Do Orlanda jsme původně vůbec nechtěli. Nicméně hlavní město říše Walta Disneyho nás nakonec přece jen vlákalo do víru mokrých atrakcí dvou největších zábavních vodních parků – Aquatica a Seaworld. Po skutečné džungli ve státním parku Hillsborough River jsme se tak s potěšením pustili do světa splněných dětských snů, cákajících radovánek a Manty – šílené horské dráhy, která pořádně zacvičila s naším žaludkem…
Aquatica – království vodních atrakcí
Disneyho parky plné Mickey Mousů nás příliš nelákaly. Co nás ale do Orlanda vlákalo, byly dva obří vodní zábavné parky. Prvním z nich je Aquatica. Jedná se o rozlehlý akvapark, který je koncipován jako prales – veškeré cestičky mezi atrakcemi vedou mezi dusnem politou flórou a ze skrytých reproduktorů se neustále ozývá hluk neexistujících živočichů – syčení hadů, vřískání papoušků, hulákání opiček… Ačkoli je vše umělé, musí se nechat, že atmosféře parku tahle kulisa ohromně prospívá. Při běhání mezi jednotlivými srandami si člověk ani nepřipadá jako v gigantické umělotině. Po zaparkování na obřím parkovišti (auto jsme si vypůjčili přes náš oblíbený portál RentalCars) a zaplacení vstupného, které bylo se slevou díky propojení s parkem Seaworld, jsme se vydali k šatnám. Ty jsou díky velké kapacitě parku snadno dostupné a najít je není velký problém. No a pak už hurá na zběsilé tobogány a mokré taškařice!
Dolphin Plunge
Hodnocení 80% – Dolphin Plunge je hned první tobogán, na který jsme narazili za vstupem. Cesta k němu vede po dřevěném visutém mostu, ze kterého je výhled na řádící návštěvníky ve zbytku parku. Tobogán je rozdělený na dvě trubice, které mají v horním úseku slušný spád. Nejlepší na téhle atrakci je však její závěr. Zhruba patnáct metrů vede totiž bazénem, ve kterém se prohánějí malí Commersonovi delfínci, připomínající drobné kosatky. Při jízdě jsme si mohli vykroutit krky, abychom zahlédli ty černobílé darebáky, kteří si spokojeně hrají kolem trubic tobogánu. Na závěr nás to vyplivlo do odděleného bazénku, na jehož hraně číhal fotograf pořizující snímky vystřelujících pasažérů. Fotky lze pak díky pásce, kterou od fotografa dostanete kolem ruky, zakoupit u stánku blízko východu. My si fotky vyvolat nenechali, protože cena byla předražená (20 USD).
Loggerhead Lane
Hodnocení 30% – Vodní cesta, kterou můžete proplouvat na nafukovacích kruzích. Vede v blízkosti tobogánů Dolhpin Plunge a Tassies’s Twister, je poměrně krátká a točí se v kruhu. Ideální pro odpočinek, protože jakmile jsme se s Ivetkou naložili na plovák, unášel nás proud na pohodovou výpravu kolem akvária plného nejrůznějších rybiček, pod mosty plných pobíhajících návštěvníků.
Tessie’s Twister
Hodnocení 80% – Naprosto parádní šplouchačka v obřím trychtýři, do kterého vlétnete závratnou rychlostí, párkrát objedete vítězné kolečko a pak šup do propasti, která končí v Loggerhead Lane. Jízda se dá podniknout pouze na nafukovacích kruzích a je nejlepší ve dvou. S Ivetkou jsme tu strávili hodně času, protože hlavotoč v trychtýři je nesmírně zábavný.
Whanau Way
Hodnocení 30% – Velká tlustá skluzavka se čtyřmi tobogány nabízí úchvatný pohled na celou perlu vodních parků Orlanda. Není to nějak extrémní poježdění, ale podobně jako na Tessie’s Twister jsme si užili zábavu na kruzích se dvoučlennou posádkou. Každá ze čtyř skluzavek má vlastní rychlost a specifický tvar, ale celkově trochu zaostává za svými mnohem nabušenějšími kolegyněmi.
Omaka Rocka
Hodnocení 70% – Fantastická šílená jízda na nafukovacích kruzích po spletitých zákrutech jedné z největších atrakcí v parku. V praštěné rychlosti jsme s Ivetkou vylétávali vysoko po stěnách tobogánu, točili se jako holubi na báni a létali ze strany na stranu v bláznivém smíchu. Ze všech stran se jen míhají vrcholky palem a rozmazané obrysy ostatních atrakcí.
Big Surf Shores
Hodnocení 20% – Ač název slibuje srandu na prknech, ve skutečnosti jde jen o velký bazén s umělými vlnami a pláží s lehátky. Super místo na odpočinek, ale kdo by tady proboha odpočíval? Moc času jsme tady s Ivetkou nestrávili, ale pokud by vás přepadl hlad, pak právě tady najdete největší koncentraci stánků s občerstvením. Bazén je obehnaný hezkou skalkou s vodopádem.
Roa’s Rapids
Hodnocení 50% – Přímo v srdci parku se nachází rozlehlý areál vodních cestiček, které spojují nástupní místa dalších atrakcí v okolí. U nástupních bazénků naleznete hromady volných nafukovacích kruhů, a tak stačí jeden čapnout a vydat se na pohodovou projížďku džunglí, vodních fontán, ostřikovačů a dalších taškařic. Pokud vás žár slunce přece jen unaví, je fajn se tady nechat unášet proudem…
Walkabout Waters
Hodnocení 50% – Obří dětský systém minitobogánů a prolejzaček. Celý objekt působí jako šílený hrad, na jehož vrcholu se postupně plní velký kýbl. Jakmile je naplněn vodou, překlopí se a spláchne děcka pod sebou. Navíc je na něj navázán neskutečně kreativní systém mlýnků, lopatek a dalších udělátek, které zabaví diváka na docela dlouhou dobu při čekání ve frontě.
Taumata Racer
Hodnocení 100% – Naprosto ultimátní závodní osmiskluzavka. Tady se Floriďané vyřádili – u dojezdového bazénu čapnete matraci, která je na konci zahnutá a doplněná o držadla, vystoupíte až na vrchol tobogánové stavby a postavíte se k jedné z osmi skluzavek. Z reproduktorů se line hlas vyvolávače, který připravuje další skupinku závodníků na start. Tři, dva jedna a jedééém! Kamikaze skluzavka dosahuje závratné rychlosti a po dojezdu hned všichni zdvihají hlavy k výsledkové tabuli, aby zkontrolovali, zda jejich jezdecká taktika slaví úspěch. Na tabuli se objevují časy a v tu ránu je jeden ze závodníků o poznání veselejší. Tahle atrakce si nás získala fantastickou závodní atmosférou a strávili jsme na ní spoustu času. Jednou se mi dokonce podařilo vyhrát celý závod a stanovit rekord tobogánu. Pche – šup s tím do životopisu!
Walhalla Wave & HooRoo Run
Hodnocení 100% – Jednoznačně nejlepší tobogán v celém parku. Najdete jej na nejodlehlejší straně akvaparku a vystát na něj frontu stojí za to. V podstatě jde o dva tobogány. První z nich, Walhalla Wave, je tlustá dlouhá skluzavka z pořádné výšky, která je sjízdná na velkém kulatém raftu pro více osob. Zákruty tobogánu zmítají raftem ze strany na stranu a tváře jezdců zdobí úsměv od ucha k uchu. To nejlepší je však na druhé části – na tobogánu HooRoo Run. Když jsme poprvé vylezli s Ivetkou na vrchol téhle šíleně vysoké stavby, nevěděli jsme, jak vlastně skluzavka vypadá. Nahoře jsme nasedli do velkého kulatého nafukovacího raftu, vysmátý plavčík nás roztočil a posunul k okraji, kde voda lámala a mizela kamsi do propasti. Směr zády k propasti vyšel na mě. Jediné, co jsem viděl před pádem do neznáma byl náhle vyděšený pohled v Ivetčině tváři. Rázem mi došlo, že tu něco nehraje… Gravitace najednou přestala fungovat a my se za vyděšeného jekotu pustili dolů po strmé dráze, která nás na své trase třikrát překvapila náhlou vodorovností. Tu však vždy následoval další propad, což vymršťovalo naše zadky vysoko nad raft a naše žaludky kamsi do neznáma. Nakonec jsme přistáli v bazénku, kde se naše vnitřnosti snažily uspořádat zpět do původního postavení. Tahle jízda je absolutně to nejlepší, co se dá v Aquatice zažít.
Celkový dojem
Aquatica je úžasný vodní zábavní park. Nenajdete tu atrakce se skákajícími velrybami či olezlými chobotnicemi, tyhle srandy jsou k mání v Seaworldu. Tady je centrum všech zběsilých představ o tobogánech, které se snad kdy urodily v hlavách stavitelů vodních radovánek. Strávili jsme tu více než půl dne a nelitovali ani vteřinu utracených peněz. Od prvního po poslední tobogán je to adrenalinový nářez.
Seaworld – vodní show se vším všudy
Jak se den lámal v půlce, nastal čas vypařit se z Aquaticy a nastoupit na druhou část naší Disneyovské vodní kanonády. Trochu jsme sice bloudili, než jsme našli způsob jak se do druhého parku dostat, ale víc nás trápilo počasí. Ačkoli bylo dosud krásně, najednou se nebe nad námi hrozivě zatáhlo a na rozpálenou zem začaly dopadat první kapky blížící se bouře. Nenechali jsme si však kazit náladu vrtkavým počasím – nakonec jsme stejně měli v plánu být většinu dne promočení…
Seaworld je na rozdíl od Aquaticy orientován na život v oceánu. Nechybí tu žádná z typických atrakcí, jako jsou představení s lachtany, delfíny, akrobaty, papoušky, tuleni a dalšími zábavnými tvory, kterým jak se zdálo ke spokojenosti nic nechybělo. Ale kdo ví… Naše návštěva byla sice poznamenaná bouří, ale i tak jsme toho stihli projít dost a dost. Níže tedy uvádíme naše zkušenosti s taškařicemi v Seaworldu pro všechny, kteří by přemýšleli nad návštěvou parku.
Dolphin Cove
Jeden z největších interaktivních bazénů s delfíny na světě. Delfíny se tu prohánějí o sto šest a my se trefili právě do správné chvíle, kdy nastal čas krmení. Dostali jsme se s Ivetkou až k hraně bazénu, abychom si mohli inteligentní tvory dobře prohlédnout a zjistit, jestli tu netrpí. Vypadali docela vesele. Minimálně měli radost pokaždé, když nás postříkali vodou…
Manta Aquarium
To, na co jsme se nejvíc těšili, byla gigantická horská dráha Manta. Bohužel kvůli počasí byla dočasně zavřená, a tak jsme se vydali alespoň na prohlídku jeskyně s rejnoky, chobotnicemi a prapodivnými rybami, kterým bychom s Ivetkou jen velice neradi zkřížili někdy cestu. Akvárium stojí za návštěvu, je nádherně osvětlené a hejna rejnoků uchvátí každého.
Pacific Point Preserve
Velký bazén s lachtany je opravdu k popukání. Tahle banda komediantů je neskutečná sebranka hereček, naříkajících uširvoucím křehotáním. Každý z těchto kluzkých gangsterů má konstantní hlad a dožaduje se rybky. Tu si můžete koupit v krámku poblíž a hodit ji jednomu z pobudů přímo do tlamy. Vděk nečekejte, po pár vteřinách jste zase za hamouny…
Shark Encounter
Pokud jste někdy toužili stát tváří v tvář zabijáckému žralokovi, kterého od vás dělí jen vrstva tvrzeného skla v průhledném tunelu, je tahle atrakce přímo pro vás. Nad hlavami návštěvníků se tu prohání desítky nejrůznějších druhů žraloků a všichni do jednoho se tváří, jako by si snad na vás brousili zuby. No, však taky jo. Naštěstí je skleněný tunel bezpečná ochrana před světem žraloků.
Show: Blue Horizons
Ta pravá americká show s delfíny, akrobaty, papoušky, podmanivou hudbou a dojemným příběhem. Vše nacvičené tak, aby se z hlediště ozývalo aaach a oooch. Ač nejsme s Ivetkou zrovna fandové klaunských představení se zvířaty, museli jsme uznat, že udělat atmosféru u toho Američané umí. Krásný zážitek, jen pozor na časy představení, ať vám neuteče.
Horská dráha Manta
To nejlepší na konec. Zrovna když jsme s Ivetkou začali popotahovat, že kvůli dešti nezažijeme jízdu na největší horské dráze na Floridě, se počasí umoudřilo a my pár kroků od východu zaslechli hlasatele oznamovat opětovné spuštění Manty. Celí rozjaření jsme utíkali k horské dráze a nacpali se k vozíkům. Až v ten moment nám došlo, do čeho se vlastně pouštíme. O poznání více nejistí jsme tedy nasedli vedle sebe do jednoho z vozíků a napjatě čekali, co bude dál. Rána. Najednou se s námi vozík otočil o 90 stupňů a my náhle koukali na zem. Mně v ten moment došlo, že zřejmě nemám zrovna nejlépe utažené popruhy, ale to už bylo pozdě. Vozíky se daly do pohybu. S hrozivým hučením jsme se pomalu soukali až na vrchol prvního oblouku. V hlavě se nám motala nejvhodnější poslední slova a já se na poslední chvíli rozhodl, že vyzkouším neřvat.
Velká chyba. Vozíky se přehnuly přes špičku oblouku a s děsivou rychlostí se pustily střemhlav k zemi. Všichni kolem vypukli v šílený řev a já se snažil své zděšení schovat uvnitř. V momentě, kdy se vozíky překlopily a metr nad zemí se stočily v prudké zatáčce, ve mě všechno prasklo a já spustil svůj ječák. Snaha o klid vyvrcholila v takový řev, že na moment ostatní ztichli v domnění, že to snad někomu utrhlo ruce. Byl to však jediný způsob, jak se vyrovnat s přetížením a prudkými hlavotoči, které se střídaly s ďábelskou rychlostí. Každou chvíli jsme mířili hlavami proti zemi, abychom se v poslední nanosekundě vyhnuli jisté smrti rozdrcením. Vozíky se točily nejen nahoru a dolů, ale také kolem své osy, a tak po chvíli nikdo netušil, v jaké poloze se vlastně právě nachází a zda ještě vůbec jízda odpovídá kolejnicím.
Poslední zatáčka. Vjíždíme zpátky do haly a všechno pomalu utichá. Nikdo nemá sílu ani žaludek na to se smát. Pán vedle mě si mě zvědavě prohlíží. Zřejmě jsem svým hlasovým projevem udělal dojem. Vyděšeně se otáčím na Ivetku a jímá mě hrůza. Ivetčina hlava nehybně visí oddaně směrem k zemi a přes spuštěné vlasy jí není vidět do tváře. Lekl jsem se, že omdlela. V tu chvíli se však roztřeseně otáčí a poprvé od úvodního propadu vozíku otevírá vyděšené oči. Pusa dokořán, v očích smrt a dušička schovaná kdesi v kraťasích. Stačí už jen slabě hlesnout „Proč?“ a oběma se nám začíná v koutcích rýsovat úsměv. Přežili jsme. Naše jízda Floridou může pokračovat…
Celkový dojem
Největší dojem v nás zanechala horská dráha Manta, po které jsme pokukovali už z vrcholků tobogánů v Aquatice. Návštěvu sice trochu zkazilo počasí, ale vlastní jízda na Mantě udělala z návštěvy Seaworldu zážitek na celý život. Zbytek parku se dá zhodnotit jako fajn. Určitě stojí za návštěvu, ale kdyby nebylo Manty, pravděpodobně by jeho akcie klesly. Nakonec pokud má člověk dost času, tak není co řešit – pokud méně, je možná lepší užít si vodní radovánky v Aquatice.
Náš tip: Nutnost pro všechny milovníky akvaparků. Jediná nevýhoda je, že po téhle návštěvě už vás nikdy žádný další akvapark neohromí. Nejvíce doporučuje tobogán HooRoo Run a Twistera. Ceny lístků jsou 45 USD pro dospělé a 40 USD za dítě. Pokud se rozhodnete návštěvu spojit i s výletem do Seaworldu, pak je cena kombolístku 115 USD pro dospěláka a 107 USD pro dítě. Pokud nemáte celý den nebo jste spíše na akčnější zábavu, doporučujeme upřednostnit park Aquatica před Seaworldem.
Náš tip: Byla by škoda nedoporučit i Seaworld. Přece jen jsme si to parádně užili i tady a to i přes deštivou náladu floridského nebe. Setkání s delfíny či lachtany je kouzelné, show úchvatná a zážitek z horské dráhy jen těžko popsatelný. Za lístek pouze do Seaworldu dáte 72 USD za dospěláka a 64 USD za dítě. Doporučuje si pohlídat časy představení a krmení a naplánovat si čas tak, abyste nepřišli o nejzajímavější atrakce.
Náš tip: My v Orlandu navštívili pouze Aquaticu a Seaworld. Nicméně Orlando je říší desítek dalších zábavních parků, Disneylandů a podobných srand. Pokud jste fandové komiksových postaviček Walta Disneyho, pak určitě uvítáte raději některý z těchto parků spíše než akvaparky, které jsme navštívili my. Na tomto webu můžete získat cenné informace o dalších možnostech parkového vyžití v Orlandu.
4 Comments
Monika
22 července, 2016 at 2:49 amZdravim vecernicci,
My jsme nyni na Floride, jen jsme si odskocili do Mexika- bylo to velmi levne a za dva dny zpet na Floridu. Chceme jeste Naples a Orlando. Musim vam rict, ze uz velmi dlouho mne nic tak nepobavilo jak vase prispevky z cestovani, smala jsem se jeste velmi dlouho. Pokud budete mit moznost, vzdy z vasich cest neco napiste, neznam lepsi clanky.
Dekuji za inspiraci a pobaveni, skoda, ze jste tam toho vice neprocestovali v tom Orlandu, vedeli bychom vice
Dekuji jeste jenou
Monika od Zlina
Ondra & Ivetka
22 července, 2016 at 3:44 amAhoj Moniko,
děkujeme moc za hezký komentář, potěšil nás, to se pak hned lépe píše, když víme, že články baví.
Taky bychom se na Floridu a do Orlanda podívali v budoucnu znovu, je toho tolik, co by člověk rád viděl… 🙂
Měj se pěkně a hodně štěstí na cestách!
Večerníčci
Simona
28 července, 2016 at 12:57 pmZdravim,
mohla bych se zeptat,jak dlouho dopredu jste kupovali letenku Florida-Mexico a s jakou let.spolecnosti?
Dekuji Simona
Ondra & Ivetka
31 července, 2016 at 2:53 pmAhoj, my jsme během cestování na Floridě neletěli do Mexika… 🙂 Když jsme letěli do Mexika (o pár let později z ČR), tak jsme letenky ani cíleně nesháněli, prostě jsme asi půl roku před odletem viděli letenky v akci, a tak jsme se rozhodli, že poletíme. Pokud si dobře vzpomínám, tak to byla kombinace British Airways a American Airlines.