danao Adventure Parku, ale nakonec nám pomohl zajistit vše, co si naše cestovatelské duše vysnily.
Hotel Banlasan. Za cca 1000 PHP dobrá volba, mají i vlastní bazén. Jen ty trubky v recepci… 🙂
Alex Taňajura – člověk, na kterého se obraťte, až vyrazíte na Bohol. Můžete mu napsat na +6309185365792 nebo se mu ozvat přes Banlasan Lodge na Facebooku
Na korbě do Danao Adventure Park
Když jsme si plácli a domluvili za 2000 pesos pronájem jeho auta i s ním jako řidičem na celý den, odběhnul si vyměnit propocené triko za nové propocené triko, nastartoval svůj zaprášený pickup a s omluvným výrazem ve tváři se zeptal, kdo bude sedět vzadu na korbě, protože dovnitř se vejdou jen čtyři lidé. Stačilo si vyměnit jeden nadšený pohled s ostatními a za chvíli jsme řešili, jak nacpat 5 lidí na korbu. Alex, tak se náš řidič jmenoval, byl z dobrovolné touhy bělochů po nepohodlí trochu vyvedený míry, ale nakonec se smíchem přiběhl s kusem rozpadlé lavice, díky které jsme se v otevřeném nákladním prostoru přecejen nějak poskládali. Za volantem se ozval upřímný smích, pak motor zařachtal a vyrazili jsme.
A jedéééééém!
Jestli jste někdy viděli takové to švihlé video, jak se po dálnici řítí auto se staženým okýnkem a z něj kouká zebra s vyplazeným jazykem a párty čepičkou na hlavě, tak si budete možná schopni představit, jakým způsobem jsme zapůsobili na každého, koho jsme cestou minuli. Pět Evropanů na korbě vydá podle výrazů ve tvářích kolemjdoucích minimálně za 3 zebry. Kopáčům padaly lopaty z rukou, lidé na skútrech se dostávali do skluzu, děti nevěděly, jestli mají být nadšené nebo vyděšené. Každopádně všechny utíkaly.
Kdyby místní měli čím, taky by si nás asi fotili 🙂
Náš pojízdný cirkus bavil okolí dobrou hodinu a půl, než jsme po postupně se ztenčující až téměř mizící cestě dorazili do prakticky opuštěného Danao Adventure Parku. To je místo, které před lety nikdo neznal a nikdo sem nejezdil. Svět pro turisty končil za hranicemi Chocolate Hills. Až se jednoho dne místní podnikavý starosta rozhodl vybudovat u obrovské rokle park pro adrenalinové nadšence. Zipliny (350 PHP), extrémní jeskyňaření (350 PHP), slaňování do kaňonu (600 PHP), 70ti metrový skok volným pádem (700 PHP) nebo kayaking (200 PHP) – to všechno a mnohem víc si tu můžete vyzkoušet.
Zipliny jsou tu dvě a obě vedou přes rokli s řekou na dně. Mezi nimi se projdete jen kousek, ne jako maratony v Kostarice.
Oproti obvyklému zavěšení vsedě se tady jezdí na supermana 🙂
A už to fičí!
Dojezd je pěkně rychlý, ale naprosto bezpečný 🙂
My neodolali ziplině natažené přes kaňon. Je ještě vyšší než ta v Lobocu a pohled do prázdna pod sebou, které se nakonec plní divokou řekou deroucí se mezi skalami, je fascinující. Původně jsme chtěli ještě zdolat spodní řeku na kajacích, ale protože čas utíkal a my chtěli na zpáteční cestě stihnout ještě zastávku na večerní Chocolate Hills, projeli jsme si ještě jednou nataženou dráhu, tentokrát ale pěkně v klidu v železné kabince, odkud jsme mohli vychutnávat pohledy do zarostlé rokle.
Závidíte ptákům na obloze? Vyzkoušejte ziplining v Danao Adventure Park!
Pokud si na ziplining netroufáte nebo si chcete výhled užít pěkně pomalu, zkuste jízdu kabinkou (250 PHP).
Večerní Chocolate Hills
Cestou zpět jsme párkrát zastavili na focení. Zábavná byla zastávka u prašného hřiště u silnice, kde parta místních dětí hrála basketbal. Zeptali jsme se, jestli si s nimi můžeme zaházet. Evidentně se jich na to asi ještě nikdo nezeptal, všichni se shlukli do těsné skupinky a vyjeveně na nás koukali. Míč nám ale hodili a koukali, jak se snažíme trefit koš. Jediná mamka ho trefila. Děti si nejvíc oddychly, když dostaly míč zpátky a ještě když se za námi prášilo, na sebe nevěřícně koukaly. Ty jo, takovej vysokej a nedal to!
Cestou po Boholu člověk potká dopravní prostředky všech rozměrů a tvarů 🙂
Tak vy chcete náš balón, joo? Tak se ukažte!
Ivetka se pokouší sázet šestky jako profesionál
Ondra sice netrefil, ale výškový rozdíl děti odradil od posmívání 🙂
Už jsme si zoufali, že se nám slunce ztratí za obzor a s ním i romantický závoj nad kopci, když náš řidič vesele zahlaholil, že jsme na místě. Vyhlídka se nalézá na jednom z kopců, kde stojí rozvalina hotelu. Ten byl poničen velkým zemětřesením v roce 2013. Výsledky běsnění přírody jsme viděli už cestou, když se za okýnkem zjevil jeden z kopečků, rozpůlený a s hromadou zbylé půlky pod sebou. Říká se, že před zemětřesením byly Chocolate Hills ještě krásnější, protože po něm se země částečně zploštila.
Pohled, na který jsme se celou cestu těšili..
Chocolate Hills, jedno z mála míst na světě, kde se vám naskytne takový pohled
Nám to tak moc nevadilo. Zaplatili jsme vstupné 50 PHP na osobu, vyběhli schůdky vedoucí na vyhlídku a tam zůstali užasle stát s pohledem upřeným do široké dálky, zvlněné kam až oko dohlédne. Pověst praví, že Chocolate Hills vznikly, když kdysi dávno smutný obr Arogo ronil velké kulaté zkamenělé slzy pro nešťastnou lásku. Konzervativnější experti zase kopcovitý terén přisuzují tomu, že celá oblast kdysi byla pod vodou a při jejím postupném ubývání se erozí vytvořila tahle pohádková scenérie. Existují také zastánci teorie, že kuželovitý tvar tohoto kousku zemského povrchu má na svědomí vápenec. Nikdo neví jistě, jak tomu doopravdy bylo. Tak si můžete vybrat sami, co je vám bližší.
Večerní stmívání nad Chocolate Hills
Chocolate Hills – Až by se člověku chtělo rozběhnout a skákat z jednoho kopečku na druhý až do zbláznění…
Pokud chcete Chocolate Hills vidět v jejich typickém hnědém odstínu, musíte na ně vyrazit v období mezi únorem a květnem, kdy je tráva na jejich povrchu vysušená a hraje čokoládovými barvami. Kdykoli jindy se kopce po přívalech tropických dešťů vesele zelenají. Ale když dorazíte večer jako my, slunce pro vás kopce zabarví tak jako tak. A pohled je to moc pěkný. Prsa jsem v nich neviděl, to nemůžu říct 🙂
Večer jsme si ještě zaplavali v bazénu a těšili se na druhý den, na který nám Alex domluvil projížďku na motokárách mezi čokoládovými kopci.
Chocolate Hills na motokárách
Motokáry nabízejí jen pár stovek metrů od hotelu Banglasan. Za hodinovou projíždku se zastávkami u vylídkového kopce s pěší procházkou na jeho vrchol, u formací Tři sestry a Osm sester (kopce, jejichž základny jsou spojené a tvoří tak pěkně zvlněné skupinky) a nakonec i s bonusovou zastávkou u rýžových políček jsme zaplatili asi 800 pesos na osobu. Podstata zábavy spočívá v manické nezkrotnosti vozítek, hlasitého řevu jejich žíznivých motorů a bláznivé jízdě po prašných cestičkách, které se jako had vinou mezi sytě zelenými kopci.
Jsme celí zaplátovaní chráničema, můžeme vyrazit!
5 statečných na svých burácejících strojích v Chocolate Hills
Nezatáčí, nebrzdí, ale hlavně že jede!
Některé motokáry moc nebrzdí a některé nejdou ztuhlými řidítky skoro ovládat. Moje motokára nebrzdila ani nezatáčela. Ale zato jela jako blázen. Po počátečním nesmělém seznámení s ovládáním, jednom skoku do příkopu a jednom hlasitém nárazu zezadu jsme všichni ovládli umění šílené jízdy a drandili mezi kopci jako o závod.
Projížďka pohádkovou krajinou Chocolate Hills
Až k zemědělským oblastem jsme dojeli, kde bůvoli orají rýžová políčka a slunce pálí do plechových chatrčí
Plnou parou vpřed, mezi palmy a tisíce zelených kopečků
Cestou zpátky jsme se zastavili u kopce, na jehož stráni byla vidět vyšlapaná cestička. Slunce svítilo do plných, takže když jsme konečně vyfuněli na vrchol, málem nám nezbyly síly na to, abychom obdivovali 360ti stupňový výhled kolem dokola pokropený tisíci hrbolky Chocolate Hills. Chlapík, který s námi nahoru vylezl, nám ukázal taky prasklinu po zemětřesení, která se mezi vysokými stébly trávy zubila jako černý had. Vyprávěl nám, že když přišel osudný den, byl zrovna v hotelu na kopci, na kterém jsme stáli zrovna včera večer a který byl i odtud dobře vidět. Pracoval tam jako fotograf a během otřesů se zdešeně tisknul k jednomu z kamených sloupů, zatímco hotel za ním se sunul k zemi. Teď provází turisty na motokárách a modlí se, aby už podobnou pohromu nemusel znovu prožít.
Chocolate Hills – Za 100 PHP si můžete vyšplhat jeden z kopců a získat trochu nadhled nad tím přírodním jevištěm
Nahoru to jde ztuha, ale pohled z vrcholku za tu námahu stojí
Už po pár metrech stoupání se před námi začínají objevovat Chocolate Hills v plné kráse
Po sestupu jsme pořádně uháněli zpátky, abychom moc nepřekročili domluvenou dobu půjčení motokár. I když je řízení těch malých bláznivých vozítek zábava, rádi bychom si tu příště půjčili skútry a projeli si krásné cesty mezi kopci sami, neomezeni časem či možnostmi kam se zajet podívat.
S těmito myšlenkami na budoucí návrat a pořádné prozkoumání Chocolate Hills jsme odpoledne naskákali do dodávky, kterou nám zařídil Alex, a odjeli přes Tagbilaran a následně jeepneym zpátky na ostrov Panglao do Alona Beach, kde jsme strávili poslední dva dny, než jsme se vrátili do Manily. Jako krásnou třešničku na boholském dortu nám hra mraků a slunečního svitu cestou letadlem připravila nádherný pohled na sopku všech sopek, bájný Mayon. I tam se někdy musíme zajet podívat…
Cestou zpátky na Panglao jsme opět zjišťovali, kolik lidí se vejde do jednoho jeepney. Odpověď je všichni.
Kouzelný pohled z letadla na sopku Mayon
A jsme zase zpátky doma, Manilo…
26 Comments
Jakub
7 října, 2015 at 3:53 pmJeeeee super cteni .. ? na Boholu jsem byl dva mesice a byli to nejkrasnejsi dny meho zivota . Mam v planu se vratit a cestovat dal Filipiny k nezaplaceni !! ?
Ondra & Ivetka
22 listopadu, 2015 at 5:07 amSuper, jsme rádi, díky za zpětnou vazbu 🙂
Luc
10 listopadu, 2015 at 11:47 amBožíí! Na Filipíny se chystáme taky. Určitě využijem nějáké rady. Já se nemužu dočkat žraloků!
Mějte se, co nejlíp ♥
Ondra & Ivetka
22 listopadu, 2015 at 5:08 amŽraloci jsou super! 🙂 Tak si Filipíny užijte a pak dejte určitě vědět, jaké to bylo. Rádi kdyžtak poradíme před cestou nebo během ní. Mějte se 🙂
George
24 prosince, 2015 at 7:27 pmDoporučuju si půjčit skůtr (malá motorka 150ccm), cena na den tuším 400PHP a na čokoládové hory si zajet… Cesta je jednoduchá a na motorce si jí daleko více vychutnáte… Po cestě přírodní koupaliště s ledovou vodou a spousta věcí k pokochání… Částka za benzín zanedbatelná, nepamatuju se přesně ale tak za 200PHP max tam a zpátky dojedete, no spíš to bude mín…
Ondra & Ivetka
4 ledna, 2016 at 3:22 amAhoj, po druhé návštěvě Chocolate Hills taky rozhodně doporučujeme zajet si sem na skútru. V Lobocu jsme ho usmlouvali za nějakých 300 pesos na celý den a během výletu se dá objet fůra dalších pěkných míst 🙂
Tereza M.
19 ledna, 2017 at 4:49 pmAhoj, na Bohol se chystáme tento rok v březnu. Mohl bys nám doporučit nějaké ubytování ? Skútry se dají asi domluvit s majiteli ubytování před příjezdem, že ? Neba, jak jste to řešli vy ?
Ondra & Ivetka
19 ledna, 2017 at 4:54 pmAhoj Terko,
na Boholu je jednoznačně nejlepší ubytování v chatičkách Nuts Huts. Je to kousek od vesničky Loboc, kde se dají půjčit skútry.
Stačí si přečíst naše články z Boholu, všechno tam je 🙂
Zuzka
8 ledna, 2016 at 7:15 pmDiky za skvělé čtení a inspiraci, na Filipiny se chystáme koncem února a určitě nějaké tipy využijeme 🙂
Ondra & Ivetka
8 února, 2016 at 12:15 pmBezva, tak až tu budete, klidně se ozvete, když budete potřebovat nějaké tipy či rady během cesty 🙂
Petr a Kačka
27 ledna, 2016 at 2:34 pmAhoj, super inspirace… Právě jsme v Manile, pak Cebu a Palawan… Děkujeme za doporučení… Užívejte své výlety a dal nás úžasně motivujte.
Ondra & Ivetka
8 února, 2016 at 12:16 pmDěkujeme, podobné komentáře nás vždycky potěší a povzbudí k dalšímu psaní 🙂 Užívejte Filipíny a dejte nám pak klidně vědět, co jste zažili a jaká místa se vám líbila nejvíce 🙂
Gába
30 listopadu, 2016 at 2:53 pmMě by zajímalo, jak jste byli na tom Ziplinu, jak jste se dostali zpet a nebo co s věcma? Ty poslali za Vámi?
Díky za odpověd, jinak super blog!:)
Ondra & Ivetka
1 prosince, 2016 at 12:29 amAhoj Gábo,
ziplina je natažená oběma směry, takže se vrátíš, kde jsi začala. Věci jsme si nechali u nějaké paní v budce, kde se platí.
Děkujeme za pochvalu, užívej! 🙂
Gába
29 května, 2017 at 8:57 amDěkuji moc za odpověd 🙂
Rosta
31 prosince, 2016 at 9:56 pmAhoj lidi,výborný čtení a zdroj informací.Asi za 14 dní jedeme na F. a vypadá to,že budem částečně kopírovat vaši trasu;-).Jen by mě zajímalo,když si půjčíte skútry a jedete bez průvodce,jak se orientujete?Je třeba mapa nebo spíš navigace?
Díky a vše nej v novém roce,ve kterém už asi jste,my tady,v mrazu,ještě čekáme:-)
Ondra & Ivetka
4 ledna, 2017 at 2:12 amAhoj Rosťo, děkujeme 🙂
Používáme aplikaci Maps.me – stáhneš si mapu konkrétních oblastí a pak už to máš offline. Má to navigaci a na Filipínách se s tím dá dobře orientovat.
Tereza M.
19 ledna, 2017 at 4:52 pmAhoj Ivetko a Ondro, Vaše stránky jsou skvělé. Klobouk dolů. Na Filipiní se chystáme v březnu. Máme zatím koupené letenky ns Cebu.
David
20 dubna, 2017 at 8:04 pmahoj
supr čtení, v květnu vyrážíme a máme(měli) v plánu cestovat na boholu podle vás
avšak, nevíte náhodou jaká je aktuální bezpečnostní situace na boholu? 11.4 tam mělo dojít k incidentu mezi teroristy a armádou, tak přemýšlíme jestli bohol radši nevynechat.
za odpověd díky!
Ondra & Ivetka
24 dubna, 2017 at 1:31 amAhoj Davide, na Bohol se teď oficiálně jezdit nedoporučuje, i když pravděpodobnost, že se něco stane, je velmi malá. Myslím, že místa jako Alona Beach apod jsou relativně bezpečná, přecejen jsou o dost v íce hlídaná, protože tam jezdí hodně lidí (i teď). Kam jste měli v plánu přesně vyrazit?
David
24 dubna, 2017 at 5:33 pmahoj vecernicci
plánovali jsem loboc, huts nuts 3 noci (výlety do okolí) a pak přesun na alona beach, bohužel letenky jíž máme koupený tak to asi vidím jen na to alona beach :-/
Ondra & Ivetka
25 dubna, 2017 at 1:43 amAha, tak to je v pohodě, Nuts Huts a Loboc kvůli tomu nerušte, když už tam stejně budete, to by byla velká škoda. My mysleli, že jste třeba chtěli jet někam na sever ostrova nebo do míň turistických částí, ale Alona Beach a okolí Lobocu jsou ok. Hlavně se nestresujte a užijte si to 🙂
Lenka
21 května, 2017 at 11:44 amAhoj krásně cteni a chytáme zde inspiraci 😊 letíme 25.12.2017 ..jak moc se máme bát počasí ? Máme v plánu Palawan- Cebu – Bohol 😊
Ondra & Ivetka
23 května, 2017 at 11:43 amAhoj Lenko, to už by počasí mělo být fajn 🙂 Sice nikdo nikdy neví, kdy přijde poslední tajfun, ale stejně je malá šance, že by šel zrovna přes vás.
Užijte si Filipíny! 🙂
Katka
13 května, 2018 at 4:36 pmAhoj Ondro a Ivetko,
máte úžasné články, inspirativní a krásně prakticky/lákavě napsané. Pochopila jsem, že máte s Filipínami velikou zkušenost a chtěla jsem poprosit o radu – myslíte, že má cenu vydat se tam v září? Chtěli bychom přiletět do Cebu a být hlavně na potápění na jihu Boholu, procestovat Bohol a odlétat z Cebu. Bojím se ale, aby v rainy season nebylo všechno napůl zavřené a nikam se moc nemohlo. Nedokážu si představit jak moc tam může v tuhle dobu pršet a jak moc to může ovlivnit „co dělat“ na Boholu.
Děkuju moc za jakoukoliv radu/tip, Katka
Ondra & Ivetka
10 června, 2018 at 10:35 amAhoj Katko, no září je období dešťů, tak je to prostě risk a nedá se počasí garantovat. Tajfuny si chodí, jak chtějí, obvykle s sebou přitáhnou monzun s dešti, co trvají třeba týden. A když zrovna přijdou dva tři tajuny za sebou, což se stává, tak to pak prší dloooouho. Ale taky jsme tu měli kamarády a rodinu a treili se do týdnů, co bylo hezky.