Menu
Filipíny 2015-2020

Ubytování na Filipínách: Vybrali jsme pro vás naše nejoblíbenější

Za ty necelé čtyři roky, co žijeme na Filipínách, jsme vyzkoušeli desítky hotelů, resortů, bambusových chatek, penzionů – prostě ubytování všeho druhu. Někdy jsme byli nadšení, jindy jsme nestačili valit oči. Je to navíc častá otázka, kterou nám cestovatelé pokládají – jaké zvolit ubytování na Filipínách? Kde je nejlevnější, kde mají nejlepší služby, kde je přespání zážitek? A tak jsme se rozhodli pro vás sepsat tipy na ubytování, kam se rádi vracíme nebo která na nás udělala nejlepší dojem. Ne vždy to je levné nebo nejblíž do centra apod., ale u každého máte jistotu, že stojí za návštěvu. Tak hurá na top 10 ubytování na Filipínách!

Banaue (Luzon)

Cestopis Filipíny - Banaue
Rýžové terasy v Banaue

Banaue je asi nejlepší místo kam vyrazit, pokud chcete na Filipínách to povalování pod palmami na pláži promíchat s dobrodružstvím ve vnitrozemí. Pravda, čeká vás celodenní přesun autobusem z Manily, ale rýžové terasy Banaue za to stojí (dá se tam navíc jet noční linkou a cestu prospat). Co v Banaue zažít jsme pro vás sepsali v tomto článku.

Cestopis Filipíny - Banaue a Sagada

Jako domorodci v Native Village Inn

Když už spát v Banaue, tak to chce pořádnou divočinu – daleko od ruchu městečka, na kopci, s výhledem na rýžové terasy a v tradičních domečcích na kuřích nožkách, tak jako bydleli místní (než se naučili míchat beton). Cena chatičky pro dva je okolo 2000 PHP. Skvěle tu vaří (třeba vepřovou panenku s bramborem) a personál je velmi milý, ochotný a schopný (na Filipínách jsou tyhle vlastnosti služeb vzácné).

Rezervovat ubytování v Native Village Inn


Puerto Galera (Mindoro)

Mindoro - White Beach
White Beach v Puerto Galera na ostrově Mindoro

Pro nás je Mindoro oblíbená víkendová destinace díky relativní blízkosti k Manile, ale skvělé místo je to i pro spoustu dalších cestovatelů díky slavné korálové zahradě, obřím škeblím nebo nočnímu životu na White Beach. Několik tipů co podniknout na ostrově Mindoro jsme sepsali v tomto článku.

Ubytování na Filipínách - Coco Beach

Bambusové útočiště v Coco Beach Island Resort

Ne každý touží po bláznivé White Beach poseté davy turistů, prodavačů a nabízečů všeho druhu. Pokud stejně jako my oceníte spíš klídek i za cenu menší a méně pulzující pláže, je pro vás Coco Beach ráj na míru. Místní rodinky se tu starají o malé bambusové chatičky, vyrábí si vlastní mýdlo, umí božsky masírovat, dobře vaří, mají asi 100 tipů na nejrůznější výlety a aktivity… Je to navíc místo izolované od zbytku Puerto Galery, dostanete se sem jedině malou loďkou z jednoho z okolních přístavů (např. Muelle). Cena za noc pro 2 osoby je v sezóně okolo 4500 PHP.

Rezervovat ubytování v Coco Beach Island Resort


Loboc (Bohol)

Cestopis Filipíny - Bohol - Chocolate Hills
Chocolate Hills na ostrově Bohol

Loboc je malá vesnička na ostrově Bohol, která se sice může zdát nenápadná, ale ve skutečnosti je naprosto ideálním výchozím bodem pro výlety po celém ostrově. Dojedete sem autobusem nebo jeepneym (nebo na skútru) z Tagbilaranu. Můžete si tu docela levně půjčit skútry pro průzkum Boholu a stejně tak i procházky po okolí vesničky (rýžové terasy, základní škola) jsou moc fajn.

Filipíny - Bohol - Nuts Huts

Zvuky džungle v Nuts Huts

Jestli toužíte po opravdovém zážitku, zařiďte si s dostatečným předstihem ubytování v Nuts Huts. To jsou kouzelné bambusové chatičky ukryté hluboko v pralese, kde jsou slyšet jen zvuky džungle, řeka Loboc a zpěv ptáků. Není tu signál ani internet, ale zato je tu božský klid. Skvěle tu vaří. Můžete si půjčit kajak a projet se k vodopádům nebo si naplánovat cestu po osotrově díky velké mapě a spoustě tipů v brožuře. Počítejte s tím, že cesta do Nuts Huts je sama o sobě tak trochu dobrodružství (z hlavní silnice sejdete na pěšinu, vydáte se do pralesa a pak sejdete asi 200 schodů (a zase je vylezete, když se budete vracet). Chatka pro dva vyjde na noc na 1000 PHP.

Rezervovat ubytování v Nuts Huts


Alona (Panglao)

Filipíny - Panglao
Alona Beach na ostrově Panglao

Kdo jede na Bohol, staví se i na Panglau a naopak. Tyhle dva ostrovy jsou ideálním spojením dobrodružství ve vnitrozemí a pohody na pláži. A kdo jede na Panglao, ten nejspíš skončí v Alona Beach. Je to turistické letovisko, kde to žije. Někomu se to líbí, nám už to třeba přijde trochu moc rušné (a z pláže za poslední roky poněkud ubylo) – nicméně nedaleko jsou i více zachovalá a klidnější místa…

Ubytování na Filipínách - Paragayo

Rozumná volba v Paragayo Resort

Když už jsme se rozhodli pobývat přímo v Aloně, vždy jsme vsadili na jistotu a ubytovali se v hotýlku Paragayo. Není u pláže, ale pěšky jste tam za 5 minut. Hotel má wifi, nemá sice restauraci, ale je přímo na hlavní silnici, takže všude okolo je hodně z čeho vybírat. I když je hotel u hlavní silnice, uvnitř je klid. Interiér je příjemný, bambusový, pokoje jsou pohodlné a tak nějak tu všechno prostě funguje. Nám vyhovuje paradoxně i to, že hotel není u pláže – není tu takový blázinec. Cena pro dva za noc je okolo 2000 PHP.

Rezervovat ubytování v Paragayo Resort


Ubytování na Filipínách - Bohol Beach Club

Luxusní ráj v Bohol Beach Club

Časem nás turistický chaos a blázinec Alony trochu přestal bavit. Z pláže už v Aloně moc nezbylo, a tak jsme se na skútru vydali do okolí hledat nové možnosti. Našli jsme nádhernou čistou širokou pláž v Bulodu, vesničce hned za rohem Alony. Vstup na ní byl placený, tak jsme zůstali na veřejné (trochu méně udržované) části. Při další cestě na ostrov Panglao už jsme ale zarezervovali pokoj v resortu Bohol Beach Club, kterému pěkná pláž patří. Co vám budeme povídat, 8 až 10 tisíc PHP za noc je dost, ale ty dva dny jsme si tu užili – měli jsme pláž sami pro sebe.

Rezervovat ubytování v Bohol Beach Club


El Nido (Palawan)

Cestopis Filipíny - El Nido - Small Lagoon
Island hopping v El Nido na Palawanu

El Nido je jedna z top destinací, každý se tam chce podívat nebo si alespoň láme hlavu nad tím, jak toto místo do svého plánu zapasovat. Co spoustu lidí překvapí je, že samotné městečko El Nido toho nemá moc co nabídnout – pláž je spíš odložiště lodí a všechna krása i zábava se ukrývá v lagunách a ostrůvcích okolo, kam se jezdí na island hopping. Výlety lodí jsme popsali hned v několika článcích. Radu kde se v El Nido ubytovat bychom ze svého batohu lovili marně – je docela jedno, kam sebou plácnete. Máme však jeden trik v rukávu…

Cestopis Filipíny - Nejlepší pláže El Nido - Nacpan Beach

V houpací síti v Jack’s Place

Tím naším trikem v rukávu je pláž Nacpan Beach. Nachází se asi 10 kilometrů severně od El Nido a je ideálním místem, kam se odkutálet poté, co jste si užili všechny výlety lodí a chcete se prostě chvíli opalovat mimo davy na krásné dlouhé pláži. Proroci říkají, že za pár let to tu bude resort vedle resortu, ale zatím je Nacpan pořád celkem tajné útočiště. Nečekejte promenádu, obchody a hotely. Je tu pár bambusových chatiček a je to dost možná to nejpohodovější ubytování na Filipínách. Jack’s Place vede starší paní, která se pořád směje, ráda vám uvaří a jídlo přinese třeba do houpací sítě. Paráda!

Rezervovat ubytování v Jack’s Place


Sabang (Palawan)

Ubytování na Filipínách - Sabang
Jeskynní řeka v Sabangu na Palawanu

Do Sabangu se lidé vydávají hlavně kvůli jeskynní řece, která byla zařazena mezi 7 novodobých divů světa. Upřímně řečeno, třeba jeskynní systém Dos Ojos v Mexiku nebo Actun Tunichil Muknal v Belize na nás udělaly daleko silnější dojem, ale jako výlet je to fajn – zvlášť když se sem vydáte lesem a ne lodičkou. Taky je fajn nasednout na skútr a vydat se do okolí, třeba na Hundred Caves. No a Sabangu nechybí ani úžasná pláž, včetně jedné ukryté se zip linou.

Ubytování na Filipínách - Daluyon

Soukromý ráj v Daluyon Beach and Mountain Resort

Co Sabangu trochu chybí je pestrost výběru ubytování. Vydali jsme se sem dvakrát a pokaždé se nabídka sestávala z chatiček za 300 PHP na noc nebo luxusních resortů za několik tisíc za noc. Kdybychom se na Filipíny vydali jen tak na dovolenou, asi bychom vzali skromné chatičky v rámci dobrodružství. Když jsme se sem ale vydali za odpočinkem a tak nějak i utekli z nepohodlí Manily, rozhodli jsme se vyzkoušet jednu z high-end možností – Daluyon Beach and Mountain Resort. Soukromá vilka nás uchvátila a zpátky do Manily se nám vůbec nechtělo. Služby jsou skvělé, jídlo také… A nad to všechno se snaží o ekologický přístup k provozu ubytování. Cena za noc je od 8000 PHP výše.

Rezervovat ubytování v Daluyon Beach and Mountain Resort


San Juan (Siquijor)

Siquijor
Vodopády na Siquijoru

Ostrov Siquijor má jednu velkou výhodu – místní sem moc nejezdí, protože se bojí jeho pověsti voodoo ostrova. Nejezdí sem ani obří davy turistů z jiných koutů světa, protože dostat se sem znamená letět nejprve na ostrov Negros do Dumaguete a odtud jet trajektem nebo rychlou lodí (asi hodinku). A popravdě Siquijor sám o sobě ani nemá vyloženě zásoby atrakcí – pláže nejsou tolik na koupání, protože celý Siquijor je korálový ostrov (takže korály jsou hned zkraje pláže) a kromě pár vodopádů nebo posvátného stromu je tu největší zábava jízda na skútru – nebo potápění, což je také hlavní důvod, který sem lidi láká.

Ubytování na Filipínách - Salamangka

Dobroty a potápění v Salamangka Dive Resort

Ubytování na Siquijoru je hodně a většina si je docela podobných. My nedávno vyzkoušeli resort Salamangka – a nestačili jsme se divit. Resort vybudoval syn zakladatele hotelového řetězce Movenpick jako svou „hračku“. Miluje potápění, a tak si tu kromě krásných vilek a bazénu postavil i prvotřídní diveshop. A protože byl zvyklý na top úroveň služeb, restaurace vaří fantastické dobroty (vyzkoušejte taky mangový desert!) a personál se o vás stará s maximální péčí. Potápění je tu nádherné (dive master je vtipný Francouz Ben). Ceny pokojů jsou v sezóně od 4000 PHP.

Rezervovat ubytování v Salamangka Dive Resort


Nedaleko Apo Island (Negros)

Cestopis Filipíny - Apo Island
Šnorchlování se želvami na Apo Island

Na dohled od ostrova Siquijor je další korálový ostrůvek, ještě podstatně menší – Apo Island. Také se sem jezdí lodí z Negrosu, většinou ale jen na výlet – tam a zase zpátky. Na ostrůvku sice ubytování je, ale my jsme ho nikdy nevyzkoušeli (ostrůvek je opravdu mrňavý a není tam toho moc co dělat). Jezdí se sem hlavně kvůli potápění, resp. šnorchlování (obojí je tu skvělé). Korály jsou všude okolo a proplouvají mezi nimi nádherné želvy. Stojí za to říct průvodci (sami si jen tak skočit do moře a šnorchlovat nemůžete), že se nechcete držet u břehu a že se nemusí bát vás vzít dál. Utečete tak korejským a čínským plácadlům a užijete si neponičené korály.

Cestopis Filipíny - Apo Island

Nebeský klid v Kookoo’s Nest

Kookoo’s nest patří mezi naše oblíbené tipy na ubytování na Filipínách. Je to pár bambusových chatiček daleko na jihu Negrosu, kam ani nevede zpevněná cesta – a majitelé, britský pár důchodců – jsou za to rádi. Milují svůj klid, západy slunce a nic jim tu ani jejich hostům nechybí. Naučili své kuchaře skvělé řízky a snídaně a když se vám zachce vyrazit na Apo Island, stačí skočit na skútr a zajet si do vesnice poblíž, odkud vyráží bangky (lodě s vahadly) za potápěním a šnorchlováním. Cena za noc pro dva vyjde na cca 1000 – 1500 PHP. Všechny chatičky mají krásný výhled na moře se západem slunce.

Rezervovat ubytování v Kookoo’s Nest


Boracay

Cestopis Filipíny - Boracay
Fantastická pláž na Boracay

Ostrov Boracay byl v roce 2018 šest měsíců uzavřen, aby si oddychl od náporu turistů a místní samospráva stihla vybudovat chybějící kanalizaci. Nedávno byl ostrov znovu otevřen, ale s mnoha omezeními – max počet návštěvníků, méně hotelů, řada zákazů (alkohol na pláži apod) mají ochránit ostrov před katastrofou v podobě znečištění a zničené přírody. Filipíny se právem bojí, že přijdou o jednu z nejkrásnějších pláží na světě, a tak se není čemu divit, že znovuotevření ostrova provází nová přísná pravidla. O to více ale stojí za to se sem vypravit – třeba se tu člověk bude cítit zase trochu víc jako v době, kdy Boracay ještě netrpěla přelidněností…

Ubytování na Filipínách - White House Boracay

Zlatá střední ve White House

Těžko radit, kam se na Boracay ubytovat. Většina ubytování si je podobná, najdete tu nabídku od nejskroměnších chatek až po luxusní resorty. Žádné z těchto ubytování ale vyloženě ničím nevyniká. My měli rádi resort Ambassador, ale ten zatím nedostal povolení znovu otevřít svou bránu návštěvníkům. Doporučit tak můžeme z vlastní zkušenosti hotel White House. Neurazí, nenadchne, ale služby jsou tu fajn a na Boracay člověku tak nějak stačí lehátko a ta krásná pláž… 🙂

Rezervovat ubytování ve White House


Pssst – Ještě máme jeden tajný tip v záloze. Když se zaregistrujete na portále PlnáPeněženka a rezervujete si ubytování (třeba pomocí Booking.com nebo Agoda) přes odkaz, který tam najdete, dostanete pokaždé 3% z ceny ubytování zpátky. Během tří týdnů na Filipínách tak ušetříte kolem tisícovky, což už je fajn!

3 Comments

 • Eva Šperková
  8 listopadu, 2018 at 11:43 am

  Milá Ivetko a Ondro, vaše popsané zážitky z cest po Filipínách byly pro nás inspirací ( byť jsme generačně starší, ale co ). No a teď už jsme tu! Apo island – vystižný je komentář ke šnorchlovaní ( plácadla😃😃😃), máme stejnou zkušenost. Kdo chce uniknout do klidu,s pocitem na konci světa, k odpočinku v houpací síti , napsat knihu či hudbu tak v Kookoo’s nest vše zaručeně najde, vč. výborného jídla a cesta už je zpevněná. Dobrodružné zážitky z cest za poznáním nepoznaného a svobodu při cestování přeje Eva&Oto

  Reply
  • Ondra & Ivetka
   8 listopadu, 2018 at 11:47 am

   Evo, moc děkujeme! Máme radost, jestli články pomohly a třeba i pobavily. V Kookoo’s Nest už jsme dlouho nebyli, tak moc rádi slyšíme, že je tam vše při starém dobrém. Snad to zpevněná cesta nezmění 😀

   Užívejte Filipíny a kdybyste měli před odletem chvíli v Manile a chtěli se třeba potkat a vyměnit zážitky, napište, rádi se potkáme když to čas dovolí.

   Mějte se hezky!

   Reply
 • Petit
  11 listopadu, 2018 at 10:41 pm

  A to jsou zajímavé ubytování, nikoliv penzion nebo hostel. Nepůjdu na Filipíny, ale stále si rád čtu takové příspěvky;)

  Reply

Leave a Reply