Už jsme v El Nido oslavili Vánoce v reggae baru, prolezli všechny možné jeskyně a trosečníkovali na osamělé pláži, ale náš výlet by nebyl kompletní, kdybychom nenavštívili taky zdejší laguny. Ty jsou totiž pro většinu lidí vedle nádherných pláží hlavním lákadlem a dostat se k nim lze během jednoho dne v rámci island hoppingové túry A. Jako obvykle na nás čekala pastva pro oči, kvůli které se sem rádi ještě vrátíme…
Trasa A nás zavedla postupně k Small Lagoon, Secret Lagoon, Entalula Beach, Big Lagoon a pláži Seven Commandos.
Small Lagoon
Jelikož bylo krátce po Vánocích a ještě k tomu víkend, dalo se očekávat, že kromě naší loďky vyrazí na laguny celá flotila dalších turistů. Nechtěli jsme se v lagunách koupat v lidské polévce, takže jsme si “přivstali” a od přístavu vyrazili už v 8 ráno. Vřele doporučujeme takový brzký odjezd, protože se vyhnete největšímu návalu lodí, které startují kolem deváté.
Vzhůru na další island hopping v El Nido!
Vjíždíme do kotviště před Small Lagoon
Kotviště před vstupem do Small Lagoon
Pokračujte směle dál tou malou průrvou támhle dole ve skále 🙂
Za půl hodinky už jsme zakotvili u první zastávky – Small Lagoon. Jak taková laguna vlastně vypadá zjistíte z našich fotek, ale v podstatě se jedná o přírodní zátoku ukrytou za vysokými hradbami vápencových skal, kde se místy mělká, místy hlubší voda líně převaluje a slunce nádherně prosvětluje svět pod hladinou. Do laguny se vstupuje průrvou ve skále a jakmile do ní vkročíte, otevře se před vámi úžasná scenérie – jedna z mnoha, díky které El Nido a Palawan patří mezi top destinace Filipín.
Pokud máte kajak, můžete si lagunu propádlovat, ale my si kajaky nechali až na Velkou lagunu a tady si raději zaplavali. Na konci laguny se dá vylézt na skalku, odkud je výhled do další menší laguny. Někde v půli cesty je také skalisko, které může posloužit jako přírodní skokánek. Pozor ale na pár výčnělků pod hladinou 🙂
Uvnitř Small Lagoon
Uvnitř Small Lagoon
A kam vyrazíme teď? 🙂
Secret Lagoon
V Malé laguně jsme strávili necelou hodinku a jakmile jsme vyrazili dál, dopluly ke kotvišti další lodě. Hezky se nám tak potvrdilo, že brzký start se vyplácí. Plácat se v laguně s tou stovkou návštěvníků by tak kouzelné asi nebylo. K další zastávce, Secret Lagoon, jsme dopluli za čtvrt hoďky a chvíli nám trvalo, než jsme lagunu objevili – dělá totiž čest svému názvu a je schovaná za malým otvorem ve skále.
Ostrůvky cestou k Secret Lagoon – jen tam zakotvit, postavit stan a přemýšlet o životě…
Přijíždíme k Secret Lagoon – Najdete ji? 🙂
Jsme na místě, kotvu vyhodit!
Tady je, ta tajná laguna!
Uvnitř Secret Lagoon
Secret Lagoon je celkem malá a ozývá se v ní zpěv zahnízděných ptáků, které se náš kapitán vydal hledat – snad aby náš oběd doplnil o čerstvá vajíčka? Naštěstí se k hnízdu na skále nedošplhal 🙂
Kouzlo Secret Lagoon paradoxně nespočívá v samotné laguně, ale v opodál schované pláži, která nám zase připomněla romantiku trosečnického života. Dokonce tu jeden takový trosečník žije – je jím správce pláže, který tu má svou chatku a dohlíží na pořádek. Když jsme se ptali, jestli se mu život na konci světa líbí, dostali jsme úsměvnou odpověď – nudí se tu 🙂
Secret Lagoon – Pláž jako namalovaná
Skalní schovky ukrývající pláž u Secret Lagoon
Pláž u Secret Lagoon
Krásné výhledy z pláže u Secret Lagoon
Tajná pláž u tajné laguny – Jedině v El Nido
Palmořadí, kde už chybí jen natáhnout houpací sítě
Entalula Beach
Další zastávka je obvykle na Simizu Island, ale tam jsme se kvůli odlivu nemohli dostat, a tak jsme místo toho zakotvili u Entalula Beach. To je celkem nenápadná pláž, u které je však pěkné šnorchlování s hejny barevných rybek honících se mezi korály.
Zatímco jsme se kochali podmořským životem, náš kapitán s plavčíkem připravili svůj další gurmánský festival. Naobědvali jsme se na lodi, aby nemuseli přenášet stůl a dobroty přes korály poseté dno a neriskovali tak neplánované nakrmení ryb místo našich hladových krků. S rybkami jsme ale nakonec přecejen o svůj proviant podělili, protože kapitán ráno kvůli nám snad vykoupil celý trh.
Přijíždíme k Entalula Beach aneb zastávka na šnorchlování a na oběd
Podmořský svět u Entalula Beach
Podmořský svět u Entalula Beach
Podmořský svět u Entalula Beach
Big Lagoon
Jedním z vrcholů pak byla Velká laguna, kam jsme po odbědě dostali za pár minut. Opět tu ještě téměř nikdo nebyl, a tak jsme využili chvíli klidu a půjčili si za 300 pesos kajak, abychom rozlehlou lagunu podrobili řádnému průzkumu.
Oproti Small Lagoon je tato laguna opravdu hodně velká a na pár místech se větví, aby vás zavedla do průzračných vod s barevnými korály ve stínu vysokých skalisek. Doporučujeme si s kajaky zajet ke skalnaté stěně, kde najdete neuvěřitelně zelené korály obklopené vesele barevným životem.
Přijíždíme k Big Lagoon
Šéfe, tady máte ty kajaky!
To jediné, co narušilo naše tiché rozjímání uprostřed filipínského ráje, byl zvuk přijíždějících lodí. Jelikož je tu větší hloubka, vydávají se někteří líní turisté do útrob laguny i s celou uřvanou lodí, která se pak proplétá mezi korály. Pokud se sem přijedete podívat, řekněte prosím svému kapitánovi, ať zakotví před lagunou a radši si vezměte kajak…
Na závěr projíždky jsme si ještě zapádlovali mezi zakotvenými loděmi ven z laguny, kde už se zvedají vlny a dělají z výpravy trochu houpavější zážitek. Zamávali jsme kapitánovi a oznámili mu, že domů dojedeme na kajaku, což přijal s humorem a pobaveně sledoval náš boj s vlnobitím. Po chvilce jsme to vzdali a vrátili se zpět k lodi, zaplatili za půjčení kajaků a utíkali pryč před davy turistů směrem k poslední zastávce dnešního dne.
Na kajaku v Big Lagoon
To je makačka, to pádlování!
Korálová podlaha pod hladinou Big Lagoon
Seven Commandos Beach
Poslední zastávky vždy patří nějaké pěkné pláži, kde si člověk vychutná loučící se slunko a vyhřátý písek. Áčko se v tomto ohledu má opravdu čím chlubit – pláž Seven Commandos patří mezi královny písečných rájů a najdete tu i bar s relativně levným pivkem (60 pesos), houpačkou, lehátky a palmovým hájem.
Přijíždíme k Seven Commandos Beach
Je libo poležení na pláži, v lehátku nebo se snad raději zhoupnete v síti? 🙂
Tady ten filipínský San Miguel chutná moc dobře ale! 🙂
Láska na první pohled, to je pláž Seven Commandos
Abychom naši posádku odměnili za 3 dny, které s námi strávila na cestách po ostrůvcích v okolí El Nido, koupili jsme jim také po jednom lahváči, což ocenili zajásáním a zaslouženým odpočinkem na lodi. My se zatím plácli na pláž, užívali si odpolední pohodu a sledovali hordu lodí, které se pomalu blížily k našemu útočišti.
Snad jediná škoda je, že všechny lodě kotví na tom nejlepším místě na koupání – přímo naproti krásné části pláže, kde je z jedné strany chráněná skalami a z druhé je olemována palmami jako z pohlednice. I tak jsme se mezi vahadly vykoupali a hezky se tak rozloučili s túrou A, kterou asi s jistotou můžeme prohlásit za vůbec nejhezčí ze všech. Příště si sem zajedeme zvlášť, půjčíme si kajak a strávíme celý den jen tady…
Těžká pohoda na Seven Commandos Beach
To jediné, co uvidíte, když sebou plácnete na pláž 🙂
Pláž Seven Commandos
Kokosová princezna Ivetka
Poslední dny v El Nido
Po návratu nám zbývaly ještě 3 dny před odletem, které jsme strávili v chatičkách Jack’s Place na nádherné Nacpan Beach (asi 25 km severně od El Nido), o které jsme psali v minulém článku. Chatka stojí 1000 pesos za noc a rezervovat si ji můžete jedině přes jejich Facebook. Dělají tu také výtečnou pizzu a k polehávání na pláži si můžete objednat třeba pivo nebo čerstvý kokos.
Pokud si sem zajedete autem, doporučujeme mít náhon na všechny čtyři. Cesta sem je totiž písečná a stejně jako my tu můžete snadno uvíznout. Nicméně situaci nám pomohl vyřešit jeden z místních kluků, který okamžitě přispěchal a po instrukcích typu “Já budu tlačit, ty budeš řídit” spolu s námi pořádně zatlačil a auto vysvobodil ze spárů písečné pasti.
Nacpan Beach – Nejvíc supr pláž jen kus cesty od El Nido
8 Comments
Marek
23 února, 2016 at 2:07 pmTo, že jste si najali loď s kapitánem a nejeli „tour“ normálně s dalšími lidmi bylo velmi chytré. My jsme jeli s dalšími 14 lidmi a lituji toho. Z El Nida jsme vyjeli až kolem půl desáté . V malé laguně bylo tak moc lodí, že jsme museli zastavit dál na moři a doplavat až do laguny nebo si půjčit kajak. Velkou lagunu jsme projeli za 15 minut normálně s velkou lodí a to jsem se těšil na kajak 🙁 . U Secret lagoon jsme čekali asi 20 minut, než jsme se dostali dovnitř a už nevyšel čas na pláž.
Michaela
10 ledna, 2017 at 9:58 amDobrý den, na kolik prosím vyjdou tyto výlety, pokud to není sdílený výlet s ostatními turisty? Tzn. solo loďka pro dva lidi? Děkuji 🙂
Ondra & Ivetka
12 ledna, 2017 at 1:34 pmAhoj Míšo,
jeden výlet soukromou loďkou nás vyšel cca na 5500 PHP. Je to ale vylepšená cena díky tomu, že jsme si u jednoho kapitána domluvili rovnou 3 island hoppingy + jsme ještě trošku smlouvali. Normálně by to vyšlo na 8 tisíc.
Sdílené je to samozřejmě levnější. Ale takhle jsme si mohli říct kdy, kam… Tak záleží, kolik vás bude, pro víc jak 4 lidi to má smysl určitě.
Michaela
12 ledna, 2017 at 2:14 pmDěkuji moc. Jsme sami dva, ale raději obětujeme pár korun navíc, než jet s dvaceti dalšíma lidmi 🙂
Jirka
10 února, 2017 at 1:46 pmAhoj Večerníčci chci se zeptat, zda se dají v El Nidu půjčit skútry nebo auto a ještě jak často jezdí loď z Busuangy do El Nida. Předem děkujeme 2 Jirkové
Ondra & Ivetka
14 února, 2017 at 2:08 amAhoj Jirko,
jasně, že se dají půjčit skútry 🙂 Auto jedině v Puerto Princesa, v El Nidu spíš ne. Jak často jezdí loď nevíme, nejeli jsme s ní, ale určitě to půjde vygooglit 🙂
Dominika
20 srpna, 2017 at 4:05 pmAhoj Večerníčci,
v listopadu se chystáme s přítele objet Filipíny. Prosím vás, když budu chtít solo tour, kde bych se měla zeptat, jít někde do přístavu a ptát se kapitánů lodí? Nebo jak to funguje? A vy jste se plavili 3 dny?
Mockrát vám děkuju
Domča
Ondra & Ivetka
27 srpna, 2017 at 10:17 amAhoj Dominiko, plavili jsme se každý den na jinou túru. Na soukromou loď se ptejte v hotelu, naháněčů, případně můžete zkusit kapitána, ale ti jsou většinou dost plachý – spíš vás odkážou na svého naháněče.